“Burcu ve Berk ile ” Sanat Üçlüsü

0

Hani bir anlatım vardır; biri almış, biri temizlemiş, biri pişirmiş, biri yemiş diğeri hani bana hani bana demiş. İşte çocukların hani bana hani bana diyeceği kitaplardan Burcu ile Berk serisi benim için öyle. Çünkü kitapların yazarı canım arkadaşım Defne Ongun Müminoğlu. Kitapta yer alan  CD’de yine arkadaşım Murat Evgin’in bu kitap için yapmış olduğu “Müzik Başlasın” isimli beste de var. Kitabın görselleri yine arkadaşım Esra İlter Demirbilek tarafından çizildi. E bana da altı yaşındaki yeğenime okumak kaldı.

Serinin bundan önceki bölümleri gibi Müzik, Dans ve Sanat kitaplarının yer aldığı “Sanat Üçlüsü” de çocukların öğrenmesini istediğimiz kavramları eğlenceli bir dille anlatmış. Defne, “Sanat Üçlüsü”yle çocukları eğlendirirken bilgilendiriyor, müzik, dans ve sanat serisiyle çocukların duyularına dokunup onları renkli hikâyelerle buluşturuyor.

f530464a-17a1-4225-bba0-079f7aa176bd

Defne,  “Burcu ve Berk ile…” serisinde yer alan   ‘’Müzik’’ adlı kitabıyla çocuklara müziğin çok yönlü dünyasını anlatıyor. Bu kitapta minikler, şehirde gerçekleşen Müzik Festivali sayesinde müziğin türlerini, tarihini öğreniyor, çeşitli müzisyenler ile ilgili bilgi ediniyor. Çocuklar CD’yi dinlerken farklı enstrüman kullanımlarıyla müzik türünün nasıl değişebildiğini öğreniyor.

Serinin “Sanat”  kitabında ise görsel sanatın nasıl başladığını, dünyanın pek çok yerindeki değişimleri, sanat türlerini, müzeleri ve eserleri anlatan Defne, çocuklara zaman tünelinde sanata eşlik etme imkanı sunuyor.

“Sanat Üçlüsü”nün “Dans” kitabında çocuklar, Dünya Dans Günü nedeniyle okulda düzenlenen birbirinden renkli etkinliklere ve geri plandaki heyecanlı hazırlıklara şahit oluyor. “Dans nasıl doğdu?”, “Zaman içerisinde nasıl değişim gösterdi?”, “En eğlenceli dans türü sizce ne?” gibi soruları çocuklar kitap sayfalarını çevirerek keşfediyor.

muzik (1)

Müzisyen Müzik Öğretmeni Deniz Baysal, Yorumcu ve Besteci Murat Evgin, Sanat Tarihi Uzmanı Nihan Elvan Erturan, Arkeolog ve Müzelog Mine Küçük, Çağdaş Dans Eğitmeni ve Koreograf Tan Temel, Defne Ongun Müminoğlu’na “Sanat Üçlüsü”nde destek veren uzmanlar arasında yer alıyor.

www.burcuveberkile.com

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz