Çocuk - Ergen

Okul Zili

19 Eylül 2016

Okul zili çaldı, bir eğitim öğretim yılı daha başladı. Her eylül ayında yapılan harcamalar, hazırlıklar, telaşlar bu yıl da çok şükür aynen yapıldı ve bugün çocuklar mekteplerine gittiler. Ya da benim kızım ve çevremdeki çocuklar gitti. Doğuda açılamayan okul, patlama sırasında yaralanıp hala iyileşemeyen çocuklar var belki de. Ya da okulu kapandığı için, okulsuz kalıp hala bir yere yerleşmeyen çocuklar. Kimi birinci sınıf, kimi ortaokul, kimi lise. Hepsi de sabahın köründe sıcacık yatağından kalkıp, hava daha ağarmadan yola çıkan minnaklar. Bir kısmı Talat yazmayı öğrenmek için kan ter içinde kalırken, bir kısmı hiç öyle olmasa da dünyanın sonu geliyor gibi TEOG için uykusuz kalan çocuklar.

Karşımıza çıkan en başarılı doktorların kimi zaman aşağılayıcı tavırları, şirketin en başındaki yüksek mühendis bilmem ne kişisinin insanlıktan uzak tutumları, en iyi üniversitede okuyan gencin daha nasılsın demekten aciz olduğunu görsek de bilsek de çocuğumuzun doktor olması, en tepede oturması, en iyi üniversiteye girmesi için bugün her türlü sisteme boyun eğen de yine biz ebeveynleriz aslında. Sonuçta hepsini tek bir şey için yaptığımız kesin , ona hiç şüphe yok; evladımızın geleceği.

Geleceği planlarken bugünü yaşamayı unutmayacağımız, çocuklarımızın çocuk olduğunu, bizim de onların sahibi olmadığımızı her daim hatırlayacağımız ve tüm çocukların adil imkanlara sahip olacağı bir yıl olsun.

Not: Talat kişisi, şimdiki 1.sınıf müfredatında eskiden Ali yerine geçen kişidir. 

No Comments

Leave a Reply

Berlin in Berlin ödül almış, ödülden çok filmdeki erotik sahne konuşuluyor, Uğur Mumcu öldürülmüş…Nihan’ın iki ülke ve 20 yıllık zaman dilimini kapsayan hikayesinin arka fonunda Türkiye’nin o yıllardaki sosyal ve siyasi panoraması var…

Kitabı okurken Banu Tozluyurt’un tanınmış yazarlara; bir Banu’luk yer açın ben geliyorum diyen ayak sesleri duyuluyor…

Nihan, Kamer ve Seval’i babaları cumartesi günleri halaları Ayla’nın oturduğu Kadıköy’e götürürdü. Belki de balıkçılar çarşısında balık alırken yanlarından geçtiniz. Ya da Üsküdar’dan Nihan’la aynı vapura bindiniz, yanyana oturdunuz… Hikayedeki gerçeklik duygusu o kadar geçiyor ki insana sokakta yürüyen bir genç kıza acaba bu Nihan’mı diye bakabilirsiniz…

Lale Celepoğlu

D & R    /    İdefix    /    Kitap Yurdu    /    Babil.com