Toronto İllüzyon Müzesi

15

Toronto’da -30 derece havada ne yapılır diye Duru ile araştırırken, komşum Michelle yeni açılan bir müzeden bahsetti; Toronto İllüzyon Müzesi-Illusion Museum of Toronto. Soğuk havalarda kapalı mekan arayışı olanlar için cazip görünebilir ama müze içindeki algı oyunları, fiziksel aktiviteler, fizik dersinden aşina olduğumuz konkav aynalar gibi pek çok bölüm, her yaştan insanın ilgisini çekecektir. Özellikle çocuklu aileler için bu minik ama keyifli müzeyi öneririm.

Müzede neler var değinmeden önce kısaca 2018 Kasım ayında açılan mekanın hikayesinden bahsetmek istiyorum. Müze, iki girişimci kız kardeş tarafından açılmış. Beni tanıyanlar bilir, kadın emeğine, girişimciliğine kafayı takmış biriyim. Bir de bu iki kadından hikayeyi dinleyince yazmadan olmazdı.

Kendileri de Hırvatistan’da doğan Michaela Radman ve Mirella-Marie Katerina Radman kardeşler üç yıl önce Zagreb’de bu müzeyi görüyorlar ve Kanada imtiyaz haklarını alarak Toronto’da açmaya karar veriyorlar. İllüzyon Müzesi Avrupa Birliği ülkelerinde başlayan bir marka zinciri, şu an Viyana, Milano, Slovenya, Belgrad, Atina, Amsterdam, NewYork, Houston, Kuala Lumpur gibi pek çok Dünya şehrinde mevcut. Radman kardeşler Kanada’daki ikinci müzeyi yakında Vancouver’da açmayı planlıyor. Güzel haber, İstanbul’da da açılması planlanıyormuş.

Her yaştan insanı bilim, algı, duyular ve her üçünün karışımı olan illüzyonlarla eğitmek ve eğlendirmek olan müzenin misyonu, ziyaret ettiğiniz her bölümde hissediliyor. Ames odası (trapez biçimli ve bilim insanı Alfred Ames adını taşıyan büyük/küçük oda), baş aşağı yanılsamalı eğlence odası, kişiye denge hissi veren Vortex tüneli gibi pek çok alan oldukça eğlenceli. Ayrıca müzenin girişindeki ahşap oyuncak ve bulmacalardan oluşan bölüm, yaşlı genç herkesin eleştirisel düşünme ve mantık becerilerini geliştiren, ilişkilendirme ve soyut düşünme yeteneklerini arttıran renkli bir alan olmuş.

Günde ortalama iki okulun ziyaret ettiği müzede Mart tatili ve yaz tatillerinde günlük kamplar yapılacak, şimdiden sormakta fayda var. Doğum günleri, şirket toplantıları, TV ve film çekimleri için de kiralanabilen müze, şehrin merkezinde olması  bakımından büyük avantaj.

İllüzyon Müzesi,sizin ya da çocuğunuzun içinizdeki Einstein’ı çıkarmak için belki de Toronto’da bir fırsat.

Bu yazıyı okuyan ve instagramda müzenin sayfasını takip eden bir okura, bir yetişkin bir de çocuk bileti hediye ediyorum.  5 Şubat Salı akşam 8’e kadar  yorumlarınızı bekliyorum, yorumun altına size ulaşabileceğim mail adresi bırakmayı unutmayınız. 

Ig: museumofillusions_toronto

Museum of Illusions Toronto

132 Front Street East

Toronto, ON, M5A-1E2

www.museumofillusion.ca

Bilet fiyatları, yetişkin $23.50 CDN +HST, Çocuk $19.50 CDN+HST, Aile $78 CDN+HST

 

15 YORUMLAR

  1. Uzun zamandir 12 yasindaki oglum Keremle gitmek istiyordum. Ozellikle sandalye illuzyanuna bayildim.
    En kisa zamanda gidecegiz.
    Tesekkurler bu guzel paylasim icin.

  2. Kızımla gitmek istediğimiz yerlerin ilk sırasında geliyordu. Bu müzenin keyifli ve eğitici olacağını düşünüyorum. Ön bilgi ve paylaşım için teşekkürler ..

  3. Girişimcilerinin kadın olması ayriyeten anlamlı.5 aylık Kanada maceramızda bizde deneyimleriz umarım…teşekkürler.

  4. Ne kadar güzel düşünülmüş hem de iki bayan tarafından. Sayenizde bizde öğrenmiş olduk. Görülecek yerler listeme ekledim. Teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz