Çeşme Bodrum Hattında Huzur Verenler

4

Bir yaz mevsiminin daha son günlerine gelmiş bulunuyoruz sevgili okur. Bu yaz benim için bolca dinlenmeyle geçti. Her ne kadar çokça seyahat etsem de ruhum çok dinlendi diyebilirim. Ailemle, arkadaşlarımla, kitaplarımla, sadece görüşmek istediklerimle, sadece okumak istediklerimle ve sadece benim gibi yaşayanlarla geçtiği için çok huzurluydu. Kalabalık sofralar kadar sakin köşeler, bol güneşlenme yanında gölge altı kestirme, çarşı pazar gezmekle beraber boş boş oturmak öyle iyi geldi ki. Evet evet bazen kendimi sadece bakarken buldum, boş boş bakarken. Ne çok ihtiyacım varmış durmaya. Güzel şeymiş, arada duracağım bundan sonra. Siz de duruyor musunuz zaman zaman?

Durmadığım zamanlarda bu yaz keşfettiğim – belki siz çok önceden biliyorsunuz – yerler oldu. Benim için bu yaza damgasını vuranlar diyecek kadar çok etkilendiğim, her birinde kendimden bir parça bulduğum ve tadı damağımda kalan yerler. Benim için tatil bitti ama belki sizin için devam ediyordur diye yazmak istedim, ya da seneye yaz planlarınızı yaparken işinize yarar.

İşte bu yaz, Çeşme, Bodrum hattında en çok sevdiğim ve gönül rahatlığıyla paylaşabileceğim yerler.

Sofilya Kitabevi Kafe, Alaçatı

Bir akşamüstü Alaçatı’nın rengarenk cıvıl cıvıl sokaklarında gezerken kuytuda denebilecek dar bir sokağa girdiğimizde gördük bu sıra dışı kitabevini. Önce kafe diye düşündük, önünde kahve içen, oturan insanları görünce. Sonra içeri girdik ve bayıldık. Neden bayıldığımıza gelince ilk olarak İstanbul’da uzun zamandır büyük kitapçılarda aradığımız ama bulamadığımız kitapları bu küçücük kitabevinde bulduk. Çok satılanlardan başka kitap satan da varmış diye sevindik. İçerideki kitap, kahve kokusu, sağlıklı atıştırmalıklar, sizi boğmayan ama ilgilendiğini belli eden nazik sahibi ve kapıdaki “bu işletmede siesta uygulanmaktadır” yazısı burayı çok sempatik bulmamızın diğer sebeplerinden. Çok değişik atölyeler yapıyorlar, imza günlerine imza atıyorlar. Kim bilir belki seneye benim kitaplara da orada imza yaparız belli mi olur?

Zai Bodrum

Bodrum’da öyle bir yaşam alanı olmuş ki Zai Bodrum, dünyada eşi benzerine çok nadir rastlanır. Zeytin ağaçlarının içinde, sade ve dinlendirici bir şekilde tasarlanmış, modern ama çok eskilerden gelen bir ruhu yaşatan harika bir mekan olmuş. Yeni nesil kütüphanesi, atölye alanı, film gösterimlerinin yapıldığı cep sineması, klasik müzik dinleti alanı, enfes tatlar deneyebileceğiniz kafesi ile sessizlik, huzur arayanlar için çok özel bir mekan. Zeytinin eski isimlerinden olan Zai, adına yakışır şekilde zeytin ağaçları korunarak inşa edilmiş. Her birine bir sanatçının isminin verildiği zeytin ağaçlarının gölgesinde hatta hafif rüzgar eşliğindeki hışırtısında kendinizi dinlemek için ideal. Oku, dinle, izle felsefesi ile konuklarını ağırlayan Zai’de bir akşam güzel bir dinletiye katılın derim. Biz Selen Beytekin ile caz keyfi yaptık, şahaneydi. Kütüphanesinden kitap satın alabilir ya da orada kahve, çay eşliğinde okuyabilirsiniz, kiralama sistemi yok. 15 yaş ve üzeri misafirleri kabul ediyorlar, bir de Pazartesi günleri kapalı.

Bodrum Müdavim

Sosyal medyada “sadece burası için Bodrum’a yerleşebilirim” diye paylaşmıştım. Kumlar ayaklarınızı gıdıklarken, elinizi serin sulara değdirebileceğiniz, Bodrum Kalesi’ne karşı güneşi batırdığınız bir akşam düşünün. Önünüzde Ege lezzetleri, fonda bir Zeki Müren belki, karşınızda en sevdiğiniz. Bodrum Müdavim işte böyle bir yer. Dünyanın çevresini yelkenlisi ile dolaşan ilk Türk denizci Sadun Boro’nun evi Ege lezzetlerini sunan harika bir yemek dükkanı olmuş.

Bodrum’un meşhur barlar sokağında, kale ve deniz manzarası eşliğinde günün her saati Ege keyfi için çok özel bir mekan. Antika Fransız sobası  üzerinde yer alan kırmızı döküm tencereler sürpriz yumurta gibi, içinden ne yemek çıkacak diye merak ediyorsunuz.

Mezeler çok farklı. İzmir güzeli yedik adı gibi pek güzeldi tavsiye ederim. Limon sosunda pişmiş karides de yeme de yanında yat cinsinden. Bildiğimiz zeytinyağlı sarmayı vişneli yapmışlar, çok güzel olmuş. İster deniz kenarında ister balkonda oturun, Bodrum Müdavim’de bir tatlı huzur, bir de tatlı esinti garanti. Rezervasyon şart.

Bodrum rehberliği için Casa Hermanas Otel’in kalbi Burcu Temiz’e teşekkürlerimle.

Sofilya Alaçatı; Alaçatı mah. 1020 sok. No:3 0544.426.56.57

Bodrum Zai: Halide Edip Adıvar cad. No:7 Konacık, Bodrum 0252. 318.18.88

Bodrum Müdavim: Cumhuriyet cad. Çarşı mah. No:46/1 Bodrum 0252.316.84.88

 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz