Dünya’nın İlk Güzellik Yarışmasına Ev Sahipliği Yapan Antandros

4

Dünyanın ilk güzellik yarışmasına ev sahipliği yapan Antandros, Kazdağları’nın eteklerinde yer alan Altınoluk mahallesinin 2,5 km doğusunda kalıyor. Bugüne kadar defalarca Altınoluk’a gidenlerin ya da en azından İzmir-Çanakkale yolunu kullananların önünden geçip, belki çok küçük tabelasını görüp girmeyi hiç aklından geçirmemesinin sebepleri kişisel olabilir ama bürokrasinin de bunda etkisi çok diyebilirim. Yazımın sonunda buna değineceğim.

18 yıl önce başlayan kazı çalışmaları ve yine aynı dönemde kurulan Antandros Derneği bugün hala etkin bir şekilde devam ediyor. Tabii kazıya kışın ara veriliyor ama Ege Üniversitesinden Prof.Dr. Gürcan Polat başkanlığında yürütülen çalışmalar neticesinde her zaman gezip görebileceğiniz bir antik kent ve mezarlık (Nekropolis) sizi bekliyor.

3000 yıllık geçmişi olan ve kendi adına ilk kez sikke basan kent Antandros’a girdiğinizde ilk karşılaştığınız yer Roma Villası (Yamaç Ev). 2000 metrekare olup tek bir kişiye ait olan villanın, diğer Roma kalıntılarından benzetme yaparak 2 katlı olduğu tahmin ediliyor. Özellikle mozaikleri ve duvar resimlerini görmelisiniz. Neredeyse hiç hasar görmeden çıkarılmış. Burası, Anadolu’daki en iyi korunmuş Roma villalarından.

Villanın kışlık bölümüne triclinium deniyor. Tri: üç, cline: Romalıların divana verdikleri isim. Bu bölüme üç yatak sığıyormuş ve hizmetkarlar bu bölümde gezip servis yaparlarmış. Zaten duvardaki resimler de bu hizmetkarları simgeliyormuş. Triclinium , antik dönemde yemek yenilen kısma verilen isim aynı zamanda.  Hoş geldin odasının ortasında kantaros adı verilen şarap kasesi resmi ve her iki yanında bölgede çok rastlanan bir çeşit olan iki adet tahtalı kuş var. Renkler o kadar güzel ki sanki daha dün burada yaşamışlar hissi verdi bana.

Antik kentlerde hep görmeye alışkın olduğum hamam burada da var ve alttan ısıtmalı. Fakat bu defa beni en çok etkileyen kentin konuşlandığı manzara. Eski imparatorlar ağızlarının tadını biliyormuş diyeceğim ama tarih tekerrürden ibaret lafı doğru olsa gerek.

Antandros ve Nekropolis

Dünya malı dünyada kalır sözünü NEKROPOLİS kısmına geçince bir kez daha idrak ediyorum. Nekropolis, mezarlık demek. Burası kesintisiz olarak 750 yıl boyunca kullanılmış ve Dünya üzerinde bu kadar uzun süre kullanılan mezarlık sayısı çok azmış. Bu yüzden de çok farklı gömü yöntemleri kullanılmış.  Doğrudan bildiğimiz gömme, yakarak gömme, çatı kiremiti mezarlık, pithoslar… burası sanki bir deney merkezi. Pithos, ölülerin konduğu büyük küplere verilen isim.

İki Kadın Anadolu’da olarak Antandros’u bize gezdiren dernek başkanı Gülçin Cömert aynı zamanda iletişim uzmanı olduğundan ses tonu ve beden dilini öyle iyi kullanıyor ki gezerken sanki eskiden orada yaşayanlar canlanmış ve bize o zamanları sahneliyorlar hissine kapılıyoruz Armağan ile. Eskilerden bugüne dönmemiz gerek çünkü Antandros’un bugünü ve geleceği çok önemli.

Antandros, ören yeri değil yani Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı değil. Kamulaştırılmadığı için vakıflara ait bir alan. Yani bu ne demek, şu an koruması devlet altında değil, gönüllü olarak dernek yapıyor bu işi. Gezmek isterseniz kazı ekibi, alan güvenlik görevlileri ya da dernek çalışanları gönüllü yapıyor bu işi, Edremit Belediyesi’nin destekleriyle.  Bakanlığa geçerse ne olacak; burası ören yeri ilan edilecek, gezi yolları yapılacak, şu anda olduğu gibi oraya buraya basmamak için gezenler cambazlık yapmak zorunda kalmayacak, gezi otobüsleri için park alanları olacak ve daha çok kişi ziyaret edebilecek, müze olacak, hediyelik eşya satılan bölümler olacak, güvenlik için sistemler kurulacak. İşin ilginç yanı, Kültür Bakanlığı ile Vakıflar arasındaki mahkeme yıllardır sürüyor ve konu Yargıtay’da. Vakıflar bu arada Kültür Bakanlığı’na bağlandı. Şimdi ne olacak, kim çözecek bu işi?

Sevgili okur, umarım en kısa zamanda gidersin ve bana buranın artık ören yeri olduğu haberini sen verirsin. Ören yeri olmadan da harika bir ekip olmuşlar ve gönüllü olarak bu işi çok güzel yapıyorlar, hiç şüphen olmasın.

Antandros Derneği: 0266.395.01.00 (Gruplar için rehberlik isterseniz arayabilirsiniz)

www.antandros.org

4 YORUMLAR

  1. Ellerine ve emeğine sağlık canım arkadaşım okurken yaşadım, ilk firsatta görmeği istedigim yerler arasına koydum bile sayende🙏🙏

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz