Eyvah Ergen Var

12

Vallahi var bizde. Bazen bağırasım geliyor hatta Eyvah Ergen Var diye. Neyse, Tara Kitap duymuş ki sesimi bir kitap çıkarmış bu isimle. Ergenlikle ilgili kitaplar o kadar az ki…Kitaptan bahsedeceğim ama kadına dair özel bir şeyler yapan her işe, her kişiye, her sektöre karşı ayrımcı olduğumu beni tanıyanlar çok iyi bilir. Söz konusu kadın, kadınlık ile ilgili olunca yazmam, konuşmam, anlatmam da bitmez ama şimdi kadına dair güzel şeyler yapan, kadını destekleyen yayınevi Tara Kitap hakkında yazmak istiyorum biraz.

Bugüne kadar daha doğrusu 2010 yılından bu yana beş kitabım yayımlandı. Bunlardan ilki Hayat Çocukla Güzel ve sonuncusu Dut Ağacı tamamen bana ait, diğer üçü de derleme olarak çıkardığım(ız) kitaplar, İmza Kızın, İmza Karın, İmza Ben. Bu süreçte de üç ayrı yayınevi ile çalıştım. Bu konuda biraz deneyim sahibi olduğum konusunda da mütevazi olamayacağım. Tara Kitap ve tatlı sahibesi Selcen Gür ile Aklı Karışmış Ebeveynlere Pratik Öneriler adı altında NEYİ NASIL SÖYLEMELİ kitap lansmanında tanışmıştım. Bir insanın sizi nasıl karşıladığı, nasıl tokalaştığı, gözünüze nasıl baktığı ile ilgilenirim ben ilk etapta. Öyle ya, tanımıyorum bilmiyorum e kıyafet, ayakkabı, saat, marka merakı olan biri de değilim ki ona göre karar vereyim. Yaklaşımı çok etkilemişti beni Tara Kitap’ın. Evet Tara Kitap’ın yaklaşımı… Çünkü benim için Selcen Hanım, markasının yüzüydü orada. Sonra kitaplarına baktım, sayfalarından kategorilerini inceledim ve gördüm ki genelde kadın üzerine kitaplar, kadın yazarlar çoğunlukta. Oradan hoş anılarla ayrıldım.

Dün ise, uzun zamandır boş olduğum, çalışmadığım nadir günlerdendi ve Tara Kitap’ın anneler günü için organize ettiği bir kahvaltı daveti almıştım. Hani böyle davet alınca hemen insanın aklına geçmiş gelir ya, nasıl biriydi, nasıl bir firmaydı, ne yaşamıştık…İşte benim hesap da öyle çalıştı ve aklıma hep olumlu anılar geldi. Kalktım gittim Etiler’deki mekana. İyi ki sabah, erken, trafik, Avrupa yakası, hava filan dememişim gitmişim. Nasıl verimli, nasıl eğlenceli, nasıl öğretici iki saat geçirdim anlatamam.

Önce “EYVAH ERGEN VAR” kitabına gözüm takıldı. Malum bizde de Eyvah Ergen Var durumu mevcut. Psikolog Celine Boisvert tarafından yazılan kitapta ergenlik bunalımı, ergenlikte cinsellik, ergenimizin yakın arkadaş grubunu sevmiyorsak neler yaparız gibi kilit başlıklar var. Bir ergeni anlamamız için bilmemiz gerekenleri çok açık ve net olarak, akıcı bir şekilde anlatmışlar. Öyle çeviri kokmuyor, bu da çok önemli. Bizim kültürümüze, dilimize adapte etmişler. Öneririm. Hatta yazımın sonunda minik bir de sürprizim var.

Sonrasında Leyla Bilen ile tanıştık. Kendisi profesyonel koç, eğitmen, insan kaynakları danışmanı enerji terapisti. Biraz meslektaş sayılırız koçluk ve eğitmenlik tarafında kendisiyle. Leyla Hanım çok ama çok önemli şeylerden bahsetti mesela kişilik renkleri. Çok uzun zamandır blog yazarı arkadaşlarımla konuştuğumuz, benim onlara anlatmamı istedikleri renkler ve karakter analizleri üzerine bir sunum yaptı ki, bir etkinlikte olması gereken hem öğretici, hem farkındalık yaratan hem de eğlendiren her şey vardı. Hani kaliteli zaman diyorlar ya son zamanlarda hep, işte kaliteli zaman geçirdik diye buna derim. Burada uzun uzun renkleri anlatmak isterdim ama bence siz Leyla Bilen’in KADERİNİZİN RENGİ KARAKTERİNİZDE GİZLİ kitabını alın. Mesela ben dışarıdan SARI görünüyorum oysa KIRMIZI ve YEŞİL de beni anlatır çoğu zaman. Ne mi demek istiyorum eh onlar da kitapta gizli.

Diyeceğim o ki, okuyalım, paylaşalım bunun için de iyi ve doğru olan şeyleri yayalım. Tara Kitap ile çalışmadım, onlardan bir kitabım çıkmadı ama izledikleri yol, vizyonları beni çok etkiliyor. Kadın dostu olan, kadının yanında olan herkese saygım sonsuz. Ayrıca Anneler Günü etkinliği için böylesine bir konu seçip, yazarları Leyla Bilen ile bizzat tanıştırıp fayda almalarını sağladıkları için de ayrıca teşekkür ediyorum. Bize bunlarla gelin. Her yerde yeteri kadar pırlanta, ayakkabı, kozmetik kısacası tüketim odaklı anneler günü etkinlikleri var zaten…

Sürprize gelirsek, bu yazıyı okuduktan sonra yorum bırakan bir kişiye Eyvah Ergen Var kitabını hediye ediyorum. 13 Mayıs 2017 Saat 13:00’e kadar.

Kitap sipariş etmek için www.tarakitap.com

12 YORUMLAR

  1. Evde ki ergen icin bu kitap basucu kitabim olacak gibi .. ceviri kitaplarda genellikle ayni tad bulunmuyor ama bunu sabirsizlikla okuyacagim. Tskler Banu bize oyle guzel tavsiyelerde bulunuyorsun ki …

  2. Banu hn,Çok Anlamlı güzel bir yazı , paylasiminiz için çok teşekkürler butun annelerin ve anne adaylarının okuması gereken bir kitap.

  3. Ergenus annesi olmak bazen üzerimdeki etiketlere rağmen kolay değil…. Hatta o etiketlerle beklentiyi yükselten çevreye kulağı tıkamak zorunda kalıyorum bazen… Kocaeli kitap fuarında, elinizden almak olsun o zaman bu kitabı, kısmetse?..

  4. 12 yaşında bir ergen bizim evde de olunca dün ki paylaşımlarınız ilgimi cekti. Bazen ne yapacağımı nasıl davranacağımı şaşırıyorum. Bu kitap bayağı faydalı olacak biz ergen annelerine ?

  5. Yukarıdaki bir çok kisi gibi ben de yazıyorum ve yayınlamak istiyorum? ama ben okul öncesi dönem için öykuler yazıyorum.hadi bakalım ,şans getirsin bu yorum???

  6. Merhaba, ben de bir ergen babasıyım, zorlu bir süreç ama aşacağız:) Bu konu ile ilgili yayınlanan tüm kitapları, makaleleri takip etmeye çalışıyorum. Geçmişten çok farklı bir süreç işliyor artık ergenlerin hayatında. Bu kadar sosyalleşmenin sonucunda biz ebeveynlere de çok iş düşüyor. Size de bu konuya değindiğiniz için teşekkür ederim.

  7. Evdeki ergenin için bende katılıyım bakalım.Teşekkürler paylaştığınız için bu ara çok ihtiyacım olacağını düşünüyorum.
    Sevgiler ELİF

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz