Bir başkadır benim memleketim

0

 

Sıcacık bir yaz sabahı, mis gibi bir havada mavinin en mavi yeşilin en yeşil sıcağın en sıcak anında güzelim Fethiye’den bindiğimiz Özkan adlı tekneyle seyahatimiz başladı. Teknenin adının evlenmeden önceki soyadım olmasından mı yoksa mürettebatın sıcak karşılamasından mı bilinmez ilk bindiğim anda ısınıverdim bu küçük ama şirin tekneye. Seyahatimiz boyunca beraber olacağımız dostların yakınlığı da büyük bir unsur tabi.
 
 
Daha önce hiç mavi tura katılmamış olan ben önce biraz şaşırdım kaldım dersem yalan olmaz. Yıllarca yapmış olduğum tatillerden farklıydı bu sefer herşey. Ne pırıl pırıl otel odası, ne şıkır şıkır akan su ve geniş banyolarda küvet keyfi, ne açık büfe yemekler, ne peşimde gezen garsonlar, ne havuz keyfi, ne beş çayındaki pastalar kekler, ne de her çeşit aktivite. Bunların yerine toplam 2 metrekareye yerleşmiş bir kamara, tuvalet, hem lavabo hem duş olarak kullanılan ve aynı anda iki kişinin duş yapmasına izin vermeyen bir musluk, üç öğün tabldot şeklinde yemekler… İkisi arasında dağlar kadar fark olunca ve yanımda bir de 3 yaşında bir cadı olunca ilk başta paniğe kapıldım. Bir de hiç karaya çıkmayacağımızı duyunca acaba vaz mı geçsek diyordum ki tekne çoktan lacivert sulara açılmıştı. Kendimi güverteye çıkıp manazaraya ve uçsuz bucaksız sulara bırakınca bu tatilin çok farklı ama çok değişik olacağını anladım ve işte o hayatımın en doğru kararını verdim.
 
6 gün boyunca her gece kızım ve eşimle el ele yatıp yıldızları seyrederek güvertede uyumak, sabah gözümü açtığımda yerimden kalkmadan elimi suya daldırmak, akvaryumdan hiç farkı olmayan berrak sulara atlamak, yeşil ve maviyle her an iç içe olmak, yunuslarla selamlaşmak onların ailece yaptıkları seyahatlare çok yakından tanık olmak, akşamları rakı balık sefası yapmak, kimsenin olmadığı koylarda denize girmek, karaya sadece yüzerek ulaşabilmek..
 
Kalbimde güzel bir yere, hafızamdan çıkmayacak anlara, damağımdan hiç gitmeyecek tatlara vesile olan bu tatili çok daha uzun yazacağım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz