Aslıhan Aksun İle Mandala

0

Toplantıda, telefonla konuşurken, kafama taktığım bir konuda düşünürken sürekli şekiller çizenlerdenim ben. Yuvarlaklar, iç içe kareler, geometrik şekiller. Yine bir gün böyle şekillerle oyalanırken bir arkadaşım mandala kursuna mı gittin dedi. Adını bile duymadığım o şeyin ne olduğunu sorduğumda o da az buçuk bilgisiyle biraz anlattı ama doğrusu pek fazla şey anlamadım o vakit.

Sonra bir iş seyahati sırasında Teknolojik Anneler’den Derya’yı elinde bir boyama kitabıyla gördüm. Uçakta, uçak beklerken, otelde kısacası her yerde bu kitabı boyuyor ve inanılmaz keyif alıyordu. Renklere, çizime meraklı ben İstanbul’a döner dönmez aynı kitaptan aldım hatta bir tane de kızıma hediye ettim ve başladık biz de boyamaya. Mandala niyetine boyama yaparken aslında bir şeyler beni sürekli dürtüyordu; bunları boyayacağına kendi çizdiklerini boyasan diye. Sürekli bir mandala atölyesine gitmek için niyet ettim ama bir türlü denk gelmedi. Ta ki geçtiğimiz günlerde Happy Nest’den Sibel beni arayana kadar. Sabah çıkacağımız seyahati öğleden sonraya erteleyip kızımla beraber Aslıhan Aksun ile Mandala atölyesine katıldık. Bu arada Aslıhan, ne zamandır konusunda çok bilgili ve başarılı olduğunu duyduğum biriydi ve ondan ders almak çok güzel olacaktı.

Aslıhan Aksun ile Mandala

İyi güzel de mandalanın ne olduğunu hala tam olarak bilmiyordum, gidersem katılımcılar arasında bilgisiz ya da yeteneksiz kalır mıydım, on bir yaşındaki kızım sıkılır mıydı, elim titrediği için çizebilir miydim gibi pek çok soru kafamda geziyordu.

Mandala çizen bireylerde konsantrasyon, farkındalık, özgüven ve yaratıcılık artıyormuş. Eh madem öyle haydi Banu dedim çıktım yola.  Bir kere kesinlikle Mandala çizmek çok eğlenceli ve rahatlatıcı bir aktivite. Hayatınızın temposu bir süreliğine yavaşlıyor ve huzur buluyorsunuz.

Aslıhan Aksun’un Dilinden Mandala Nedir?

Hint kökenli dinlerde metafizik veya sembolik bakımdan meta veya mikro kozmosu gösteren şekillere verilen ad olarak kabul edilir. Genel olarak mandala, şekilleri belli bir düzene göre boyamaktır. Mandala merkezden başlayarak dışa doğru daireler halinde genişleyen şekillerden oluşur. Genellikle daire veya kare şeklinde olan ve her şeyin mistik merkezini sembolize eden Mandalalar meditasyon nesnesi olarak kullanılabilmektedir. Mandala Sanskritçe çember, daire anlamına gelen bir kelimedir. İçinde geometrik desenlerin bulunduğu bir daire; kötü veya karanlık güçlerin içine giremeyecekleri arınmış bir alanı, daha geniş bir anlamda ise evreni simgeler.

Aslıhan Aksun İLe Mandala

Mandalanın faydaları nelerdir?

Mandala çizimleri sayesinde ruhumuzun derinliklerine bakabilir ve bilinçaltımızın bize hikâyemizi anlatmasına izin verebiliriz.

Mandala çizim süreci, bizi duygularımız ile direkt bağlantıya geçirir. Bu bağlantı sırasında ruhumuz bize renkler ve imgeler yoluyla konuşur. Bu lisanı anlamak ve hayatımızda değişimi yaratma şansını bulabilmek için önemli bir araçtır.

Farkındalığı ve konsantrasyonu artıran Mandala, aynı zamanda kendimize verdiğimiz değer ve özgüven duygularını da artırır.

Mandala çizmek, kişiyi bilinçaltı ile bağlantıya geçirir ve hayallerin başarılabilir hedeflere dönüşmesinde yardımcı olur.

Mandala çizerken beynimizin sağ ve sol yarım küreleri dengelenir, düşüncelerimizi ve sezgilerimizi bir noktaya toplamamıza yarar, ayrıca merkezde kalabilmeyi sağlar.

İsteyen herkes “Mandala’’ yapabilir

Mandala çizmek için yetenekli olmak gerekmez. Yeteneğim yok diyenlere de bir sözümüz var. Hayal gücü ile tam olarak içten geleni yansıtan çizgilerin sonucunu gördüğümüzde, müziğin eşliğinde yaptığımız içsel yolculuğun tadını hissedeceğiz.

Mandala çizerken; Ruhumuzun yansımasıyla konsantrasyon artar, zihin dinginleşir ve iç huzuru deneyimleriz.

Banu'nun çizimi
Banu’nun çizimi
Duru'nun çizimi
Duru’nun çizimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mandala, kişisel yaratıcılık, gelişmiş farkındalık ve spiritüel gelişim süreçlerinden oluşan keşif yolculuğudur.

IMG_8990

Aslıhan Aksun her Çarşamba Etiler  Happy Nest Çocuk Kulübü’nde Saat : 13:00-15:00 arası yetişkin, 16:30-17:15 arası çocuk ve 19:30-21:30 arası yetişkin seansları yapıyor.

Arzu edenler özel ders de alabiliyor kendisinden ve kurumlara özel kapalı gruplar oluşturarak “Stresle Baş Etme Yönetimi” adı altında workshoplar yapıyor.

İletişim

aslihanaksun@gmail.com

Instagram : @aslihanaksunmandalart

Facebook : Aslihan Aksun Mandalart

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz