Aaa siz aşure mi yapıyorsunuz?dedi

3

Efendim geleneksel aşure yapımım bugün itibariyle sona erdi ve aşureler konu komşuya dağıtıldı. Biraz sulu oldu bu sene ama tadı pek güzeldi, artık o kadar hata kadı kızında da olur deyip asıl konuya gireceğim. Malum bu ara imza kızın ile yatıp imza kızın ile kalkıyorum. Satışların takibi, programlar, bizim kızlar Selgin ve Esra ile sık sık gündem hakkında konuşma, planlar, programlarderken hayatın diğer akıp giden kısımlarını bazen kaçırıyorum. Aşure ayı 24 kasım’da başlamıştı biliyorum ama o gün malum imza günümüz vardı Tüyap‘ta. Eh hafta içleri de pek yoğun geçiyor, bu pazar niyet ettim aşure yapmaya. Burada tarifini yazmayacağım eğer ölçüleri ve malzemeyi merak ediyorsanız buraya bir TIK. Geçmişte yapmışlığım çok malum. Bugün kızım aşureyi pişirirken sordu, anne niye aşure yapıyorsun anlamı ne diye. Kem küm ettim, dinimiz açısısından önemli dedim önce, Hz.Nuh’un tufandan kurtulması filan dedim içime sinmedi. Toplumsal açıdan önemli dedim, komşuluk, adetler, paylaşım gibi konuları anlattım bu da çok ilgisini çekmedi. Sonra ona biraz masalımsı şekilde  Nuh tufanından sonra geminin ambarında kalan erzakı karıştırıp bir tür tatlı yiyecek hazırladıklarını  anlattım. İçinde birçok farklı malzemenin kullanıldığı tatlının   bugün hâlâ Aşure Günü olarak bilindiğini söyledim. Sonra da  Aşure Günü aşure pişirmek sadece bir gelenektir, ben anneannenden böyle gördüm ileride sen de istersen yaparsın dedim.

Pişen aşureler dinlendikten sonra dağıtmaya başladım komşulara, birkaç komşum aşureyi alırken beni televizyonda izlediklerini çok mutlu olduklarını, hemen kitabı alacaklarını söyledi. Çok sık karşılaşmadığım bir komşum kapıda beni daha doğrusu aşureyi görünce çok şaşırdı. Aaaa siz aşure de mi yapıyorsunuz dedi????Siz ve aşure çok bağdaştıramadım da, daha yeni kitabınızı gördüm, şimdi de aşure hay allah neyse…Allah kabul etsin dedi. Allah iyiliğini versin dedim…Tabii içimden.

3 YORUMLAR

  1. Selam,
    Ben de İmza: Kızın’ın kızlarından biriyim :) Kitabın gidişatı şahane, bir de Antalya D&R’lara ulaşmayı başarsa, tüm kitapları internet aracılığı ile satın aldım. D&R’ın tutumu hayret verici.
    Aşure deyince ve kızınız da merak edince yazayım dedim. Ben arada yemeklere masal uydururum, bu da bu ilk kez yaptığım aşurenin masalı, belki hoşuna gider okursanız. Ona sevgilerimi yolluyorum, ne de olsa kalemdaşız :)
    http://leylakdali.blogspot.com/2012/11/bir-asure-masali.html
    Sevgiyle…

  2. Aşure ayı girdiğinden beri her kim AŞURE dese sen geldin aklıma biliyor musun :) öyle yer etmişsinki bende hep aklımdaydın .canımmmm melek annem benim ellerine sağlık çok güzel görünüyor ellerine sağlık :)Duru’da pek hamarat annesine çekmiş :)aferin minik prensese

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz