Nereye Katılsak

Bi’ Arkadaşın Başına Gelmiş-Yeni Kitap

26 Ekim 2017
Sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirdiğimiz ve kadın mektuplarından oluşan İmza:Kızın, İmza: Karın ve İmza :Ben’den sonra yeni bir kadın kolektif kitap projesi için bir araya geliyoruz, sevgili kadınlar.

Yok, bu sefer mektup yazmıyoruz. İmza: Ben için Ankara’ya gittiğimizde, Ankaralı dostlarla sohbet ederken aklımıza düşüveren bir düşünceyi, artık hayata geçirelim istiyoruz.

Kitabın telif gelirinin %50’si ‘Kansersiz Yaşam Derneği’nin Sağlık Bakanlığı’nın desteği ve İçişleri Bakanlığı’nın bağış izniyle yürüttüğü Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Onkoloji ve Hematoloji Bölümü ve İstanbul’un en büyük Devlet Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi ve Servisi teknik donanım ve fiziksel şartlarını iyileştirme projesine aktarılacak.

Yeni kolektif kitabımızın adı: “Bi’ Arkadaşın Başına Gelmiş”.

İnkılap Yayınevi’nden çıkacak.

Aptal ya da beceriksiz görünmek istemediğimizden, utandığımızdan, mahremiyetimizi korumak  için ya da kendimize yakıştıramadığımızdan dolayı, başımızdan geçenleri apaçık anlatamadığımız durumlar vardır. Örneğin eczaneden nahoş bir ilaç konusunda tavsiye alırken, birisine zorlandığımız duyguları itiraf ederken, yaptığımız aptalca bir davranış yüzünden… İşte bu gibi durumlarda «bir arkadaş» yetişiverir imdadımıza. Hani hep başlarız ya; Bİ’ ARKADAŞIN BAŞINA GELMİŞ….
İşte şimdi itiraf zamanı! Bu tip hikayelerimizi «bi’ arkadaşın başına gelmiş» kılıfıyla anlatacağız.
Aaaa unutmadan, gizliliği korumak adına, yazar isimlerine yazısının altında değil, kitabın en sonunda toplu olarak yer verilecek. Onun için itiraflarınızı gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz! Okuyup isminizi görenler de onlarcaolay arasından hangisi sizin diye düşüne dursun… Ama kim neyi yazmış kimseler bilemeyecek.
Yazıları 10 Kasım 2017 tarihine kadar 1arkadasin@gmail.com bekliyoruz. Yine her zamanki gibi, başkalarını rencide edecek ya da politik içerik yok. Bir A4 sayfasını geçmeyecek şekilde olmasını tercih ediyoruz.
Bir arkadaşım var, sabah erken kalkmaktan nefret eder. Bir gün hava limanından birini karşılamak için erken kalkması gerekmiş ve çıkmış yola. Arkadaş işte, bir de inatçı ki sormayın……
Diye devam eden mektuplarınızı bekliyoruz.

Haydi klavye başına!

No Comments

Leave a Reply

Berlin in Berlin ödül almış, ödülden çok filmdeki erotik sahne konuşuluyor, Uğur Mumcu öldürülmüş…Nihan’ın iki ülke ve 20 yıllık zaman dilimini kapsayan hikayesinin arka fonunda Türkiye’nin o yıllardaki sosyal ve siyasi panoraması var…

Kitabı okurken Banu Tozluyurt’un tanınmış yazarlara; bir Banu’luk yer açın ben geliyorum diyen ayak sesleri duyuluyor…

Nihan, Kamer ve Seval’i babaları cumartesi günleri halaları Ayla’nın oturduğu Kadıköy’e götürürdü. Belki de balıkçılar çarşısında balık alırken yanlarından geçtiniz. Ya da Üsküdar’dan Nihan’la aynı vapura bindiniz, yanyana oturdunuz… Hikayedeki gerçeklik duygusu o kadar geçiyor ki insana sokakta yürüyen bir genç kıza acaba bu Nihan’mı diye bakabilirsiniz…

Lale Celepoğlu

D & R    /    İdefix    /    Kitap Yurdu    /    Babil.com