Canım Kardeşim, TRT Çocuk Ekranlarında

28

Murat Kürüz, Türkiye’nin  alanında en iyilerinden öğrendiklerini yaptığı işlere layıkıyla yansıtan, gazeteciliği Haldun Simavi’den, sinemayı Türker İnanoğlu’ndan, karikatürü ve dergiciliği Oğuz Aral’dan öğrenen bir yapımcı ve yönetmen. Uzun yıllar GIRGIR’da çalışmış. Limon dergisinin şimdiki adıyla Leman’ın kurucusu. Sekiz sene Sabah gazetesinde yazıp ,çizmiş… Akademi mezunu, iki kızı olan bir baba. Şu anda TRT Çocuk ekranlarında yeni başlayan “Canım Kardeşim” adlı çizgi filminin yaratıcısı Murat Bey ile Göztepe’de sahibi olduğu Portakal Animasyon’da buluştuk. Çizgi film kriterlerinden yerli yabancı yapımlara kadar herşeyi konuştuk. İşte Canım Kardeşim’in hikayesi…

Canım Kardeşim’in konusu nedir, kahramanlar kim?

Canım Kardeşim’de bir Türk ailesi yarattık. İki kız kardeş Mine ve Müge, kedileri Mıncır, anne ve babaları. Küçük kız Mine okul öncesi yaşta, ablası Müge ikinci sınıfa gidiyor.Bir abla kardeş ilişkisini, evin bir parçası olan kedileri ile yaşamlarını anlatıyoruz. Her evin içinde yaşanan olayları kurguladık. Abla kardeş, anne çocuk ilişkileri, bir hayvana nasıl sahip çıkacakları, onu sevmenin ötesinde sorumluluk duygusunu nasıl yaşayacaklarını anlatmaya çalıştık. Şiddet, kavgadan tutun da iki kardeş arasında rekabet yaratmanın yanlış , ayrımcılığın kötü birşey olduğuna kadar her şeye dikkat çekiyoruz.

Kaç yaş grubuna hitap ediyor Canım Kardeşim?

İlkokul çocuklarına, daha çok 7-12 yaş arasına hitap ediyor. Evin küçük kızı Mine’nin bir hayal dünyası var. Hayal dünyası o yaşlar için çok önemli. Gündelik yaşamdaki bir olaydan kendi hayal dünyalarında bambaşka bir dünya yaratıyor, kendilerince bir hikaye çıkarıyorlar. Biz bu yöntemi çok kullandık. Penguenler, filler nasıl yaşıyor, bunların hepsinin kendi içinde hikayeleri var. Çocukların hayal dünyalarını ciddiye alıyoruz ve her bölümde bunu, Mine’nin hayallerini kullanıyoruz. Bugüne kadar yapılan işlerden de en büyük farkımız bu.

Canım Kardeşim’i kurgularken en çok nelere dikkat ettiniz?

Çizgi filmin çocuklar üzerindeki etkisini tartışmaya gerek yok. Biz çizgi filmleri yaparken ve TRT Çocuk bunları yayınlarken bir kategori söz konusu. Okul öncesi çocuklar ve okul çağı  (9-12 ve 12-14 yaş ayrımı) çocuklar gözetilerek yapılıyor.TRT Çocuk bu konuda çok hassas. En ufak cümle ve tanımlamaya çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bu projeyi oluştururken bir takım temel esaslar üzerinde duruyoruz, amacımız bağımlı yapmak değil, bir yandan onları bilgilendirirken bir yandan da hayal dünyalarında yer etmeye çalışıyoruz. Çocukları eğitirken belli bir takım kriterler var, biz bunlara dikkat ediyoruz ama TRT’nin deneyimli kadroları tarafından da denetleniyor. Her çizgi film için aynı şey söz konusu değildir.Dünyada yapılan, özellikle Uzak Doğu’da Japonların yaptığı çizgi filmlerde şiddet, gizli erotizm bile var. Ama biz Türk geleneklerine göre hareket ettiğimiz için bu konuda çok dikkatli ve titiziz. Özellikle şiddet konusuna çok dikkat ediyoruz.

Çizgi filmlerin eğlendirici olması önemli. Çocuklara eğlenceli aktiviteler, resimler sunmazsanız, dikkatleri dağılıyor ve kabullenmeleri zorlaşıyor.İçerikte gizli detaylar var, çocuklar o detaylarda çok oyalanıyor, keyif alıyorlar. Modellemeleri ben kendim yaptım, proje benim, yazar arkadaşlarım hayata geçiriyor.12 kişilik bir ekip ürünü Canım kardeşim.

Anne babaların çok etkisi var, onlara doğru bir iş yaptığımızı anlatmamız çok önemli. Biz, psikologlardan belli konularda destek alıyoruz ama bunun dışında TRT’nin deneyimli bir kadrosu var. Türkçenin doğru kullanılması konusunda çok dikkatliler.

Yaptığımız işte estetik değerler, yani çizgi kalitesi, renk kalitesi, anlatım düzeyi olarak dünya düzeyinde bir iş çıkarıyoruz. Çıtamızı çok yukarıda tuttuk, izleyiciden de bunun hemen geri dönüşünü de aldık.

Çocuklara özel olarak Canım Kardeşim’in aktiviteleri olacak mı?

Tabii internet ortamında paylaşımlarımız olacak, oraya girip sadece oyun oynamayacaklar, bizim yaptığımız işe katılacaklar. Fotoğraflarını paylaşacaklar, kendi hayvanlarıyla ya da sokaktaki bir hayvanla  fotoğraflarını çekip paylaşacaklar.

Çocukların çok izlediği Pepee ve Caillou gibi çizgi filmlerden farkınız ne? Nasıl buluyorsunuz onları?

Caillou, çok yabancı bir yapım. Onun tamamen farklı bir yapısı var. Peppe’ni seyirci kitlesi farklı, tamamen okul öncesi çocuklar için. Bizim yaş grubumuz daha yukarıda. Pepee’nin Avrupa’da yapılmış benzeri var, onlar oradan yola çıkıp geliştirdiler. Yazılışı bile Fransızca… Şarkılarıyla, oyun mantığıyla bence güzel başarılara imza atmış, TRT de ses getirme açısından bir ilk oldu. Fakat şunu da belirteyim, Keloğlan açık ara önde gidiyor.

Son olarak Canım Kardeşim hangi saatlerde yayınlanıyor? İzlenme oranı nasıl?

Hergün 18:00 de TRT Çocuk kanalında yayınlanıyor. Gün içinde tekrarı oluyor. On dakikalık bir film, tekrar seyrettikçe belleklere yerleşiyor ve daha çok algılanıyor. Şunu da belirtyeyim, TRT Çocuk, gündüz kuşağında en çok seyredilen ikinci kanal. 60-70 ulusal kanal arasında üstelik çoğunda gündüz saatlerinde kadın programları, magazin yayınları olmasına rağmen TRT Çocuk’un ikinciliği götürmesi çok önemli. Çocukların seçimlerinin yanısıra ailelerin de çocuklarına verdiği önemi göstermesi açısından beni mutlu ediyor. Bir çocuk kanalının öne çıkmasının en büyük faktörü, Keloğlan, Canım Kardeşim gibi yerli işlerin yapılması, yabancı yayınların verisyonlarında maalesef tam verim alınamıyor.

facebook.com/canimkardesim.tv

twitter/canim-kardesim

canimkardesimtv@gmail.com

28 YORUMLAR

  • benim kızım 4 yaşında canım kardeşim başlayınca mutluluğunu size anlatamam onunla yemek yediriyorum ancak ama bitince çok üzülüyor ve çok ağlıyor canım kardeşimi öyle benimsemiş durumdaki mete yi kendi kardeşi sanıyor bazen:) çok teşekkürler

 1. Canım kardeşimin hitap ettiği çocuk yaş grubu gerçekten bu mu? 2 yaşındaki oğlumun bıkmadan usanmadan defalarca izlediği tek çizgi film :) Biz de beğenerek izliyoruz. Yalnız yeni bölümler çekilmiyor mu? Hepsi eski bölümler. Yeni bölümler istiyoruz :)

 2. çok güzel ama hep eski bölümler 3 tane yegenimde hepsi bu çıktıgında televizyona kitleniyorlar bence canım kardeşim daha çok yayınlanmalıdır. lütfen bunun kabul edilmesini arz ederim.

 3. benim kardeşim 5 yaşında hiç tv’nin başından kalkmıyor bu çizgifilm yüzünden ve sürekli saçma ssapan hayaller kuruyor aynı müge gibi bir gün çocuk aynı o süper man olayı gibi kendini balkondan atıcak diye çok korkuyorum.lütfen gereğinin yapılmasını arz ederim…

 4. slm. kizim ve oglum baciyiliyorlar cbende cok ogretici buluyorum.ama lutfen devamini cekin lutfen tekrar izlemekten ben bunaldim.2014 yapimi canim kardesimleri bekliyoruzz

 5. Kızım 2,5 yaşında olup Canım Kardeşimi izledikten sonra defalarca hayır kelimesini kullanıp kötü davranışlar sergilemeye başladığını gördüm. Bunu özellikle Mine’nin oflaması, defalarca hayır kelimesini kullanıp ailesine karşı gelmesi veya Mine’nin yakın plana alıp kibrit çakması gibi kötü örnekler oluşturan bir çizgi film olduğunu düşünüyorum. Kızım hayranlıklarla izliyordu ancak dünden itibaren sadece görüntü olarak izlemesine izin verdim.

 6. benim kardeşim 1 yaşında.mügeyi ve mıncırı çok seviyor.mıncır konuşmaya başlayınca çok gülüyor.internetten canım kardeşimi açıyoruz öyle yemek yediriyoruz.başka türlü çok zor yemek yiyiyor.

 7. canım kardeşimdeki kişileri yüzsüz görünce çok şaşırdım hergün onu hayranlıkla izliyorum ama 2014 yapım artık çıkıyor teşükkürler Canım Kardeşimi yapan kişiler

 8. artık 2014 yapımı şeyler çıkıyo teşekkürler canım kardeşimi yapan kişiler canım kardeşimi beya bi yorulmuşsunuzdur. çizgi film yapmak çok zor canım kardeşimi hayranlıkla seyrediyorum hemde çok komik galip bey ve minenin hayal dünyası

 9. kızım bir yaşında ve inanılmaz mutlu oluyor izlerken başka bir çizgi film ilgisini çekmiyor ama tekrar izlemekten sıkıldım açıkçası:-) yeni bölümlerini sabırsızlıkla bekliyoruz birde bir çok çizgi film kahramanlarının oyuncağı stickerı var canım kardeşim kahramanlarının da olmalı bence üretmeyi düşünüyormusunuz? sevgiler…

 10. Benim oğlum 2 yasinda ve canim kardeşim baslayina çok mutlu oluyor. Mine ve mugeyle gülüyor. Fakat yayin saati degistiginden bu yana yeni yayin saatini yakalayamiyoruz. Ocek ile boncuk yerinede canim kardeşim oynasa daha güzel olacak .

 11. Hitap ettiginiz yas grubu okul cagu olabilir ama kızım henuz 9 aylık ve canım kardesim baslarken ozelliklede baslama müzigi , mine ve mügenin sarkı söyledigi anlarda sevincini görmeniz lazım :) suan bir canım kardesim birde catlak yumurtalar a böyle tepki veriyor :)

 12. bnm kardşm ”anım kardeşim”i sverek izliyo en çok da mıncırı her mıncırı dışladıklarında üzülüyo ben se mineye gıık oluyom hep mine icn bşiler yapıylar mügeye pek de süpriz yapmıyolar bşi sorcam bir sene sonra mine ve müge daha büyümüş olsalar?memnun olcam kardeşimle.SEVGİLER <3 :) ;) :3 :o :p

 13. benim oglum dogduduğu ilk günden beri canım kardeşim izliyor diger çizgi filmlere bakmıyor bile . şimdi 20 aylık ve başlayınca dans ediyor oynuyor çok seviniyor bitincede ağlıyor. Bence çok başarılı diksiyonlar çok düzgün pepe hiç başarılı bulmuyorum çok bebek gibi konuşuyorlar. canım kardesim günde 3 kere olsun bari oglum çok seviyor

 14. Merhaba;
  Canım kardeşim yeni bölümlerini sabırsızlıkla bekliyoruz.kizim 4 yaşında keyifle izliyor.bende izlerken keyif almıyorum desem yalan olur :) çok iyi iş. Ellerinize sağlık. .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz