Bugün 23 Nisan, Umut Doluyor İnsan

4

Bugün 23 Nisan. Umut yazmak, umut dağıtmak, umut konuşmak, umut yeşertmek istiyorum bugün, çünkü umut çok. Geçen yıl Duru ile ülkemizden çok uzakta, 98’inci yılını kutlamıştık 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızın. İçim bir yandan çok buruktu bir yanım da “bak ne güzel Dünya’nın bir ucunda vatanını temsil edip herkese Türk olmayı, Türk çocuğunu tanıtıyorsun” demişti. Çok uzakta olanlar çoğu zaman ülkeden bihaber diye eleştirilse de aslında uzakları yakınlaştıran, gerçek vatanseverliği yaşayan ve yaşatanlar da oluyor. Yurt dışında yaşayıp ülkemizde yaşayandan çok daha çalışkan, çok daha üretken ve Türkiye için canla başla çalışan arkadaşım Yonca Tokbaş gibi. Yonca’yı tanırsınız, o bir arı sever. Türkiye’de başlattığı Arı Sevgisi projesiyle hem küçüklere hem büyüklere arıların önemini anlatıyor senelerdir. Bu konuda Sivil Toplum Kuruluşları ile çalışıyor, konuşmalar yapıyor, koşulara katılıp arılara ve bize umut oluyor.

Yonca, 19 yıldır Dubai’de yaşıyor. Bugün,  4000 kadın üyesi olan Sultans of Dubai grubunun kurucusu. Tam on senedir Sultans of Dubai kadınları içinden tamamen gönüllü bir kadın grubuyla 23 Nisan Kutlamaları yapıyorlar. Kadınlardan biri de yine arkadaşım, meslektaşım Züleyha Baydemir Dokuyucu. Tüm aile bu koşuda ve kutlamalarda gönüllü oluyorlar.
Kutlamalar öncesi bir koşu düzenliyorlar, 23 Nisan Çocuk Koşusu ve Yonca arı kostümü giyip çocuklarla birlikte koşuyor. Bu sene rekor kırdılar. Tam 200 çocuk koşmuş, inanabiliyor musunuz?
Ardından, yaklaşık 20 gönüllü kadın, sponsorlar sayesinde tam 1500 kişiyi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak üzere muhteşem bir organizasyonla ağırlamışlar. Bunlar okurken hoş geliyor değil mi, sanki tereyağından kıl çeker gibi kolay hatta. Öyle olmuyor işte, uzaktan bazı duyguları yaşatmak, organizasyon yapmak için ekip olabilmek, iç ve dış engellerle başa çıkabilmek, hiç umulmadık anda çıkan sorunlar karşısında durmadan yola devam edebilmek ve yeri geldiğinde imkansızı mümkün kılmak.
İşte tüm bunları Yonca ve beraberindeki şahane gönüllü kadınlar gerçekleştiriyor.
10 senedir, Türkiye’den ihtiyacı olan ilk okul çağındaki çocukların tüm masraflarını karşılayarak onları Dubai’de ağırlıyorlar. İlk defa yurt dışına çıkmak, bir çocuk için ne demek düşünebiliyor musunuz? Üstelik bir becerileri için, folklor oynadıklarından dolayı, yurt dışına turneye gitmek bu.  Bu çocukların  önünde artık hiçbir şey engel olamaz. Bu yıl  Alanya Mahmutlar Kılıçarslan İlkokulu’nun halk oyunları ekibini ağırlamışlar.
99’uncusunu kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl bana çocukluğuma dair aklımdan hiç çıkmayan şu cümleleri hatırlattı. Bu repliğin hiç unutulmaması dileğiyle;
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl da tüm Türkiye, yurt dışı temsilciliklerimiz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde coşkuyla kutlandı.
Yurt dışında bizi en güzel şekilde temsil eden muhteşem kadınları bir kez de burada anmak istiyorum ve onlara yürekten teşekkür ediyorum.
Yıllanmış gönüllüler:
Yonca Tokbaş 10.yıl (Sultans of Dubai kurucusu)
Seben Katoğlu Görgülü 10.yıl
Hande Çalgara 10.yıl
Melike Akgün Shanabo 6.yıl
Ayça Günay Özdöl 5.yıl
Funda Yayla Özüdinler 5.yıl
Seda Alwohoush 5.yıl
Züleyha Baydemir Dokuyucu 5.yıl
Ebru Genç Cengiz 3.Yıl
Yeni katılan gönüllüler 
Begüm Kasap Yüksel
Banu Akşehirlioğlu Alptekin
Melike Gökçen
Ülkü Şalcı
Zuhal Palaz
Serap Monur
Ceyda Karasu
Ela Boyuer
Hülya Öcal Karcı (Fotoğrafların bazıları ona aittir)
Gözde Gök (Fotoğrafların bazıları ona aittir)
Tam bir imece usulü organizasyonda T.C. Dubai Başkonsolosluğu Türkçe Kursu’nun hazırladığı gösteriler, Dubai DuGym grubunun ritmik jimnastik şovu ve İllüzyonist Seb&Jo’nun ilgi çekici sihirbazlık gösterisi de güne renk katarken,Dubai’deki Türk restoranları açık büfe ikramlarıyla etkinliğe destek olmuşlar. Çocukların da çok sevdiği DJ Doğukan Manço da Türkiye’den Dubai’ye giderek tüm misafirlere gerçek bir müzik ziyafeti sunmuş.
Bugün 23 Nisan, Umut Doluyor İnsan.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz