Bir cennet, Port Grimaud

2

 

Güney Fransa gezimizin son günlerinde uğradığımız harika bir mekandan bahsetmek istiyorum ki, benim için adeta bir cennet burası. St. Tropez koyuna gelmeden 6 km. aşağıda Venedik benzeri inşa edilen bu kasaba gerçekten de dünyadaki cennet. Cote d’Azur gezimizde en beğendiğim yer neresi diye soracak olursanız şehir olarak Monako ama küçük kasaba olarak mutlaka Port Grimaud olur yanıtım.
 
1962 yılında Fransız mimar François Spoerry tarafından tasarlanan bu Venedik’in modern versiyonu olan kasaba – ki Venedik’i gördüğüm için rahatlıkla oradan çok daha heyecan verici olduğunu söyleyebilirim- özellikle pastel renkli evleri, kanalları, çiçekli terasları ile bir masal kent adeta. Evlerin önünde, her evin endine ait olan teknesi bağlı duruyor ve ulaşım bunlarla çok rahat. Ayrıca her evin pencere şekli birbirinden farklı ve hiçbir ev diğeriyle aynı pencereye sahip değil.

Kasabanın içine araba ile giriş yok. Gittiğinizde aracınızı büyük otoparka park edip yürüyerek tüm kasabayı dolaşıyorsunuz. Tabi isterseniz kendinize küçük bir otomatik tekne kiralayıp bununla ya da toplu olarak binilen teknelerle de gezebilirsiniz. Bizim gittiğimiz ay Haziran tam da buranın mevsimi, güneş her heryeri pırıl pırıl yapıyor ve tertemiz kanalların kıyısında harika restoranlar iştahınızı kabartıyor. Özellikle yaz akşamları güneşin batışını ve karşısındaki St Tropez Koyunun ışıltılarını izlemek için daha iyi bir yer olamaz.

 
Yolunuz Güney Fransa’ya düşerse Port Grimaud mutlaka listenizde ilk sıralarda yer almalı.

2 YORUMLAR

 1. Merhabalar,
  28 Temmuzda başlayacak ve 7 gün sürecek Fransa rivierası gezimizle ilgili olarak özellikle yol güzergahı ve yol durumu hakkında bilgi almak istiyoruz.
  Öncelikle Milanodan Cannes geçiş yağacağız. Yolda Genova, San Remo uğramayı planlıyoruz. Sonra ki günler Monte Carlo /Monaco,Nice,Eze,Frejus,Saint Maxime -Tropez ve Marsilyayı gezeceğiz.
  Sizden özellikle Otoyol harici olan ve sahil kesiminde gidebileceğimiz yollar hakkında bilgi istiyoruz. Frejus Marsilya arası sahil yollarından gönül rahatlığıyla gidilebilinir mi. Google Mapsdan bölünmüş yol olmadığı ve gidiş geliş bir yol olduğu görülmekte.
  Bu arada Geçen sene İtalyada 1800 kmden fazla yol yaptık ve genelde tooban olmayan yolları kullandık. Sanırım Fransanın yolları İtalyadan hem daha iyi ve güvenli olacaktır.
  Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederiz.

  • Merhaba, öncelikle kesinlikle Fransa yolları İtalya’dan daha güvenli ve bakımlı. İtalya’da özellikle Amalfi kıyılarında çok zorlandık. Biz Nice’de kaldık ve St. Tropez hariç heryere trenle gittik. Zaten Monte Carlo, Eze, Nice, Cannes, Grasse hepsi birbirine çok yakın bu nedenle hiç araba kiralamayın derim. St. Tropez için araba gerek ve yollar otoban olmasa da çok rahat biz hep çift yön yollar kullandık hiç ama hiç zorlanmadık. Bu arada St. Tropez’den dönerken Port Grimaud’a mutlaka uğrayın.

   Yollar çok güvenli fakat araba kiralayacaksanız pazar gününe bırakmayın kapalı ya da araba yok.

   Şimdiden iyi tatiller

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz