İngiltere Seyahat Yurt Dışı

Little Venice, Londra

30 Temmuz 2015

Londra için yazacak çok şey var. Bununla beraber belli başlı yerleri, en azından internet kullanabilen biraz kitap okuyan herkes biliyor. Yine de yazacağım sonraki günlerde ama özellikle Londra’da bir yürüyüş rotasından bahsetmek istiyorum ki bence bu şehre giden herkes bir kere bu yolda yürümeli, yürüyemiyorsa tekne ile gezmeli. Sevgili Zennur Pakcan’a mutlaka yapılması gerekenleri sorduğumda küçük Venedik’e git dedi hatta oğlu Oytun’un da burada yaşadığını söyleyince belki bir kahve molası verebiliriz dedik ve düştük yola.

Kahverengi yani Bakerloo hattına binip Warwick Avenue durağında iniyorsunuz. İndiğiniz duraktan Way Out tabelasını kullanarak dışarı çıkıyorsunuz ve dümdüz yürüyüp karşınıza çıkan ilk ışıklardan sağa dönüyorsunuz. Burası Bloomfield Road’a çıkıyor, buradan Lady Rose of Regent yazısının olduğu demir kapıdan geçip kanala iniyorsunuz. İşte bu bölge Little Venice.  Zaten yol boyunca kendinizi bir an Venedik’te zannedebilirsiniz ya da Eskişehir Porsuk Çayı’nda. Kıyıya bağlanmış rengarenk tekneler gösteri amaçlı zannetmeyin içinde insanlar yaşıyor. 

Little Venice London

Merdivenlerin orada mavi renkli demir bir köprü göreceksiniz hemen yolun sonunda, köprünün altından tekrar geriye dönün ve Canal Way tabelalarını izleyin. Yol boyunca su, yeşil alan, şık malikaneler, betondan çıkarak büyüyen çiçekler size eşlik edecek.

Little Venice

Little Venice

Gördüğünüz yemyeşil alan Regent’s Park ve o güzelim köprü Coalbrookdale. Sağda Londra Hayvanat Bahçesi’nin bazı bölümlerini görebilirsiniz. Yolda Primrose Hill tabelasını görünce mutlaka sağdan sapın, burası sizi bir tepeye götürecek  ve şehre hakim bu manzaraya bayılacaksınız. Soldaki yolu takip ederek Regent’s Park Road boyunca aşağı doğru yürüyün arada banklarda soluk alabilir geçen tekneleri izleyebilirsiniz. Aşağı doğru yürüdüğünüzde karşınıza Fitzroy Road çıkacak, bir süre sonra sola Princess Road’a dönün ve demiryolu köprüsünün altından geçip, Pirate Castle adlı çocuklara yönelik su sporları merkezini göreceksiniz. Köprüyü geçip soldaki kemere kıvrıldığınızda Camden Lock Market sizi karşılayacak.

Pirate's Castle

Camden Lock Market

Camden Lock Market özellikle gençler için tasarım kıyafetler satan, el sanatları ürünleri, tablolar, sanat stüdyolarının bulunduğu çok renkli bir pazar. Buraya aç gelmenizi tavsiye ederim. Aklınıza gelecek her ülkenin kendine has yemeklerinin bulunduğu tezgahlar baştan çıkarıcı. Hepsi denemek için bir parça ikram ettiğinde zaten doyuyorsunuz ama yine de gözünüz doymuyor. Alman sosisleri, İspanyol paellası, Türk kebabı, Norveç somonu aklınıza gelen tüm yiyecekler mevcut.

Camden Town

Camden Lock Market’da vakit geçirdikten sonra Camden Town metro istasyonuna yürürken bölgedeki renkli sokakları, mağazaları da gezebilirsiniz. Bu yürüyüş toplam iki saat kadar sürüyor fakat siz yürümek istemezseniz Little Venice’den kalkan teknelere binip 45 dakikada bu yolu gelebilirsiniz. Ya da iki saat yürüyüp tekneyle Little Venice’e dönebilirsiniz.

Camden Town

Oytun’da kahve mi…Yok maalesef içemedik biz oradayken kendisi iş için Türkiye’ye gitmişti. Camden Lock Market kahvesi de güzeldi doğrusu.

Fotoğraflar: Erkan Tozluyurt

7 Comments

 • Reply zeynep goktaş 30 Temmuz 2015 at 09:10

  Yine güzel gezmiş , güzel yazmışsın Banucuğum. Harikasın..

  • Reply Banut 31 Temmuz 2015 at 20:27

   Buraya yorum yapan sen asıl harikasın

 • Reply mavianne 30 Temmuz 2015 at 15:38

  BANUCUĞUM ne güzel anlatmışsın
  gitmiş kadar oldum :))
  senin rehberliğinle yazılarınla gezeriz inşallah bir gün
  sevgiler

  • Reply Banut 31 Temmuz 2015 at 20:27

   Canım benim seni çok seviyorum

 • Reply Hafize Süalp 31 Temmuz 2015 at 12:29

  Henüz gidip görmedim buraları. Geçmiş hayatlar yaşıyorsak sanırım ben bu ülkede ve Londra’da yaşadım. Hatta zaman zaman hiç görmediğim şehir olan Londra’ya ait olduğumu hissediyorum. Bu kadar ülke gezip, yolumu ait olduğumu hissettiğim yerden geçirmemiş olmam da ayrı bir tuhaflık kabul ediyorum.
  Dönüp dönüp resimlere bakıyorum ve Londra’ya, hayalimin şehrine kızımla gitmek nasip olacakmış diyorum. O fotoğraflarda kendimizi hayal ediyorum ve bu güzel, benim için özel olan yazı için çok teşekkür ediyorum. Not: Bugün sebepsiz bir burukluk yaşıyordum ve pek iyi hissetmiyordum. Ta ki, yazını okuyup, hayatta yapmakta olduğum ve yapacağım güzel şeyleri hatırlayana kadar… Sanırım sen, benim gibi birçok insanın zihninde elinde sihirli değneği ile dolaşan ilham perisisin… Seviyorum seni ve paylaşarak artırdığın güzel enerjini… Sevgiler…

  • Reply Banut 31 Temmuz 2015 at 20:26

   Hafize canım benim sen ne tatlı bir kadınsın

 • Reply Londra'da Dört Gün - Banu'nun Dünyası 04 Ağustos 2015 at 07:02

  […] küçük bir Venedik yaratmışlar desem size inanır mısınız? Yine önceki yazımda yazdığım Little Venice mutlaka gidip imkanınız varsa yürüyeceğiniz yoksa 45 dakikalık bir tekne gezisi ile […]

 • Leave a Reply

  Berlin in Berlin ödül almış, ödülden çok filmdeki erotik sahne konuşuluyor, Uğur Mumcu öldürülmüş…Nihan’ın iki ülke ve 20 yıllık zaman dilimini kapsayan hikayesinin arka fonunda Türkiye’nin o yıllardaki sosyal ve siyasi panoraması var…

  Kitabı okurken Banu Tozluyurt’un tanınmış yazarlara; bir Banu’luk yer açın ben geliyorum diyen ayak sesleri duyuluyor…

  Nihan, Kamer ve Seval’i babaları cumartesi günleri halaları Ayla’nın oturduğu Kadıköy’e götürürdü. Belki de balıkçılar çarşısında balık alırken yanlarından geçtiniz. Ya da Üsküdar’dan Nihan’la aynı vapura bindiniz, yanyana oturdunuz… Hikayedeki gerçeklik duygusu o kadar geçiyor ki insana sokakta yürüyen bir genç kıza acaba bu Nihan’mı diye bakabilirsiniz…

  Lale Celepoğlu

  D & R    /    İdefix    /    Kitap Yurdu    /    Babil.com