Toronto Bata Ayakkabı Müzesi

1

Toronto Bata Ayakkabı Müzesi, Kuzey Amerika’nın en ünlü ayakkabı müzesi olmasının yanı sıra çok büyük bir miras bence. Mimar Raymond Moriyama’nın ödüllü eseri olan binada beş kat olarak gezilebilen müze 13.000’den fazla bir koleksiyona sahip.

Dünyada hiçbir yerde bulunmayan bir koleksiyonu toplayan müzenin kurucusu Sonja Bata ayakkabılar aracılığıyla kültürleri anlamak için de muhteşem bir bir yol açmış.  Müzedeki objeler altı kıtada binlerce yıla ait ve hayatın her alanında giyilmiş.

Müzeye yapacağınız ziyaret ile hem çok keyifli vakit geçirebilir hem de yaratıcılığınızın doruklarına ulaşabilirsiniz. Her ayakkabıyı incelerken ne ile giyilir, kimler giymiş, hangi döneme ait diye kafamda tasarlamaktan vakit nasıl geçti anlamadım.

Bata Ayakkabı Müzesi’nin kurucusu Sonja Bata kimdir, tutkulu bir koleksiyoncu, hayırsever, dünya gezgini ve iş dünyası lideri. Yani kadın gibi kadın. Sonja Bata’nın tasarım mükemmelliği için yaptığı her şey, hayatının her yönüne nüfuz etmiş belli ki ve bugün ilham verici bu müze ile kültürleri birleştiriyor.

Çin’in minyatür bağlı ayakkabılarından eski Mısır sandaletlerine, altın işleme takunyalardan yine altın Adidas markaya kadar pek çok göz alıcı vitrin sizi büyülüyor.

Müzede kalıcı eserler yanında değişik zamanlarda açılan süreli sergiler de mevcut. Dolayısıyla  her zaman görecek yeni bir şey var. Yılın 363 günü açık olan müze, sadece Noel  ve Good Friday için kapalı.

Yetişkinler ve çocukların da çok ilgisini çekeceğini düşündüğüm bu müzede maksimum bir saat geçirerek, renkli bir güne imza atabilirsiniz. Üstelik tam şehir merkezinde olduğu için ulaşımı da çok kolay.

Bir sonraki yazım, Bata Ayakkabı Müzesi’ne çok yakın olan Gardiner Museum yani Seramik Müzesi olacak, takipte kal sevgili okur.

Bata Shoe Museum: 327 Bloor St W, Toronto, ON M5S 1W7

Pazartesi- Cumartesi: 10:00 – 17:00

Pazar: 12:00 – 17:00

Yetişkin : 14$

Öğrenci: 8$ (Kimlik belgesi zorunlu)

Çocuk:  5-17 yaş, 5$

4 Yaş ve altı: Ücretsiz

 

 

1 Yorum

  1. Banu Hanım 1940 ‘ lı yıllara ait Lapça diye nitelendirilen orijinal bir ayakkabı elimde mevcut. Ücret mukabilinde satmayı düşünüyorum ilgilenirseniz Resimleri gönderebilirim..Tel:05053967742

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz