Balkabağı Zamanı

0

Uzak diyarlarda balkabağı zamanı. Cadılar bayramının vazgeçilmez sembolü balkabaklarıyla biz de pek haşır neşir olduk bugünlerde. Gerçi cadılar bayramı da bizim için ilk olacak. Türkiye’de kimi okullar da kutlandığını duymuştum ama kızımın okulu onlardan biri değildi. Yeni bir şehre alışma sürecinde 31 Ekim, Halloween yani Cadılar Bayramı bizim için bir motivasyon oldu diyebilirim. Ayın başında süslenen evler, özel olarak açılan ve bu bayram için kostüm, dekor satan mağazalar, farklı gösteriler, 31 Ekim gecesi için yapılacak aktivitelerin hangilerine gidileceği, hepsi bizi epey oyalıyor açıkçası.

Şu anda burada her evin önünde üç beş bal kabağı var. Kimisinin içi oyulmuş, ışıklandırılmış. Kimisi boy boy merdivenlere dizilmiş. Marketlerde çeşit çeşit, renk renk, boy boy. Kafelerde özel hazırlanmış bal kabaklı içecekler, tatlılar, ekmekler. Her yer turuncu ve sarı diyebilirim.

Türk mutfağında daha çok tatlısı yapılırken son zamanlarda çorbası da epey rağbet gören bu lifli bitki, Kanada’da da dekorasyonda da çok kullanılıyor. Kabağın çekirdeklerini çıkarıp kuruyemiş olarak yiyorlar, içini oyup yemek için kullanıyorlar, kabuğunu da oyup süs olarak kullanıyorlar.

Bu kadar talep gören balkabağını kızım ile daha yakından görelim dedik ve bir cumartesi günümüzü bir çiftlik gezisine ayırdık. Whittamore’s Farm adlı bu çiftlik, mevsimine göre çeşit çeşit sebze-meyve hasadı yapan, bunu yaparken de insanların aileleriyle gelip bizzat bu süreçte bulunmalarına imkan veren bir açık hava müzesi.

Toronto Hayvanat Bahçesinden yaklaşık iki kilometre uzaklıkta olan çiftliğe girer girmez, yeni toplanmış kabaklar sizi karşılıyor. Duru ile bir anda kendimizi kabakların üzerinde poz verirken bulduk. Hep böyle oluyor zaten, fotoğraf çekeceğiz diye bir anda gözümüz dönüyor.

Çiftlikte her yirmi dakikada bir traktör turları var. Tüm çiftliği gezdirirken, orman içinden geçiyor ve özel olarak cadılar bayramı için hazırlanmış şişme oyuncak ve canlı mankenler bu geziye eşlik ediyor. Çocuklar kadar yetişkinlerin de çok ilgisini çeken bir aktivite olmuş.

Mancılık. İşte bu gösteri şahane. On tane balkabağını arka arkaya koyup, bir anda bommmmm. Bazen beş yüz metre ötedeki minibüsün üzerindeki iskeleti vuruyor bazen gökyüzüne yükselip yüzlerce metre uzağa düşüyor.

Oyun parkları, yemek alanları, doğal ürünler satan mini marketi, kum havuzları ile açık havada bir karnaval havası.

Şehre bu kadar yakın olup, şehir hayatından bir o kadar kopmanızı sağlayan Whittamore çiftliğini biz balkabağı zamanı sonbaharda gezdik. Bakalım bundan sonra hangi meyve için hangi mevsimde gideceğiz?

Whittamore’s Farm

8100 Steeles Ave.E., Markham, ON

www.whittamoresfarm.com

Tel: 905.294.3275

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz