Ne Okusak

Eyvah Ergen Var

09 Mayıs 2017

Vallahi var bizde. Bazen bağırasım geliyor hatta Eyvah Ergen Var diye. Neyse, Tara Kitap duymuş ki sesimi bir kitap çıkarmış bu isimle. Ergenlikle ilgili kitaplar o kadar az ki…Kitaptan bahsedeceğim ama kadına dair özel bir şeyler yapan her işe, her kişiye, her sektöre karşı ayrımcı olduğumu beni tanıyanlar çok iyi bilir. Söz konusu kadın, kadınlık ile ilgili olunca yazmam, konuşmam, anlatmam da bitmez ama şimdi kadına dair güzel şeyler yapan, kadını destekleyen yayınevi Tara Kitap hakkında yazmak istiyorum biraz.

Bugüne kadar daha doğrusu 2010 yılından bu yana beş kitabım yayımlandı. Bunlardan ilki Hayat Çocukla Güzel ve sonuncusu Dut Ağacı tamamen bana ait, diğer üçü de derleme olarak çıkardığım(ız) kitaplar, İmza Kızın, İmza Karın, İmza Ben. Bu süreçte de üç ayrı yayınevi ile çalıştım. Bu konuda biraz deneyim sahibi olduğum konusunda da mütevazi olamayacağım. Tara Kitap ve tatlı sahibesi Selcen Gür ile Aklı Karışmış Ebeveynlere Pratik Öneriler adı altında NEYİ NASIL SÖYLEMELİ kitap lansmanında tanışmıştım. Bir insanın sizi nasıl karşıladığı, nasıl tokalaştığı, gözünüze nasıl baktığı ile ilgilenirim ben ilk etapta. Öyle ya, tanımıyorum bilmiyorum e kıyafet, ayakkabı, saat, marka merakı olan biri de değilim ki ona göre karar vereyim. Yaklaşımı çok etkilemişti beni Tara Kitap’ın. Evet Tara Kitap’ın yaklaşımı… Çünkü benim için Selcen Hanım, markasının yüzüydü orada. Sonra kitaplarına baktım, sayfalarından kategorilerini inceledim ve gördüm ki genelde kadın üzerine kitaplar, kadın yazarlar çoğunlukta. Oradan hoş anılarla ayrıldım.

Dün ise, uzun zamandır boş olduğum, çalışmadığım nadir günlerdendi ve Tara Kitap’ın anneler günü için organize ettiği bir kahvaltı daveti almıştım. Hani böyle davet alınca hemen insanın aklına geçmiş gelir ya, nasıl biriydi, nasıl bir firmaydı, ne yaşamıştık…İşte benim hesap da öyle çalıştı ve aklıma hep olumlu anılar geldi. Kalktım gittim Etiler’deki mekana. İyi ki sabah, erken, trafik, Avrupa yakası, hava filan dememişim gitmişim. Nasıl verimli, nasıl eğlenceli, nasıl öğretici iki saat geçirdim anlatamam.

Önce “EYVAH ERGEN VAR” kitabına gözüm takıldı. Malum bizde de Eyvah Ergen Var durumu mevcut. Psikolog Celine Boisvert tarafından yazılan kitapta ergenlik bunalımı, ergenlikte cinsellik, ergenimizin yakın arkadaş grubunu sevmiyorsak neler yaparız gibi kilit başlıklar var. Bir ergeni anlamamız için bilmemiz gerekenleri çok açık ve net olarak, akıcı bir şekilde anlatmışlar. Öyle çeviri kokmuyor, bu da çok önemli. Bizim kültürümüze, dilimize adapte etmişler. Öneririm. Hatta yazımın sonunda minik bir de sürprizim var.

Sonrasında Leyla Bilen ile tanıştık. Kendisi profesyonel koç, eğitmen, insan kaynakları danışmanı enerji terapisti. Biraz meslektaş sayılırız koçluk ve eğitmenlik tarafında kendisiyle. Leyla Hanım çok ama çok önemli şeylerden bahsetti mesela kişilik renkleri. Çok uzun zamandır blog yazarı arkadaşlarımla konuştuğumuz, benim onlara anlatmamı istedikleri renkler ve karakter analizleri üzerine bir sunum yaptı ki, bir etkinlikte olması gereken hem öğretici, hem farkındalık yaratan hem de eğlendiren her şey vardı. Hani kaliteli zaman diyorlar ya son zamanlarda hep, işte kaliteli zaman geçirdik diye buna derim. Burada uzun uzun renkleri anlatmak isterdim ama bence siz Leyla Bilen’in KADERİNİZİN RENGİ KARAKTERİNİZDE GİZLİ kitabını alın. Mesela ben dışarıdan SARI görünüyorum oysa KIRMIZI ve YEŞİL de beni anlatır çoğu zaman. Ne mi demek istiyorum eh onlar da kitapta gizli.

Diyeceğim o ki, okuyalım, paylaşalım bunun için de iyi ve doğru olan şeyleri yayalım. Tara Kitap ile çalışmadım, onlardan bir kitabım çıkmadı ama izledikleri yol, vizyonları beni çok etkiliyor. Kadın dostu olan, kadının yanında olan herkese saygım sonsuz. Ayrıca Anneler Günü etkinliği için böylesine bir konu seçip, yazarları Leyla Bilen ile bizzat tanıştırıp fayda almalarını sağladıkları için de ayrıca teşekkür ediyorum. Bize bunlarla gelin. Her yerde yeteri kadar pırlanta, ayakkabı, kozmetik kısacası tüketim odaklı anneler günü etkinlikleri var zaten…

Sürprize gelirsek, bu yazıyı okuduktan sonra yorum bırakan bir kişiye Eyvah Ergen Var kitabını hediye ediyorum. 13 Mayıs 2017 Saat 13:00’e kadar.

Kitap sipariş etmek için www.tarakitap.com

12 Comments

 • Reply Arzu 09 Mayıs 2017 at 08:21

  Güzel bir konu ve güzel bir yazı ya değinmişsiniz bende bir kitap yazma düşünüyorum ama bakalım kısmet yayınevi arıyordum iyi oldu :)

 • Reply LEZZET TRAMVAYI 09 Mayıs 2017 at 08:23

  merhaba güzel ve bilgilendiric bir yazı bende kitap yazmayı düşünüyordum bakalım kısmet

 • Reply Esin 09 Mayıs 2017 at 09:04

  Evde ki ergen icin bu kitap basucu kitabim olacak gibi .. ceviri kitaplarda genellikle ayni tad bulunmuyor ama bunu sabirsizlikla okuyacagim. Tskler Banu bize oyle guzel tavsiyelerde bulunuyorsun ki …

 • Reply Sibel ULasan 09 Mayıs 2017 at 10:51

  Banu hn,Çok Anlamlı güzel bir yazı , paylasiminiz için çok teşekkürler butun annelerin ve anne adaylarının okuması gereken bir kitap.

 • Reply Özlem 09 Mayıs 2017 at 11:39

  Sayenizde böyle bir yayınevinden haberdar oldum teşekkürler ? Belki şanslı kişide ben olurum ?

 • Reply Esin Dilaver 09 Mayıs 2017 at 13:19

  Ergenus annesi olmak bazen üzerimdeki etiketlere rağmen kolay değil…. Hatta o etiketlerle beklentiyi yükselten çevreye kulağı tıkamak zorunda kalıyorum bazen… Kocaeli kitap fuarında, elinizden almak olsun o zaman bu kitabı, kısmetse?..

 • Reply Banu Turunç 09 Mayıs 2017 at 14:56

  12 yaşında bir ergen bizim evde de olunca dün ki paylaşımlarınız ilgimi cekti. Bazen ne yapacağımı nasıl davranacağımı şaşırıyorum. Bu kitap bayağı faydalı olacak biz ergen annelerine ?

 • Reply Funda güney normal_bir_anne 09 Mayıs 2017 at 15:27

  Yukarıdaki bir çok kisi gibi ben de yazıyorum ve yayınlamak istiyorum? ama ben okul öncesi dönem için öykuler yazıyorum.hadi bakalım ,şans getirsin bu yorum???

 • Reply Sultan 10 Mayıs 2017 at 00:10

  Bu aralar ergen bir oğlan anası ve aynı zamanda 22 günlük bir kız anası olarak kafayı yemek üzereyim. O yüzden bu kitap tam benlik. Umarım bana çıkar.

 • Reply özgür şaşı 10 Mayıs 2017 at 09:32

  Merhaba, ben de bir ergen babasıyım, zorlu bir süreç ama aşacağız:) Bu konu ile ilgili yayınlanan tüm kitapları, makaleleri takip etmeye çalışıyorum. Geçmişten çok farklı bir süreç işliyor artık ergenlerin hayatında. Bu kadar sosyalleşmenin sonucunda biz ebeveynlere de çok iş düşüyor. Size de bu konuya değindiğiniz için teşekkür ederim.

 • Reply elif sayar 10 Mayıs 2017 at 18:03

  Evdeki ergenin için bende katılıyım bakalım.Teşekkürler paylaştığınız için bu ara çok ihtiyacım olacağını düşünüyorum.
  Sevgiler ELİF

 • Reply Banut 15 Mayıs 2017 at 19:57

  Banu Turunç, Eyvah Ergen Var kitabını kazanan okurum. TEbrik ederim

 • Leave a Reply

  Berlin in Berlin ödül almış, ödülden çok filmdeki erotik sahne konuşuluyor, Uğur Mumcu öldürülmüş…Nihan’ın iki ülke ve 20 yıllık zaman dilimini kapsayan hikayesinin arka fonunda Türkiye’nin o yıllardaki sosyal ve siyasi panoraması var…

  Kitabı okurken Banu Tozluyurt’un tanınmış yazarlara; bir Banu’luk yer açın ben geliyorum diyen ayak sesleri duyuluyor…

  Nihan, Kamer ve Seval’i babaları cumartesi günleri halaları Ayla’nın oturduğu Kadıköy’e götürürdü. Belki de balıkçılar çarşısında balık alırken yanlarından geçtiniz. Ya da Üsküdar’dan Nihan’la aynı vapura bindiniz, yanyana oturdunuz… Hikayedeki gerçeklik duygusu o kadar geçiyor ki insana sokakta yürüyen bir genç kıza acaba bu Nihan’mı diye bakabilirsiniz…

  Lale Celepoğlu

  D & R    /    İdefix    /    Kitap Yurdu    /    Babil.com