Banu’nun Dünyası 16 Yaşında

0

Banu’nun Dünyası 16 Yaşında

On altı yıldır yazı yazmak konusunda çok da mütevazı olamayacağım sevgili okur. İstikrar, disiplin, araştırma, heyecan, sabır, vakit, ilham, samimiyet ve en önemlisi özen gerektiriyor. 2005 yılında ilk blog yazımı yazarken bugünlere geleceğimi, on altı yıl haftada en az iki içerik üreterek öncelikle kendime çok şey katacağımı, bloğum sayesinde çok değerli dostlar edineceğimi, yazdıklarımın birilerine ilham olacağını ve kitap yazmaya kadar gideceğini asla düşünemezdim. Bugün geldiğim noktada gezi yazılarım, röportajlarım, sosyal sorumluluk paylaşımlarım, hayattan, kendimden notlarım birilerine dokunduysa ne mutlu bana. Aman bu kadın da amma övdü kendini diyebilirsiniz tam da şu anda, canınız sağ olsun. Kendimi övmek değil ama kendimin değerini bilmeyi de öğrendim bloğum sayesinde. Ben blog yazmaya başladığımda gerçekten buraları dutluktu ve bir süre sonra koca bir dünya olduk yazanlar sayesinde. Sonrasında ilk satırda saydıklarım ya da başka tarafa yönelimler nedeniyle veyahut artık yazının etkisine inanmadıkları için bazıları bıraktı bu blog işini ve sanırım yine buralar dutluk olarak kaldı. Varsın kalsın, ben yazmayı seviyorum ve yazdıklarımın da bir kişiye bile fayda sağlaması hoşuma gidiyor.

Onuncu yılımda çok keyifli bir kutlama yapmıştım Erbulak Evi’nde. Dün gibi hatırımda o gün. Sevdiklerimle, okurlarımla hatta basınla birlikte kutlamıştım. Minik hediyeler vermiştim konuklarıma. Bu yıl pek bir şey yapmayı düşünmezken bir anda beynimde şimşekler çaktı ve on altıncı yılımın mutluluğunun birilerine de mutluluk vermesini diledim. Ne yapabilirim diye düşünürken  geçtiğimiz günlerde SMA Tip 1 hastası Arel için katıldığım canlı yayın geldi aklıma. Ölümcül kas hastalığı için mücadele veren 2020 doğumlu Arel için bir şeyler yapabilirim dedim ve bu yazıyı yazıp sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Daha önce Eylül Bebek’i Amerika’ya, Alperen’i Dubai’ye yollamadık mı aynı hastalığın tedavisi için? Birlikten güç doğurmadık mı, on lira ile milyonlara ulaşmadık mı? Niye Arel Bebek için aynı şeyi yapamayalım?

Size Arel’i anlatmadan önce ne istediğimi söyleyeyim; 1 DÜNYA İSTİYORUM. Arel’in tedavisi için, Banu’nun Dünyası’nın on altıncı yaşına istinaden 1 DÜNYA = 50 TL ya da 5€ istiyorum. Vallahi istiyorum. Kendim için kimseden bir şey istemem ama bu çocuklar için gerekirse dilenirim.

Arel Özbey kim mi? Eylül 2020 doğumlu. Annesiyle birlikte Antalya’da yaşıyor. 5 aylıkken SMA Tip 1 teşhisi kondu. 40 gün yoğun bakımda yaşam mücadelesi verdi ve cihazsız nefes alamadığı için Trakeostomi ameliyatı oldu. Yani boğazına bir tüp yerleştirildi. Ailesi ve gönüllülerin çabalarıyla %98 oranında tedavi edici özelliği olan ve dünyanın en pahalı ilacı olarak bilinen Zolgensma ilacını zamanında almaya çalışıyor.

Hastalığın başarılı bir şekilde tedavisi için bazı kriterler var. Arel ve diğer bebekler 2 yaşına kadar 13.5 kiloyu geçmedikleri sürece bu tedaviyi alabilirler. Tabii o kadar süre yaşamama durumları da var.  Hastalık her bedende farklı şekilde ilerliyor. Arel’de de maalesef çok hızlı ilerliyor
Arel bebek devlet tarafından sağlanan Spinraza ilacının 4 dozunu aldı. Spinraza ilacı hastalığın yan etkisini yavaşlatmaya çalışıyor ama kesinlikle çözüm değil. Belirli bir süreden sonra devlet bunu da zaten veremiyor.

Şu ana kadar tedavi için gerekli olan yaklaşık 20 milyon liralık rakamın %56 sı toplandı. Ancak süre gitgide azalıyor ve Arel artık zorlanıyor. Arel’in 10 Eylül doğum günü ve ben bloğumun doğum gününde sizlerden Arel’in tüm doğum günlerini kutlayabilmesi için 1 DÜNYA istiyorum. Çok dünyaya da hayır demeyiz ama 1 DÜNYA verirseniz Arel’e DÜNYALAR vermiş olacaksınız.  Kampanya valilik izinlidir yani bağış hesabına giren para hiçbir şekilde dışarı çıkamaz. Kampanya tamamlandığında toplanan meblağ direkt hastanenin hesabına aktarılır. Yurt dışında da Paypal hesabı ve yurt dışı iban Asya Hilforganisation derneğinin çatısı altındadır.

1 DÜNYA=50 TL ya da 5 €

TR06 0001 0025 7781 5727 8350 06

Dilek Özbey/ Ziraat Bankası

Bağışlarınızı ister hemen şimdi isterseniz de 31 Ağustos Salı akşamı @banutozluyurt instagram canlı yayınıma gelerek yapabilir hem de Arel ve annesine merhaba diyebilirsiniz.

On altı yıldır yanımda olan herkesin bugünlerde de yanımda olacağını hissediyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz