Toronto Gardiner Müzesi

0

Kanada’da görülecek en güzel müzeler hangileri derseniz yanıtlarım arasında kesinlikle  Toronto Gardiner Müzesi olacaktır. Kanada’nın seramik sanatına ait tek müzesi, şehrin en ünlü ve modern caddelerinden olan Bloor üzerinde, yine şehrin en ilgi çeken müzelerinden ROM, Royal Ontario Museum’un karşısında bulunuyor.

George ve Helen Gardiner tarafından 1984 yılında kurulan müze, 2006 yılında büyük bir yenilenme sürecinden geçmiş, fakat benim gittiğim zaman da maalesef dış cephesi hala inşaat halindeydi, demek hala yenilenme sürüyor. Yukarıdaki fotoğraf o yüzden wikipedia’dan alınmıştır. Bununla beraber müzenin içi, seramik eserler, mimari ve fonda çalan o hafif müzik tüm gün müzede vakit geçirmeniz için yeterli. Şaka bir yana müze çok büyük değil, çok kısa sürede gezilebilir fakat porselenin ilk ve en iyi örneklerinin mütevazi bir şekilde sunumu  gözünüze gönlünüze çok hoş gelecek.

Yaklaşık 3000 parça seramiğin bulunduğu müze, onbir bin yıllık bir zaman aralığını kapsıyor. Seramik sanatçıları için de bu müzenin mağazasında eserlerini sergilemek büyük bir prestij. Ne mutlu ki geçtiğimiz yıllarda seramik sanatçımız Birgan Beşgar Narter bu müzede bir sergi gerçekleştirdi. Ayrıca Hande Lena Roy’un da tasarım takılarını müze mağazasında görebilirsiniz.

Adres: 111 Queens Park, Toronto, ON M5S 2C7 -Her gün saat ikide müzede ücretsiz tur var

Yetişkin: 15 Cad

Öğrenci: 9 Cad

65 Yaş ve üstü: 11 Cad

Ayrıca her Cuma 16:00 – 21:00 arası yarı fiyat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz