Kadına karşı her türlü şiddete HAYIR!

2

Keşke bugün “güneş ne güzel de parlıyor, evdeyim ve sabah uyudum, içimde bir coşku var ki…” diye enerji saçan cümlelerle başlayabilseydim yazıma ve haftaya. Ben bir yerlerde huzur içinde uyanırken henüz 2000 doğumlu bir kız çocuğu 12 yaşında evlendirilmiş, 13 ünde ilk çocuğunu doğurmuş, 14 ünde ikincisini erken doğumla dünyaya getirmiş ve silahla öldürülmüş. Bu duyduğumuz, okuduğumuz…Ya duymadıklarımız…Tabii bir de işin başka tarafı da var, geçenlerde yazmıştım. Bir adam, karısını şehrin ortasında 32 bıçak darbesiyle öldürüyor, müebbet hapis cezasına çarptırılıyor. Adamın kadın akrabaları, haksızlık, böyle de ağır ceza verilir mi diye etrafı ayağa kaldırıyor. Kadın, kadını korumadan nasıl olacak bu işler bilemiyorum.

Arkadaşım, gazeteci yazar Şadıman Şenbalkan’ın Kadına Şiddet ile ilgili Madalyonun Öbür Yüzü adlı kitabı çıktı, ilgi gördü mü hiç sanmam. Nedense magazinsel kitaplar çok daha ilgimizi çekiyor ama biraz daha kör sağırı oynarsak, bir gün üçüncü sayfa haberlerine siz bile  konu olabilirsiniz.

Bugünlerde bir imza kampanyası var. Tam olarak ne istediklerini onların kaleminden aynen paylaşıyorum. İmza için de buraya TIK… 

Ne olur tıklarınızı ve imzalarınızı esirgemeyin. Hatta bu yazıyı paylaşın ki, tıklarımız hedefine ulaşsın.

8 Ocak’ta başlattığımız bu kampanyayla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne kadar 25,000 imza toplamak istiyoruz. Lütfen siz de imzanızla devleti bu önemli konuda görevini yapmaya çağırın.

Launching our campaign on January 8, we are determined to collect 25,000 signatures by March 8, the International Women’s Day. Please sign our petition to call upon the Turkish Government to deliver on its promise of protecting women.
 (Please scroll down to read the petition in English)
Dünya Ekonomik Forumu’nun toplumsal cinsiyet eşitliği verilerine göre Türkiye, eşitliği sağlamakta 134 ülke arasında 126. sıradadır. Son 7 yılda Türkiye’de kadın cinayetleri yüzde 1400 artmış ve 2005 yılından bu yana 4000 kadın şiddete kurban gitmiştir. 
Bu ilanla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı görevini yapmaya, kendi hazırladıkları Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Eylem Planı’nın baş uygulayıcısı ve takipçisi olmaya çağırıyoruz. İnanıyoruz ki, bu plan gerçek anlamı ile uygulanır ise ülkemizin hayati problemi haline gelmiş olan Kadına Karşı Her Türlü Şiddetin önüne geçilebilecektir.
Eylem Planının Hedefleri: Yasal Düzenlemeler Yapmak, Toplumsal Farkındalık Yaratmak ve Zihniyet Dönüşümünün Sağlanması, Koruyucu Hizmet Sunumu ve Şiddet Mağdurlarının  Güçlendirilmesi, Sağlık Hizmetlerinin Sunumu, Kurumlar arası İşbirliğinin Sağlanmasıdır.
2006 yılında, Kadına Karşı Şiddetle Mücadele devlet politikası haline getirilmiş olmasına rağmen Türk hükûmeti bu politikayı hayata geçirmediği için ölen kadın sayısı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Sadece kağıt üzerinde kalan yasal düzenlemeler nedeni ile şiddete maruz kalan kadınlar valiliklerin, emniyetin, savcılıkların kapılarından elleri boş ve daha çaresiz olarak geri çevrilmektedirler.
Kimisi boşanmış oldukları eşleri tarafından, kimisi eski sevgililerinin ellerinde, kimisi ailenin erkek bireylerince katledilen bu kadınların ölüm sebepleri, yaşları kaç olursa olsun ayni. Kıskançlık, kendi hayatına kendi karar vermek istemesi, anlaşmazlık, sözde namus davası.
Lütfen, vereceğiniz imzalar ile giderek artan kadın şiddetinin önüne geçmek için atacağımız adımda yardımcı olun ve bu önemli konuda Türk hükümetini görevini yapmaya çağırın.

 

2 YORUMLAR

  1. Duyarlılığınız için teşekkürler Banu hanım, tabiki imzalayacağım bu sadece benim için değil, tüm insanca yaşamayı hak eden, fikri hür vicdanı hür kadınların yetişeceği yeni nesiller içinde çok önemli.
    Sevgilerimle…

  2. Duyarlılığı ilke edinmiş sevgili dost arkadaş ve kadın insan Banu ‘cuğum teşekkürler ederim… kadın çilesinde hep birlikteyiz ve hareket başlatacağım ama kimseler yok bu sunakta! Sziler de bir sunak olun b yaraya… Hadi hep beraber kadına ve erkeğe gitme kampanyası yapıyorum, var mısınız?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz