Toronto Saldırısının İlham Kaynağı Kadın Düşmanlığı,Incel Nedir?

2

23 Nisan 2018 Pazartesi günü Toronto’da 10 kişinin öldüğü, 13 kişinin de yaralandığı korkunç olay, sanıldığı gibi bir terör saldırısı değildi. Önce olay neydi bilmeyenler için hatırlatayım; bir cani, kiralık minibüsü şehrin en işlek ve en bilinen caddelerinden birinde, en yoğun zamanda insanların üzerine sürdü. Masum, farklı yaşlardan, farklı milletlerden 10 kişi öldü, yok yere, yürürken, sizden bizden biri. Belki biriyle markette karşılaştım, belki bir diğerinden bankada hizmet aldım, ya da hiç yollarımız kesişmedi. Ne fark eder?

Haber, sosyal medyaya ve televizyona düştüğü anda,  ilk olarak terör dendi, bilip bilmeden, yetkili kişilerden hiçbir açıklama gelmezken Müslümanlık hakkında twitter hesabından son derece saldırgan yorum yapanlar, ne olmuş yani her gün binlerce kişi ölüyor diyenler, insanlık hakkında atıp tutanlar… Bunların hepsi ayrı bir yazı konusu benim için. Fakat bu yazıda paylaşmak istediğim bunların hiçbiri değil.

Ölen ve yaralananların çoğunun kadın olması ve saldırganın, saldırıdan çok kısa bir süre önce facebook sayfasından yazdığı bir mesaj, The Incel Rebellion Has Already Begun yani, Incel İsyanı Çoktan Başladı, şu anda tam olarak sebep gösterilmese de Alek Minassian’ın INCEL olduğu ve katliamı bu sebeple yaptığı yönünde.

Peki nedir bu “incel”?

Son günlerde çok merak ettiğim incel, İngilizce involuntary ve celibates kelimelerinin ilk iki ve üç  harfinin birleşiminden oluşuyor. Anlamı da “istem dışı bekarlar”. Yani kadınlar tarafından cinsel olarak istenmeyen erkekler. Aslında daha da açığı, kadınlar tarafından reddediliyorlar ve bu durumdan dolayı kadın nefretleri had safhada.  Hatta kadınlara female(kadın) ve humanoid(insansı) kelimesinden ürettikleri FEMOIDS diyorlar, sırf aşağılamak için. Niye bu konu ya da bu psikolojik rahatsızlık beni bu kadar ilgilendirdi?

Düşünsenize kadınlar ile onların isteği ile değil belki de sadece para karşılığı beraber oluyor, yakışıklı, kültürlü kadınların ilgisini çeken hemcinsleri varken, ona hiçbir kadın bakmıyor ve o cinsel yaşamdan mahrum olmanın tek suçlusu olarak kadınları görüyor. Cinsel olarak beraber olma şansını yakaladığı bir kadına bu insanın neler yapabileceğini düşünmek bile istemiyorum. Etrafında çirkin erkeklerin bile kadınlarla beraber olduğunu, tüm kötü özelliklerine rağmen bu adamların kadınları cezbedebildikleri için nefreti iyice perçinlenen “incellerin” ölü kadınlarla seks yaptığını bile okudum, konuyu araştırırken. Ha bu bir fiziksel sorun olabilir mi derseniz, evet zaman zaman üreme organındaki bir rahatsızlıktan dolayı da bu sorun olabiliyormuş fakat çoğunun kesinlikle psikolojik rahatsızlık olduğu aşikar.

Olayı biraz daha çevreme, yaşadığım hayata ve ortama çok isteyerek olmasa da uyarlamaya çalıştım. Fiziksel görünümü kötü(ne demekse, kime göreyse), genetik bazı özelliklerinden dolayı yetersiz, etrafındaki diğer erkekler tarafından değil kızlar tarafından da istenmeyen küçük görülen genç delikanlılar, çocuklar, yetişkinler… Derdini anlatamayan insanlar…Tek başına toplumdan kopuk yaşayan ergenler, cinsel organı hakkında ileri geri konuşulan erkek çocuklar, hatta ileri geri konuşan ebeveynler…Biz insanoğlu itmiyor muyuz bu insanları yalnızlığa, küslüklere, bunalıma, ölüme, öldürmeye… Hiç belirtileri yok muydu Alek Minassian’da? Çocukken belki sinyal veriyordu, belki ilk cinsel deneyimini çok erken yaşlarda yaşadı, belki çok aşağılandı, belki belki… Ne yani katilin hiç mi suçu yok dediğinizi hissediyorum. En çok da ben kızgınım zaten ama ben böyle giderse daha çok Alek, daha çok incel duyacağımıza inanıyorum.

Üstelik Alek Minassian, 2014 yılında California’da aynı sebepten incel olduğundan ötürü 6 kişiyi öldüren ve ardından intihar eden Elliot Rodger’ı da kahraman olarak görüyor. Herhalde kendisi de ondan sonra gelen ikinci kahraman. Tüm Chad’leri ve Stacy’leri devireceğiz diyen Alek’in burada bahsettiği Chad’ler, seks yapabilen, ilgi gören, kadınların tercih ettiği erkekler. Stacy’ler ise çekici kadınlar. Nasıl bir nefret, nasıl bir öfke, nasıl bir gözü dönmüşlük ve yayaların üzerine hızla sürülen bir kamyonet…

Sorunların şekli mi değişti, insanlık çıldırıyor mu, yoksa ben mi takip etmekte yetersizim bilmiyorum. Şu an Toronto’da sekizinci sınıfta okuyan kızıma, saldırgan incel imiş, anlatayım mı sana bunun ne olduğunu dediğimde, gerek yok biliyorum, yanıtını almam beni daha da şaşırttı. Bana göre daha “çocuk” yaşta olan birinin bunu bilmesi, hatta okulda duymuş olması ve bu tip bir oluşumu gayet normalmiş gibi karşılaması önce bana çok tuhaf geldi. Sonrasında ise düşünmeden edemedim, ya benim kızımın hayatına bir incel girerse… Kanada’da, Uganda’da, Türkiye’de olmak değil mesele, burada incel, bizde sinsel, minsel, finsel, yani her yerde her zaman olabilecek şeyler. Eminim benim kızım, bizim çocuklarımız çok daha farkındalar ve gözleri çok daha açık, daha gerçekçiler çünkü hayatı bilerek, okuyarak, görerek yaşıyorlar. Pamuklara sarmaladık çok küçükken belki ama artık büyüyorlar ve karşılarına çıkan erkeklerin her zaman beyaz atlı prens olamayacağını da öğrenmeleri gerekiyor. Belki bir Chad ile karşı karşıyalar ya da tam tersi, oğullarımız fazlasıyla Stacy olan biri ile beraber…

Ayrıca olaydan sonra sosyal medyada yazılan da korkutucu; “Incel olmak için doğru zaman. Kardeşlerimiz karşı atağa başladı. İntikam alıyorlar. Teşekkürler Aziz Rodgers, teşekkürler Aziz Minassian.”

Daha çok fırın ekmek yemek üzere saygıyla selamlıyorum…

#kanadadanbildiriyorum

Nisan 2018

2 YORUMLAR

 1. Ben de senin bu aydınlatıcı yazınla öğrendim inceli
  Aman Allahım daha neler duyacağız
  Çocuk yetiştirmek gerçekten sanat olmalı
  Haklısın daha önce fark edilmeli
  Tedavi görmeli
  Büyük geçmiş olsun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz