Bu Aralar Ben, Ben Değilim

0

Alıp başını gidesin gelir bazen. Soluduğun hava, gördüğün güneş, ıslandığın yağmur, konuştuğun arkadaş her zamanki keyfi vermez sana. Solundan kalkmak deyimi sanki bu sabahlar için söylenmiştir. Kalkmak dedim de kalkamazsın yataktan adeta kazırlar seni. Hadi kalktın diyelim ne kahvaltı hazırlamak ne ev halkına hizmet etmek ne de giyinip dışarı çıkmak istersin. İşe gitmek zorundaysan daha da çekilmez olursun herkese bağırıp çağırmak bir nevi intikam almak istersin sanki suçlu onlar gibi. Yok işe gitme zorunluluğun yoksa bu defa da ne yapsam diye dolanır durursun hiçbir yere sığamazsın. Koca gün bomboş geçer ve sen mutsuzsundur.

Bir de bazı işleri görevin gibi sana yüklemeye çalışanlar olur çevrende. Ailen, arkadaşların, komşuların hepsi meyillidir buna çünkü herkes kendi rahatını düşünmek zorundadır bir anlamda. Hele bir de herkesin işini kolaylaştıran, yükünü sırtlanan olmuşsan bunca zaman, hayır dediğin gün senden kötüsü olmayacaktır. Çocuğun için gönüllü getirdiğin suyu o gün getirme bak bakalım ne oluyor, her zaman yaptığın işi o gün yapmak isteme –insansın her zaman her şeyi yapmak istemeyebilirsin sen de doğal olarak –bencilliğe kadar gider sıfatın. Bunların çoğu yine senin hatandır aslında ama iş içinden çıkılmaz hale gelince sen de suçlayacak kişi ararsın. Sen yapmadın mı bu zamana kadar tüm bunları, iş bölümü yerine fedakar anayı sen oynamadın mı, şimdi kime niye bu öfke?

Hiç düşünmeden el uzattığın arkadaşların, sen el isteyince uzatmak için düşünüyorsa ve burada sen çuvaldızı kendine batıramıyorsan yine suç sende. Niye düşünmeden uzatırsın o eli bir düşün, ölçmeden biçmeden sorgusuz sualsiz yardım etmek senin tercihin herkesten bunu beklemeye hakkın yok. Kazan kazan felsefesinden kim beraber kazanmış ki diyenlerin olduğu dünyanın çoğunluk olduğunu unuttuysan otur kendini sorgula.

Doğrucu Davut olmak da bir seçim bu hayatta. Fikriyle zikri bir olmayı seçiyorsan başkalarının seçimlerine de anlayışlı ol. Fikri bir uçta davranışı bir uçta olanları yargılamak haddin değil. Şunu unutma ki bugün başkalarını sana anlatanlar seni de mutlaka başkalarına anlatıyordur kesin bilgi, şaşmaz. Bu hayatta herkesin seçimleri var ve kendisine göre doğru seçimler, yargılamak kimseye düşmez. Ticari kaygılar, reklam, aile geçindirme, ego, pof pof ne dersen de en kanlı bıçaklı insanla bile can ciğer kuzu sarması olabilenlere saygı duymayabilirsin ama anlamaya çalış.

Bunları yapamazsan ilk paragrafa dönersin, dostum okur okur durursun, pijamalarınla mutlu mesut yaşarsın. Tercih senin, ben mi? Beni boşver bu aralar ben, BEN değilim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz