Ne İzlesek

Chalk and Duster

23 Temmuz 2016

Bazen her şeyden kaçmak, başka dünyalara kısa seyahatler yapmak, ruhumu dinlendirmek için filmlere dalarım ben. Daha çok da sakin, hayatın içinden filmler seçerim kendime. Son zamanlarda Bollywood filmlerine merak saldım. Hatta izlediğim filmleri instagram hesabımda #banuwatches adı altında paylaşıyorum. Şu anda bu yazıyı yazdığım Los Angeles’a gelirken uçakta izlediğim bir filmi burada da paylaşmak istedim. “Chalk and Duster” yani “Tebeşir ve Silgi”. Tam da zamanında izlemişim, ülkemde bazı okulların kapatıldığı şu dönemde çok manidar oldu bu film gerçekten. 2016 yapımı film, Mumbai’de bir okulda öğretmenlik yapan iki kadının Vidya ( Shabana Azmi) & Jyoti ( Juhi Chawla) duygusal hikayesini anlatıyor. Filmde, bize çok tanıdık gelen sahneler var. İşte size Chalk and Duster izlemeniz için beş neden;

Eğitim 

Gerçekten eğitimin önemini vurguluyor film. Ansiklopedik bilgiler değil gerçekle teoriyi birbirinden ayıran, uygulanabilen öğretiler olduğunda eğitim geliştiriyor, zenginleştiriyor.

Öğretmenlik

Bunun hiçbir mesleğe benzemediğini, ancak gönülden bu işi, çocukları sevenlerin başarılı olabileceğini vurgulayan harika bir film.

Sosyal sorumluluk

Mahallenin fakir, başarısız çocuklarına karşılıksız ders veren bir matematik öğretmeni. Paylaşan, anlatan, matematiği sevdiren dünya tatlısı kadın.

Diktatörlük

Lider ile yönetici farkını ortaya koyan bu filmde, bir eğitim kurumunu şirket gibi yönetirseniz başınıza gelecekleri görmek çok enteresan. Çocuklar üzerinden reklam yapmaya çalışan tüm okullar izlemeli.

Arkadaşlık

Çıkarları uğruna, günü kurtarmak pahasına arkadaşını satmayan bir öğretmen ile, sürü psikolojisi içinde olan diğerlerinin farkı… Başka da bir şey demiyorum.

 

No Comments

Leave a Reply

Berlin in Berlin ödül almış, ödülden çok filmdeki erotik sahne konuşuluyor, Uğur Mumcu öldürülmüş…Nihan’ın iki ülke ve 20 yıllık zaman dilimini kapsayan hikayesinin arka fonunda Türkiye’nin o yıllardaki sosyal ve siyasi panoraması var…

Kitabı okurken Banu Tozluyurt’un tanınmış yazarlara; bir Banu’luk yer açın ben geliyorum diyen ayak sesleri duyuluyor…

Nihan, Kamer ve Seval’i babaları cumartesi günleri halaları Ayla’nın oturduğu Kadıköy’e götürürdü. Belki de balıkçılar çarşısında balık alırken yanlarından geçtiniz. Ya da Üsküdar’dan Nihan’la aynı vapura bindiniz, yanyana oturdunuz… Hikayedeki gerçeklik duygusu o kadar geçiyor ki insana sokakta yürüyen bir genç kıza acaba bu Nihan’mı diye bakabilirsiniz…

Lale Celepoğlu

D & R    /    İdefix    /    Kitap Yurdu    /    Babil.com