8 yaşındaki Ozan Orhan gözüyle Kars

9

Bizim Sarıkamış günlerimiz devam ediyor. Kayak tatiline bir günlük ara verip harika bir Kars-Sarıkamış gezisi yaptık. Tüm detayları İstanbul’a döner dönmez paylaşacağım ama paylaşamadan edemeyeceğim bir yazı var ki, okuyunca ne demek isteyeceğimi anlayacaksınız.

Sevgili okur, artık benim kızı tanıyorsun, Duru. Onu mümkün olduğu kadar farklı kültürlerle tanıştırmaya çalıştığımızı, hayatın sadece ıpad, Güneşi Beklerken, Kerem Bursin, okul, jimnastik olmadığını anlatmaya çabaladığımızı da farkındasındır. İşte Kars gezisini de aslında sırf o Doğu’daki yaşam şartlarını görsün, buzda yaşamanın ne olduğunu kısacık da olsa hayal edebilsin, çocukların nasıl büyüdüğünü, neleri yediğini, Kars’ta ne gibi etkinliklerin yapıldığını biraz olsun gözlemleyebilsin diye planladım. Gezimizde 9 anne ve 3 çocuk vardı. İşte bu çocuklardan biri de sevgili Ozan Orhan’dı. Ozan, 8 yaşında. Bilfen Çamlıca İlköğretim Okulu 2. sınıfta. Bir abisi bir de kardeşi var. Eğitimli, geniş bakış açısına sahip, son derece ileri görüşlü anne babanın çocuğu. Ozan 5 saat kaldığımız Sarıkamış ve Kars hakkında gözlemlerine dayanan harika bir yazı yazmış. Ben de uzun zamandır konuk yazar bölümüme kimseyi misafir etmemiştim. İşte bu ayın konuk yazarız Ozan Orhan’ın gözünden Kars…Yorum bırakırsan sevgili okur, Ozan hepsini okuyacak ve belki de ilerinin Nobel ödüllü yazarına ilk yorumu bırakmış olacaksın. Yorum sizin…

İstanbul’dan bambaşka bir yer Kars. Ayağını bastığın her yer kar. Ama sokakta oynayan çocuklar yok.

Her yerde okul ve kışla var. Evlerin çatısı buz tutmuş, merdivenler, kapılar, göller ve yollar…Her yer buz…

Arabaların motorları donmasın diye gazete veya battaniye koymuşlar.

Kısaca Kars’ta her yer bembeyaz…

                                                  

 

 

9 YORUMLAR

  1. Ozancım, hayat dolu ve eğlenceli tarzın kadar gözlem kabiliyetin ve ifade becerin de beni yine etkiledi. Sende çoooook iş var canımın içi.
    Gözlüklü halan

  2. Sevgili Ozan,nekadar güzel anlatmışsın.Kendimi karda yürüyormuşum gibi hissettim yazdıklarından…Güzel şeyler yaşa ,güzel şeyler gör ve güzel şeyler yaz e mi !Devamını bekliyoruz.Sevgiler sana…

  3. Ozancığım, akıl küpüm benim. Yazını çok beğendim. Muhakeme yeteneğin, İfade şeklin müthiş! Yine dürüstlüğünü, samimiyetini, pratik zekanı ve açık sözlülüğünü konuşturmuşsun. Bu özelliklerini hiç kaybetmemeni dilerim. Başarıların hep artarak devam etsin.Sevgiler, Öğretmenin.

  4. Canım yavrum çok güzel yazmışsın tebrik ediyorum, o güzel güzel gören gözlerine, güzel güzel yazan minik ellerine, güzel güzel anlatan gönlüne, yüreğine sağlık kucağımın kuzusu, hayatının her anını böyle farkındalıklı geçirmeni ve bize de böyle oradaymışız gibi yaşatmanı dilerim. Seni çok seven Nunun..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz