HAKKIMDA

1974 yılında annem üniversite son sınıf öğrencisiyken Cerrahpaşa Hastanesi’nde dünyaya açmışım gözlerimi. Küçüklüğüme dair söylenen en belirgin şey, dört parmağımı ağzıma geçirip sürekli ağlamam. Büyüyünce beni görüp “bu o ağlayan kız mı” diyen çok amca teyze tanımışlığım var. Üç kardeşin en büyüğü, annemle babamın ilk göz ağrısı olmak çok da kolay olmadı hayatım boyunca. Her zaman boyumdan büyük sorumluluklar verildi evin küçük annesi olarak. Belki de bugün hayatta dimdik olmamı sağlayan bu görevlerdir kim bilir. İlk ve ortaokulu üstün başarıyla, liseyi başarıyla, üniversiteyi ortalama seviyede bitirdim. Annemin de mezun olduğundan mı bilmem göbeğimi İstanbul Üniversitesi bahçesine atınca kaçınılmaz son, ben de İstanbul Üniversitesi’ni bitirdim. İktisat Fakültesi’nde okumama rağmen sayılarla aram hiç iyi olmadı zaten Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri’ni tercih etmem de bu yüzden oldu. Her zaman insan ilişkileri, davranış bilimleri konularına ilgim olduğundan okul biter bitmez İnsan Kaynakları ve Eğitim alanında çalışmaya başladım.

İlk iş deneyimim ortaokul yaz tatilinde mahallemizde bulunan düğme atölyesinde delikleri kapalı çıkan düğmelerin deliklerini açmak oldu. Torba başına kazandığım ilk parayla kendime seksenli yılların modası taşlanmış kot etek ve kot çizme aldım. Lise ve üniversite yıllarımda öğrencilere ders verirken ileriki yaşlarımda bu kez yetişkinlere eğitim vererek para kazanacağımı bilemezdim. 1996 yılında başladığım Yönetim Danışmanlığı ve Eğitimcilik hayatım halen devam ediyor, Edirne’den Kars’a çok değişik sektörlerden çok farklı firmalara kişisel gelişim, iletişim, yönetim, satış gibi konularda eğitimler veriyorum. Koçluk yapıyorum. Şu ana kadar yayınlanmış dört kitabım mevcut; Hayat Çocukla Güzel, İmza Kızın, İmza Karın, İmza Ben. Roman yolda.

Bu hayatta yazmak en büyük tutkum. 2005 yılında tatil için gittiğim Almanya’da başladım blog yazmaya. Hayata dair ama en çok da seyahate, yaşama, adam gibi adam olmaya dair yazıyorum. Önerilerim çok beğenilir, gittiğim yere herkesi sürüklerim, sosyal sorumluluk projeleri benden sorulur zaten mottom; bir ağaç gibi tek ve hür bir orman gibi kardeşcesine… Blogumun logosu da bunu çok iyi anlatıyor. Sosyal medya meraklısı, çok okuyan çok yazan çok konuşan ama en çok da dinleyen bir kişiyim, işte ben böyleyim. İnatçı, heyecanlı, tezcanlı, bazen hırçın ama hep yufka yürekli, iyi niyetli. Her şeyi çok yaşarım orta ayar düğmem yok. Çok ağlarım çok gülerim, çok sevinirim çok üzülürüm çok uçarım çok düşerim. Her şeyi “çok” ta yaşarım. Kızım, kocam, benim ailem, kocamın ailesi hayatta en kıymetlilerim. Arkadaşlarım ise canım ciğerim.

16 Comments

 • Reply SEZAVER DENIZ 23 Mayıs 2012 at 11:42

  Banucugum cook guzel bir site olmus bu! Ellerine saglik.

  Sevgiler,

 • Reply nurşen kaplan 11 Haziran 2012 at 23:03

  keyfli bir gezinti………..

  • Reply Banut 12 Haziran 2012 at 09:06

   Seninle de bir gezinti yapalım bu ara canım benim

 • Reply Armağan Portakal 07 Mayıs 2015 at 16:52

  Banucumm, hayırlı uğurlu olsun… Senin dünyan büyüdükçe başkalarının dünyasını da büyütüyorsun…
  Sevgilerrrr, öptümm…

 • Reply Aysin Orhan 08 Mayıs 2015 at 00:14

  Banu’ cum, arkadaşım hayırlı olsun…Eline, emeğine, aklına, yüreğine, diline, kalemine sağlık…banunundünyasında olduğum için mutlu ve şanslı birisiyim, takipteyim ve hep takipte olacağım…
  Sevgilerimle, Öperimmmm

 • Reply Nüket Tuzcuoğlu 08 Mayıs 2015 at 09:45

  harika bir site olmuş banu, hayırlı uğurlu olsun. Sevgilerr :)

 • Reply Renan Tavukcuoglu 02 Haziran 2015 at 13:50

  Canım, ne güzel bir blog burası yahu. Ellerine, emeğine sağlık. Hep yaz sen, biz de keyifle okuyalım…

  • Reply Banut 02 Haziran 2015 at 15:54

   Teşekkürler seçtiğim kızkardeşim

 • Reply Ahmet ÖVEN 14 Ağustos 2015 at 17:18

  Tekrardan Selamlar ;)

  Güzel bir blog,bloğunuzda sanal tur yaptığımda eğitimci olduğunuzu farkettim,kitaplarınız mevcut..

  Kayalar Köyü ile ilgili olarak güzel bir yazı kale alan elbetteki bir yazar olması muhtemeldi. :))

  Çocukluğumdan kalan hatıratları sizinle paylaşıyorum 1900 lü yılların başı da dahil,bakalım begenecek misiniz (?)
  Kayalar Köyü Web-sitesi Hatırat Bölümü
  İlgili link: http://www.kayalarkoyuassos.com/?pnum=21&pt=Hat%C4%B1rat

  İşlerinizde muaffakiyetler dilerim…

  Ahmet OVEN

 • Reply Mine Tam 26 Ocak 2016 at 05:52

  Merhaba, Discovery Museum biletinize talibim. Umarım bizi seçersiniz?

 • Reply Esma Yörük 27 Ocak 2018 at 21:06

  Banu hanım merabalar, internette au pair hakkında bilgi ararken sizin yazınızla karşılaştım.Au pair world hakkında yazmıştınız.Site ile biz de bağlantıya geçtik.Şu an sadece bir adayımız var.Siz hala aynı adres ile çalışıyor musunuz?Yoksa tavsiye edebileceğiniz farklı bir site mevcut mu?
  Teşekkür ederim..

  • Reply Banut 29 Ocak 2018 at 04:50

   Selamlar.
   Benim kızım artık büyüdü, çalışmıyorum ama hala arkadaşlarım var, onlarla çalışan.

 • Reply Çiğdem bayrak 29 Ocak 2018 at 21:50

  Banu hanim merhaba,
  Hatay gezimiz icin arkeolog burcak altunay a ulaşmak istiyorum, MAİL ya da telefon bilgisi bulamadım, sizde kendisi ile gezmissiniz, mümkün ise alabilir miyim?
  Teşekkürler

  • Reply Banut 30 Ocak 2018 at 02:25

   Merhaba, maalesef yurtdışındayım, kartı eğer hala duruyorsa Türkiye’de kaldı:(((

 • Reply Şevki Çatal 24 Şubat 2018 at 12:37

  Banu hanım merhaba. 17 Mart 2016 tarihinde waternet hakkında bir yazınızı gördüm bende araştırıyorumda acaba halen aynı fikirdemisiniz, bazı sitelerde şikayet yazılarıda gördüm bu kurum hakkında kararsız kaldım fikriniz benim için önemli sağlıcakla kalın.

  • Reply Banut 01 Mart 2018 at 03:59

   Merhaba evet hala aynı fikirdeyim. Çok memnunum

  Leave a Reply

  Berlin in Berlin ödül almış, ödülden çok filmdeki erotik sahne konuşuluyor, Uğur Mumcu öldürülmüş…Nihan’ın iki ülke ve 20 yıllık zaman dilimini kapsayan hikayesinin arka fonunda Türkiye’nin o yıllardaki sosyal ve siyasi panoraması var…

  Kitabı okurken Banu Tozluyurt’un tanınmış yazarlara; bir Banu’luk yer açın ben geliyorum diyen ayak sesleri duyuluyor…

  Nihan, Kamer ve Seval’i babaları cumartesi günleri halaları Ayla’nın oturduğu Kadıköy’e götürürdü. Belki de balıkçılar çarşısında balık alırken yanlarından geçtiniz. Ya da Üsküdar’dan Nihan’la aynı vapura bindiniz, yanyana oturdunuz… Hikayedeki gerçeklik duygusu o kadar geçiyor ki insana sokakta yürüyen bir genç kıza acaba bu Nihan’mı diye bakabilirsiniz…

  Lale Celepoğlu

  D & R    /    İdefix    /    Kitap Yurdu    /    Babil.com