Blender Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Blender Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfakta vakit geçirmeyi sevenlerin yakından tanıdığı küçük bir yardımcı var; blender. Bu küçük ama faydaları açısından büyük alet, mutfakta harikalar yaratmak isteyenlerin işini oldukça kolaylaştırıyor. Yokluğunda uzun zaman alacak işlemler onun sayesinde mucizevi bir şekilde çabuk hallediliyor. Blender, öğütme, karıştırma, doğrama gibi mutfakta çalışırken yapılması zorunlu eylemlerde yardımcı olurken etrafın temiz kalmasını da sağlıyor. Bu küçük aletin bozulmasını önlemek ve uzun süre mutfağınızda sizinle beraber çalışmasını istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalar var.

Hemen Seri Çalıştırmaya Geçmeyin

Blender, kullandığınız malzeme ne olursa olsun düğmesine uzun süre basılı şekilde kullanılmamalıdır. Önce birkaç kez tek kısa dokunuşlarla çalıştırılmalı, bıçağa sıkışan parça yoksa en uzun 30 saniye basılı kalacak şekilde işlem yapılmalıdır. El blenderı ile çorba karıştırırken de aynı yöntem uygulanırsa verimli bir sonuç elde edersiniz.

Hazneyi Büyük Parçalarla Doldurmayın

Değişik ebatlarda hazneye sahip blender çeşitleri mevcuttur. Blender, havuç, salatalık, soğan vb. besinleri parçalamak, dilimlemek hatta rendelemek için mutfağınızın bir köşesinde her zaman hazır bekliyor. Fakat bıçaklarına gıdaların sıkışmasını önlemek ve verimli bir sonuç elde etmek için büyük parçaları uygun dilimler haline getirmek yerinde olacaktır. Öte yandan örneğin blender Seti sahibiyseniz rendeleme ve dilimleme işlerini kolayca tamamlayabilirsiniz.

Sıcak Sıvılara Dikkat!

Değişik sebzeler kullanarak hazırlayacağınız bir çorba sofranıza oturanlar tarafından iştahla tüketilecektir. Bu hazırlıkta da blender en büyük yardımcınız. Fakat söz konusu kaynayan sıvılar olduğunda çok dikkatli olmak gerekir. Eğer haznede sıcak bir sıvı karıştırmak istiyorsanız kapağını kapatmayın. Çünkü ortaya çıkan buhar basıncı istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Pişirdiğiniz nefis mercimek çorbası için blender kullanacaksanız önce tencereyi ocaktan alın. Kaynaması dindikten sonra el blenderı ile dikkatli bir şekilde karıştırın.

Çok Sert Gıdalarda Temkinli Olun

Blender, buz ya da kuruyemiş gibi sert maddeleri istediğiniz boyuta getirmek için de kullanılabilir. İçine buz parçaları koyacağınız bir meyve suyu sıcak havalarda misafirlerinizi serinletecektir. Ya da hazırladığınız tatlıya öğütülmüş fındık serpiştirmek iştah açacaktır. Fakat örneğin buz, gerçekten zorlayıcı olabilir. Fındık gibi sert gıdalar da bıçaklara takılıp yapışabilir. Fakat gücüne ve bıçaklarına güvendiğiniz bir blender, mutfağınızın en güzel köşesini doldurmuşsa o zaman başka.

Bulaşık Makinesinde Yıkamayın

Blender temizliğinin sağlığımız açısından önemi tartışılamaz. Kullandıktan sonra mutlaka temizlemeliyiz fakat bu konuda dikkat etmemiz gereken noktalar söz konusu. Aletin parçalarını bulaşık makinesinde yıkamak bıçaklarda körleşmeye, haznede deformasyona neden olabilir. Aldığınız blender, parçaları tek tek ayrılabilen bir özelliğe sahip olmalıdır ki her birini özenle elinizde temizleyebilesiniz. Bu konuda bazı blender modelleri istisnadır. Örneğin Arnica Diva Pro Doğrayıcı Blender Seti ve Arnica Diva Trend Pro Doğrayıcı Blender Seti, bulaşık makinesinde yıkamaya uygun aksesuarlara sahiptir.

Blender, nefis yemeklerin süslediği bir sofrayı hazırlamak için yapılması gereken işlerin birçoğunu tek başına tamamlıyor. Bunun için doğru aparatı kullanmanız ve düğmeye basmanız yeterli. Arnica, her ihtiyaca göre özellikler barındıran modeller sunarak mutfakta geçirilen vakti daha eğlenceli hale getiriyor. Siz sadece yapacağınız yemeğe karar verin ve malzemeleri dolaptan çıkarın. Arnica doğrayacak, dilimleyecek, rendeleyecek ya da öğütecektir. Örneğin çocukların yemekten hoşlanmadığı sebzeleri çorbaların içinde karıştırarak eritmenize yardımcı olacaktır. Ya da Salatalarınız için hızlı ve kolay rendeleme, dilimleme yapacaktır. Arnica blender fiyatları, uygun harcama ile birçok özelliğe sahip olmanın fırsatını sunuyor. Hemen sipariş verin, mutfağınız küçük bir dev yardımcıya kavuşsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz