Burcu ve Berk ile…

0

Şu ana kadar “kızınız için yaptığınız en iyi şey ne?” diye sorsalar, “ona kitap okuma alışkanlığını kazandırmış olmamız” yanıtların başında gelir herhalde. Çok daha küçükken, hafta sonları hep kitapçılarda geçerdi vaktimiz. Her kitaba eller, saatlerce bakar, en sevdiklerini de kolunun altına alır dükkandan öyle çıkardık. Şimdi de durum pek farklı değil aslında, ailece en vakit geçirmeyi en sevdiğimiz yer kitapçılar. Anne baba olarak biz de okumayı çok sevdiğimizden sanırım kızımıza da bulaştırdık. Eskiye göre şimdi çocuklara kitap okumayı sevdirmek daha da kolay çünkü harika çocuk kitabevleri var. Hatırlarsanız İzmir’deki Hayalkurdum’da bir imza günü bile yapmıştık.

Kitap okumanın yanında Duru’nun en sevdiği şey, yazarından kitabı almak ve ona imzalatmak. Bu konuda şanslıyız çünkü çevremizde çocuk kitabı yazan yakınımız da fazla. İşte Defne Ongun Müminoğlu da onlardan biri. Defne’ye, nam-ı diğer 0 Kilometre Bızdıklar’a sorarsanız bundan beş yıl önce bir çocuk kitap serisi yazmak aklının ucundan bile geçmezmiş. İş hayatı, daha sonra kızı Maya’nın doğumu, biraz daha sakin bir iş hayatı derken, Defne; seçkin kitapçılarda 3 yıldır düzenli olarak okuma günleri düzenlemeye başladı. Şimdi ise “Burcu ve Berk ile…” serisi ile çocuklara çaktırmadan dersler verip onları eğlendiriyor aynı zamanda.

İçeriklerinden çizimlerine, öğretilerinden hikayelerine kadar Defne çok özel, konusunda uzman kişilerle çalıştı, yakından biliyorum tüm süreci. Artemis Çocuk Yayınları’ndan çıkan “Burcu ve Berk ile…” serisinde yer alan “SAĞLIKLI BESLENİYORUM – Yararlı Şeyler Yiyorum, Eğleniyorum”, “HAYIR DİYEBİLİRSİN – Zorbalık”, “HİSLERİMİZ – Bunları Hissetmek Normal mi?”, “KENDİMİ KORUYORUM – Güvenlik”, “VÜCUDUMUZ – Vücut Denilen O Harika Makine” ve “YABANCILAR – Kaybolursan Ne Yaparsın?” kitaplarını yazarken Uzman Psikolojik Danışman Feriha Dildar, çocuk doktoru Dr. Perihan Özren ve çocuk beslenme uzmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu’ndan destek alan Defne Ongun Müminoğlu, kitapların çizimleri için Esra İlter Demirbilek ile çalıştı.

Duru ilk olarak, “Zorbalık” adlı kitabı okudu ve bayıldı. Onun dilinden kitap hakkında söyledikleri aynen şöyle:  “Anne, arkadaşın acaba bizim sınıfa kamera mı kurmuş? Aynı arkadaşımın yaptıklarını yazmış, ne kadar gerçekçiiiiii.”

Kitap serisinin facebook sayfasını da geçtiğimiz günlerde açmışlar www.facebook.com/burcuveberkile  Miniklerin kitap ile çekilmiş fotolarını ve kitaba yaptıkları yorumları buraya gönderebilirsiniz, biz gönderdik bile…

 

İşte Defne’nin kaleminden serinin tüm kitaplarının kısa içerikleri…

HAYIR DİYEBİLİRSİN – Zorbalık

Burcu kardeşi Berk’e yol gösteren, zorlandığı zaman yardımcı olan bir abla. Ama bu sefer Burcu’nun bir derdi var. Başı okulundaki bir arkadaşıyla, Ceren ile dertte. Bakalım bu sorunu nasıl çözecekler.

YABANCILAR – Kaybolursan Ne Yaparsın?

Bu kitapta Berk markette annesini kaybediyor. Ve çok akıllıca davranıp, annesinin onu bulmasını sağlıyor. Çocuklar kaybolurlarsa ne yapmaları gerektiğini, yabancı birisi yanlarına gelirse nasıl davranmaları gerektiğini Burcu ve Berk’ten öğreniyorlar.

VÜCUDUMUZ – Vücut Denilen O Harika Makine

Berk bir kaza geçiriyor. Yarasını tedavi eden anneleriyle birlikte, Burcu ve Berk vücudumuzu keşfediyorlar. En büyük kasımız hangisi? Böbrekler ne işe yarar? Damarlarımız ne kadar uzun?,…

SAĞLIKLI BESLENİYORUM – Yararlı Şeyler Yiyorum, Eğleniyorum!

Bu kitapta Burcu kardeşine neden sağlıklı beslenmesi gerektiğini anlatıyor. İstediği miktarda şekeri yiyemeyen Berk, sağlıklı beslenme konusunda tereddütlü olsa da, Burcu’nun anlatımıyla konu çok eğlenceli bir hâl alıyor.

HİSLERİMİZ – Bunları Hissetmek Normal mi?

Bu hikâyede Berk’in yaptığı bir hata sonucu ailedeki farklı duygulara şahit olacağız. Hepimizin hayatında pek çok farklı his var. Bu hisleri tanımak ve anlatabilmek çok önemli. Bakalım Berk, annesi, Burcu, veteriner Gültekin Amca ve Dost hangi durumda, neler hissediyor…   

KENDİMİ KORUYORUM – Güvenlik

Bu kitapta Berk oyun oynarken büyük bir tehlike atlatıyor. Ablası Burcu’nun da aklına Berk’e etrafındaki diğer tehlikeleri hatırlatmak geliyor. Öğrensin ve kendini koruyabilsin diye. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz