50 Kadın Yelkenci, Kadına Şiddete Hayır Diyecek

0

Çok daha erken tanımak istediklerin kimler olurdu deseler sayacağım ilk on kişiden biridir Lale Manço Ahıskalı. Aklı, görüşleri, güzelliği, zarafeti, hanımefendiliği, çalışkanlığı, üretkenliği, doğa sevgisi, insan yönü ve daha pek çok özelliği ile bu dünyada benzerlerinden çok fazla olmasını istediğim kişilerdendir. Ben onu İmza Karın projesinde bu yönleriyle tanıdım ve çok sevdim. Ne zaman da bir araya gelsek yaptıklarını görmek dinlemek bana huzur verir. Doğa sevgisi yanında bir denizcidir Lale Manço Ahıskalı. Denizci derken güneşlenip sefa yapanlardan değil, sefa yaparken okyanus geçen, tramola atan kavança yapanlardan.

Lale Manço Ahıskalı

Yelkene olan sempatim onunla daha da arttı diyebilirim. Onun da içinde bulunduğu “Kadınlar daha iyi bir dünya için farklılık yaratabilir” sloganıyla yola çıkan ve geçtiğimiz yıl meme kanserine dikkat çeken “Pembe Yelken” organizasyonuna imza atan Kadınlar Yelken Okulu, 6. Uluslararası Kadınlar Yelken Haftası etkinliğini bu yıl kadına şiddete dikkat çekmek amacıyla düzenliyor. Etkinlikte, 9 ayrı ülkeden 50 kadın yelkenci, 12-19 Eylül 2015 tarihleri arasında Marmaris-Hisarönü rotasında bir hafta boyunca “Mor Yelken”le denizde yol alacak.

Kadınlar Yelken Okulu kurucusu Neslihan Karayel yaptığı açıklamada, erkek egemen dünyada kadının gelişimine ve bilinçlenmesine yönelik her adımı bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüklerini belirterek, şöyle diyor; “Bu sene yelkenlerimizi, son yıllarda ülkemizde ve dünyada ürkütücü boyutlara ulaşan kadına şiddete karşı farkındalığı arttırmak amacıyla açıyor ve flamalarımızda “Sail Purple” sloganımızı taşıyoruz. Kadınsız bir dünya düşünülemeyeceği gibi, kadınların her açıdan erkeklerle eşit birey olarak kabul edilmediği toplumların aydınlanmasının da mümkün olmadığını, hafta boyunca vurgulayacağız. Dil, din, ırk, statü gözetmeksizin, birbiriyle el ele veren arkadaşlarımızla başlattığımız bu etkinliklerimizin geleneksel hale gelmesini, dünyanın dört bir yanına yayılmasını, her seferinde bizleri daha da kalabalıklaşarak bir araya getirmesini umuyoruz. Kadınlar Yelken Okulu olarak, uluslararası düzeyde amatör kadın yelkencileri bir araya getirerek ilkleri gerçekleştirmekten mutluyuz. Önümüzdeki dönemde de her etkinliğimiz bir başka sosyal sorumluluk temasını denizlere taşıyacak.”

Mor Yeken

Bu arada Kadınlar Yelken Okulu’nun “Mor Yelken” etkinliğini; Star Yachting, Yüksel Yatçılık, Columbia, Martı Marina-Orhaniye, Netsel Marina-Marmaris, Vela Marine Club ve East Marine sponsor olarak destekliyor, ne güzel.

Rüzgarınız bol, yolunuz açık olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz