Cevher Sergisi Sadberk Hanım Müzesinde

0

Hafta sonu geliyor, yağmurlu soğuk bir havada İstanbul’da ne yapılır diye soranlara bu hafta sonu harika bir önerim var. Cevher Sergisi Sadberk Hanım Müzesinde açıldı. Daha önce bu müzeye gitmediyseniz iki kere öneriyorum hatta. Türkiye’nin ilk özel müzesi olarak ziyarete açılan Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılması ve toplumun bilimsel ve eğitsel gelişimine katkıda bulunması göreviyle çalışmalarını sürdüren harika bir müze. M.Ö. 6. bin yıllarından Bizans dönemi sonuna kadar Anadolu’da yaşayan uygarlıkların maddi kültür kalıntılarını yansıtan arkeolojik eserler Sevgi Gönül Binası’nda yer alan Arkeoloji bölümünde, Osmanlı ağırlıklı İslâm eserleri, Osmanlılar için yapılmış Avrupa, Uzak ve Yakın Doğu eserleri ile Osmanlı dönemi dokumaları, kıyafetleri ve işlemeleri ise Azaryan Yalısı’nda sergilenmekte.

Cevher Sergisi’ne gelince, 139 parçalık bir koleksiyondan oluşan sergide; Osmanlı İmparatorluğu’nun kuyumculuk beğenisini yansıtan elmas, zümrüt, yakut gibi değerli taşlarla süslenmiş eşyalar ve ince işçilikleriyle birer mücevher niteliği taşıyan mineli eserlere yer verilmiş. Bu değerli eserler arasında kemer tokası, yazı kutusu, divit, kaşık, fincan zarfı, sakızlık, şerbetlik, cep saati, yelpaze, sineklik, tütün çubuğu, enfiye kutusu, broş, nişan ve terlik gibi farklı türde objeler bulunuyor. Benim favorilerim  kemer tokası, hazinedar usta çantası ve iğne “titrek” oldu.

kemer tokası
Resim1 Kemer tokası Gümüş, altın, yeşim, lâl Osmanlı, 16. yüzyılın sonu

Resim 2 Hazinedar usta çantası Kadife, gümüş Osmanlı, H. 1311 / M. 1893-1894
Resim 2
Hazinedar usta çantası
Kadife, gümüş
Osmanlı, H. 1311 / M. 1893-1894
 Resim 3 İğne “Titrek” Altın, elmas, yakut, zümrüt Osmanlı, 19. yüzyıl

Resim 3
İğne “Titrek”
Altın, elmas, yakut, zümrüt
Osmanlı, 19. yüzyıl

3 Aralık’ta ziyarete açılan ‘Cevher’ sergisi 31 Mayıs 2016 tarihine kadar Çarşamba günleri hariç her gün 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak. Vakit ayırın bence. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz