Bencil Kırılmalar

1

Bu yaz her zamankinden daha çok kitap okudum. Gündemde olan kitapların yanısıra o kadar çok arkadaşımın da kitabı çıktı ki, okumamak mümkün mü? İnsan tanıdığı kişinin kaleme aldıklarını okurken daha bir heyecan duyuyor, onu tanıdığınızdan mı,acaba hayatını yansıttı mı diye meraktan mı bilmem ben ilgi alanımda olmayan kitapları bile, eğer bir arkadaşımınsa çok ilgiyle okudum okuyorum bu günlerde.

Ama bahsettiğim kitap hem ilgi alanımda olup hem de aile içi ilişkileri anlatınca eh bir de imza gününde aynı masayı paylaştığımız arkadaşım Şadıman Şenbalkan’ın kitabı olunca bir solukta okudum. 1980 darbe öncesi, üniversite olayları, kahvehanelerin taranması, yol kesmeler…ben o yaşlarda altı  yaşında olsam da, arabayla belli bir saatten sonra geçemediğimiz yolları hala dün gibi hatırlarım. Teyzelerimin anlattığı, yanlarında arkadaşlarının öldürüldüğü hikayeleri dinledim hep. Sağ-sol çatışmasının tavan yaptığı dönemler, kırılan umutlar, görümcem üniversiteyi kazandığı halde gidememiş o yıllarda, bu sebeplerden dolayı.

İşte, kitap seksenlerdeki o çalkantılı dönemi anlatırken, hikayenin ana kahramanları iki kız kardeşin başına gelenleri de hatırı sayılır bir dramla işlemiş.

1980 öncesinde kesişen, çalkalanan, savrulan hayatların öyküsünü anlatan, okurken gözlerinizi ıslatacak gerçekler üzerine kurgulanmış bir trajedi BENCİL KIRILMALAR. Arunas yayıncılıktan çıkan kitabı kesinlikle  tavsiye ederim.  Rumeyza ile Mahpeyker’i tanıyınca halinize şükredeceksiniz…

1 Yorum

  1. Sevgili yazar arkadaşım Banu… Kitabımı satın alıp, bana ve okuma dünyasına “bir kadın insandan” öbür “kadın insan” ve yazar dayanışmasında katkı sağladığın için o dönemi yaşamış “bir kadın insanın” kurduğu arka plandaki romana sahip çıktığın için teşekkürler ederim. 1980 öncesi bizim kuşağın çileleriyle dolu, yazılmalı dedim ve yazdım. Tüm okuyuculara iyi okumalar… Kitapla kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz