Pandemi Sürecinde Yeni Alışkanlıklar

4

Pandemi sürecinde edindiğiniz yeni alışkanlıklar ya da hobileri oldu mu? Ben toprak ile uğraşmayı oldum olası sevmişimdir ama bu dönemde daha da kuvvetlendi bu ilgim ve sevgim. Balkonu olmayan bir evde yaşadığımız için bir süredir özellikle yeşil yapraklılara ve sukulent denilen bakımı nispeten kolay kaktüs tarzındaki bitkilere merak sarmıştım. Hatta şöyle söyleyeyim gördüğüm değişik bitkilerin yapraklarından koparıp suya ya da toprağa daldırmak gibi zamanında annemi çok eleştirdiğim davranışları yapmaya başladım. Özel olarak Yalova’ya gidip sera geziyorum.

Şunu gördüm ki bir bitkiyi büyütmek, her sabah ona özenle bakıp yeni yaprak vermiş mi yerini sevmiş mi diye ilgilenmek, üretmek aslında kendime yaptığım bakım. Hayatı bir süreliğine de olsa yavaşlatıyorum bu sayede, sabretmeyi öğreniyorum, solanları canlandırırken aslında ayakta kalmaya, direnmeye çalışıyorum, nefes alan tek canlının insan olmadığını görüp hayata daha sıkı tutunuyorum.

Hele bir de sularını verip, yapraklarını parlatıp çayımı elime alıp oturunca değmeyin keyfime. Hafiften bir müzik sesi, ellerimle şekil verdiğim çamurdan tütsülükten çıkan buram buram ada çayı kokusu, aylarca evden çıkmasam olur. Tabii toprak değiştirme işi sekizinci katta zor olmuyor değil. Kat arasında yerlere gazete kağıdı serip sonrasında dökülen toprakları ve suyla karışınca oluşan çamuru gülün dikeni olarak göreceksiniz.

Çok bunaldığım, çok sıkıldığım, kendimi sıkışmış hissettiğim anlarda bana can olan canım bitkilerime teşekkür ederim. Bir de beni bu zevk ile tanıştıran bitki üstatlarım İpek Süer ve seramik öğretmenim Ayşegül Saygın’a yürek dolusu teşekkür.

Sende değişik bitki varsa bir kök alabilir miyim sevgili okur?

4 YORUMLAR

  1. Ahaha öğrenci öğretmen toprağından veya öğretmen öğrenci toprağından öyle gidiyoruz biz… Canımsın 🙏 iyi yönetiyoruz bu günleri iyi ki diyerek devam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz