3 Ahmak – 3 Idiots

0

Okulların yeni eğitim öğretim yılına başladığı şu günlerde öyle bir film izledim ki bırakın sadece ebeveynler ve çocukları, tüm eğitimciler, bakanlar, devlet büyükleri izlemeli hele bizim Milli Eğitim Bakanı kesinlikle izlemeli. 3 Idiots ya da 3 Ahmak olarak bulup izleyebileceğiniz film 2009 yapımı aslında. Ben biraz geç keşfettim Aamir Khan’ın filmlerini. Geçenlerde izlediğim Her Çocuk Özeldir filminden sonra arkadaşlarım 3 Ahmak’ı da izlemelisin deyince hemen temin ettim ve gerçekten ölmeden önce izlenmesi gerekenler listeme aldım.

Film özet olarak Hindistan’ın en iyi mühendislik okuluna başlayan öğrencilerin hayatını anlatıyor. Sistemin daima yarış üzerine kurulu olduğu, herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun en yakın iki arkadaşı. Başlarından geçenler, hayattan aslında ne istedikleri, aşırı baskı ve otorite sonucu kaybolan hayatlar.

TEOG, LGS, LYS gibi sistemlerin olduğu ve ne istediğinden çok ondan ne beklendiği üzerine şartlanan, sisteme uymazsa dışarıda kalan çocuklarımız geldi her bir sahnede aklıma. Oyuncu olmak isteyen kızımıza şakayla karışık bilim kadını ol diyen babası aslında bunu kendi için değil kızımız için istiyor, kendi deneyimlerinden yola çıkarak konuşuyor ama ama ama…

Ben üniversite sınavında İktisat Fakültesi’ni kazandım. İstiyor muydum hayır. Herkes iktisat, işletme okuyordu, trend oydu. Bitirdim ve alakasız bir iş yapıyorum. Oysa yaptığım işe uygun bir bölüm okusaydım belki bugün çok daha farklı açılımlar yapabilirdim. Neyse ki ben sonradan ne istediğimi bildim ve kolay dönüş yaptım. Herkes bu kadar şanslı da olamıyor.

Küçükken gitar dersi aldığım ağabey, elektrik mühendisliği üçüncü sınıftayken okulu bırakıp sinema televizyon okumaya karar vermişti. Bunu babasına açıkladığında babası önce kısmi felç geçirdi sonra kalp krizi. İşte filmde bu sahneleri tekrar yaşadım.

Ol iz vel

Ranco karakterinin başrol oynadığı film dram ve komedi türünü o kadar güzel harmanlamış ki, uzun olmasına rağmen bir an bile dikkatiniz dağılmıyor Filmi izleyip Ol İz Vel demen en büyük dileğim sevgili okur. Ranco her zor durum karşısında, hayat kontrolden çıkınca sol elini göğsüne koyuyor ve Ol İz Vel diyor tam üç kez. All is well yani her şey yolunda.

Bu harika Bollywood filminin beni en etkileyen müzikal, dram, komediyi bir arada işlemiş sahnelerinden biriyle seni baş başa bırakıyorum sevgili okur. Yorumlarını bekliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz