Ben Nerede Yanlış Yaptım?

6

Covid 19 virüsü sebebiyle herkesin istese de istemese de kendisiyle bolca vakit geçirdiği zamanlardan geçiyoruz. Evde ister tek olalım ister kalabalık bir şekilde kafa olarak kendi kendimize kalıyoruz. Hiç bu kadar uzun bir süre hem de hiç dışarı çıkmadan evde kaldığınız oldu mu? Mutfağa, hobilere, uzaktan çalışmaya, ailenize, okumaya, izlemeye bu kadar vakit var mıydı? Ya kendinizi değerlendirmeye? Mesela bu kadar sabırlı olduğunuzu biliyor muydunuz, ya da çok iyi ekmek yapabileceğinizi, kendinizi sevdiğinizi unutmamış mıydınız hadi dürüst olun, bu kadar güçlü olduğunuzu, iyi bir dinleyici olduğunuzu, aslında tembelliği özlediğinizi ya da sadece durmaya ihtiyacınız olduğunu fark etmiş miydiniz?

Peki Covid 19 virüsü bitip ya da biz ona o bize alışıp normal hayata dönünce her şey eskisi gibi olacak mı? Koşturmalar, alışverişler, sabah gidip akşam eve dönülen hayatlar, dışarıda yemekler, tatiller, fazla mesailer, sağlığı arka plana atıp günü kurtarmaya çalışmalar… Belki hepsi hızla geri gelecek ve yine öğrenmek isteyenler bu süreçten alacağını alacak diğerleri eski tas eski hamam deyip hayata devam edecek.

Ben bu süreçte hep “ben nerede yanlış yaptım” diye soruyorum kendime. Covid 19 günlerinde, 29 Mart’ta bitirdim 46 yaşımı. Bu yaşıma kadar nerelerde yanlış yaptım, kimleri istemeyerek de olsa kırdım, aileme ne kadar özen gösterdim, komşuma ne kadar yardım ettim, bedenime ne kadar dikkat ettim, benden daha güçsüz olanların ne kadar yanında oldum, kaç çocuk sevindirdim, kaç yaşlının torbasını taşıdım, sağlığımı ne kadar önemsedim, kaç ağaç diktim, bildiğimi ne kadar paylaştım, ülkem için dünya için ne yaptım, kaç kitap okudum, kaç kütüphaneye, okula destek oldum kısacası ne kadar İNSAN oldum diye soruyorum kendime.

Bugünler elbet geçecek. Dilerim ki bugünlerde birbirimize gösterdiğimiz anlayış, dayanışma ruhu, yardımlaşma isteği, ailemizle beraber vakit geçirme, sevdiklerimize sımsıkı sarılma isteği, sağlığımızın, aldığımız her nefesin önemini anlamamız, hayatta olmanın keyfini çıkarabiliyor olmamız ömür boyu sürsün. Öyle ya hangimiz biliyor şunun şurasında ne kadar ömrünün kaldığını?

Ben nerede yanlış yaptım diye siz de sorun kendinize, sorun ki aynı yanlışları bundan sonraki hayatınızda  tekrarlamayın çünkü daha yapacak çok hatanız olabilir.

Sağlıklı kalın, hayatta kalın, evde kalın…

6 YORUMLAR

  1. Banu çok güzel anlatmışsın bu özver isorgulaması sadece özel zamanlarda. Olmamalı arada kişi kendini şöyle bir silkelemeli ben neresindeyim yaşamın toplumun ve ailemin diye tabii bu benim düşüncem

    • Önceliklerimiz değişti canım. Artık hayatta kalmak ve sağlıklı olmak ilk önceliğimiz, ya da bunun farkına yeni vardık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz