Chalk and Duster

0

Bazen her şeyden kaçmak, başka dünyalara kısa seyahatler yapmak, ruhumu dinlendirmek için filmlere dalarım ben. Daha çok da sakin, hayatın içinden filmler seçerim kendime. Son zamanlarda Bollywood filmlerine merak saldım. Hatta izlediğim filmleri instagram hesabımda #banuwatches adı altında paylaşıyorum. Şu anda bu yazıyı yazdığım Los Angeles’a gelirken uçakta izlediğim bir filmi burada da paylaşmak istedim. “Chalk and Duster” yani “Tebeşir ve Silgi”. Tam da zamanında izlemişim, ülkemde bazı okulların kapatıldığı şu dönemde çok manidar oldu bu film gerçekten. 2016 yapımı film, Mumbai’de bir okulda öğretmenlik yapan iki kadının Vidya ( Shabana Azmi) & Jyoti ( Juhi Chawla) duygusal hikayesini anlatıyor. Filmde, bize çok tanıdık gelen sahneler var. İşte size Chalk and Duster izlemeniz için beş neden;

Eğitim 

Gerçekten eğitimin önemini vurguluyor film. Ansiklopedik bilgiler değil gerçekle teoriyi birbirinden ayıran, uygulanabilen öğretiler olduğunda eğitim geliştiriyor, zenginleştiriyor.

Öğretmenlik

Bunun hiçbir mesleğe benzemediğini, ancak gönülden bu işi, çocukları sevenlerin başarılı olabileceğini vurgulayan harika bir film.

Sosyal sorumluluk

Mahallenin fakir, başarısız çocuklarına karşılıksız ders veren bir matematik öğretmeni. Paylaşan, anlatan, matematiği sevdiren dünya tatlısı kadın.

Diktatörlük

Lider ile yönetici farkını ortaya koyan bu filmde, bir eğitim kurumunu şirket gibi yönetirseniz başınıza gelecekleri görmek çok enteresan. Çocuklar üzerinden reklam yapmaya çalışan tüm okullar izlemeli.

Arkadaşlık

Çıkarları uğruna, günü kurtarmak pahasına arkadaşını satmayan bir öğretmen ile, sürü psikolojisi içinde olan diğerlerinin farkı… Başka da bir şey demiyorum.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz