Çağdaş Yaşam Dila Kurt Eğitimevi

2

Bir kalp yüzlerce kalp içinde atar mı? Atar. O kalp fiziken durmuş olsa bile gönüllerde yaşar ve gönülleri yaşatır mı? Yaşatır. Ve bir beden bu fani Dünya’dan göçüp gitse bile bir ev içinde, bahçede, ağaç dallarında, uçan kuşta hissedilir mi? Hissedilir, ben hissettim sevgili okur.

Geçtiğimiz hafta Çağdaş Yaşam Dila Kurt Eğitimevi’ndeydim. Çağdaş bireyleri çağdaş toplumla buluşturmak için Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda çalışan canım Türkan Saylan’ın kurduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlanan o güzel yuvada. Çamlıca’da, bahçe içinde, kuşlar, kediler, tavuklar, ördekler, köpek ve mis gibi kokan ağaçlar içinde iki villadan oluşan bir eğitim evi. Çocuklara, gençlere, kadınlara eğitim ve gelişim yuvası olan sadece ders değil yüzmeden baleye, müzikten kodlamaya kadar bakış açısı ve vizyon da geliştiren Dila Kurt Eğitimevi 31 Ocak 2011 yılında hizmete açılmış. Yani çok yakında sekizinci yaşını kutlayacak.

Dila Kurt, herkes gibi ailesinin göz bebeği, öyle bir yaşam sevgisi ve duyarlılığa sahip ki, ailesinin kadınlarını mitinglere sürükleyen, yıllarca sivil toplum kuruluşlarında çalışmaları için zorlayan, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne katılın bir şeyler yapın diye farkındalık oluşturan bir genç kız. Maalesef Dila, 2008 yılında henüz 19 yaşındayken hayatını kaybediyor. Çamlıca’da hep beraber yaşadıkları evde çok doğal olarak ailesi artık yaşayamayacaklarını anlıyorlar ve burayı nasıl değerlendirebileceklerini düşünüyorlar. Birkaç kurum ve dernekle görüşmeleri sonucu evlerini ÇYDD’ne Dila Kurt Eğitimevi olarak bağışlıyorlar. Aynı zamanda bir tane de Çanakkale’de Dila Kurt Eğitimevi açıyorlar. Çamlıca’da ben Dila’yı gördüm, ağacın yeşilinde, bale salonunun aynasında, bilgisayarın tuşunda, duvarlardaki minik el izlerinde, herkese umut olan bu evde hissettim O’nu.

Dila Kurt Eğitimevi’nde Neler Yapılıyor?

İlköğretim, lise öğrencilerine ve yetişkinlere yönelik eğitsel, kültürel, sanatsal ve sosyal etkinlikler düzenliyorlar. Öğrencilere matematik, fen, Türkçe, sosyal bilgiler gibi okulda öğrendikleri akademik derslere takviye olarak çalışmalar yapıyorlar. Bale, drama, tiyatro, resim, yüzme dersleri mevcut. Aradıkları tek şart, öğrencinin özel okula gitmemesi yani fırsat eşitliğinden yararlanamayan çocuklara yönelik destek veriyorlar. Hafta sonu Dila Kurt Eğitimevi cıvıl cıvıl oluyor anlayacağınız.

Tüm bu dersleri gönüllü eğitmenler gerçekleştiriyor. Güzel ve faydalı bir yanı da bazı eğitmenler, zamanında buradan burs alıp okumuş ve şimdi küçük kardeşlerine rol model olan gençler. Yani süreklilik ve geri dönüşüm mevcut, aynı zamanda ne güzel bir sahiplenme davranışı öyle değil mi?

Kodlamaca eğitimleri en hoşuma giden kısım oldu diyebilirim, çünkü şimdiki neslin en ilgilendiği konu teknoloji ve maalesef dezavantajları olan pek çok çocuk var, elinde tableti olmayan. İşte her çocuğa bir bilgisayarın düştüğü eğitim odalarında, bilgisayar mühendisliğinde okuyan ya da bitirmiş eğitmenler kodlamaca eğitimi veriyorlar.

Kurumun yöneticisi Sema Günay aynı zamanda çocuk esirgeme kurumlarında yöneticilik yapmış emekli bir öğretmen. Yani hem Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin çatısı altında çalışmalar yapan hem de işin uzmanı tarafından idare edilen Dila Kurt Eğitimevi’nde gönül rahatlığıyla hem gönüllü eğitmen olabilirsiniz hem de Çamlıca’ya yakın civarlarda oturan ve desteğe ihtiyacı olanlara gidip katılmaları için haber verebilirsiniz.

Annelere İngilizce, yoga, kişisel gelişim eğitimler, veriliyor ve Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) ile işbirliği içinde çalışıyorlar. Aile içi iletişimi kolaylaştırmak ve çocukları daha iyi anlamak amacıyla rehberlik programları uyguluyorlar.

5000 kitap bulunan ve şahane bir sistemle kurulmuş kütüphaneye ben bayıldım. Şu an kütüphane ile ilgilenecek bir gönüllüye ihtiyaçları var. Sadece hafta sonu belli saatlerde orada olacak ve kitap seven biri vardır belki aramızda. Ayrıca aşağıda belirttiğim gönüllü eğitmenlere de çok ihtiyaçları var, hani ben yaparım ya da bizim şu tanıdık ilgilenir derseniz;

  • Satranç
  • Piyano
  • Kodlama
  • Halk oyunları (yetişkinler için)

Büyük Çamlıca Cad. No:6 Kısıklı-Üsküdar

0216.316.07.60

cydilakurtee@gmail.com

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz