Çıtır ve Lezzetli Bayram Baklavası İçin Püf Noktalar

0

Çıtır ve Lezzetli Bayram Baklavası İçin Püf Noktalar

Evde yapılmış baklavanın tadının bir başka olduğunu herkes bilir! Fakat ev baklavasında çıtır bir lezzet yakalamak da bir hayli zor olabiliyor. Peki, çıtır bir ev yapımı baklava yapabilmek için hangi detaylara dikkat etmek gerekiyor? Neleri yapmalı, nelerden ise uzak durulmalıdır? Sizler bazı püf noktalarından söz edeceğiz. Bu önerileri dikkate alarak siz de daha çıtır bir ev baklavası yapabilirsiniz.

Öncelikle klasik baklava hamuru içerisinde hangi malzemelerin olduğunu hatırlayalım.

  • Un
  • Yumurta
  • Tereyağı
  • Su

Pek bilinmiyor ama bu malzemelere sirkeyi de eklediğinizde ortaya çok daha leziz bir hamur çıkacaktır. Sirke, baklava için kullanacağınızın hamurun kıyır kıyır olmasını sağlar. Aynı zamanda sirke ilave edilerek yapılan baklava kolay şekerlenmez ve tüketim süresi de daha uzun olur. Bir nevi sirke baklavanın bayatlama süresini uzatır da diyebiliriz.

Bu ana malzemelere eklemeniz gereken bir diğer malzeme de yoğurt ya da süttür. Bu durumda hamurun biraz daha kıvamlı olması söz konusu olabiliyor. Ancak diğer detaylara dikkat ederseniz yine de incecik baklavalık yufkalar yapabilirsiniz. Bununla birlikte bezeleri açmak için de un yerine nişasta kullanmanız gerekiyor. Çok sayıda kişi işte tam bu noktada hata yapıyor ve un kullanıyor. Ancak un kullanmanız yufkaların kalınlaşmasına neden olur.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer püf nokta da tereyağının eritilmesini kapsıyor. Tereyağını erittikten sonra mutlaka üzerinde bulunan köpükleri alın. Bu köpükleri tepsiye tereyağı sürme aşamasında da kullanmamanız gerekiyor. Aksi halde baklavanın içi çiğ kalırken yüzey bölümleri yanabilir. Haliyle çıtır bir baklava elde etmek de bir hayal olarak kalır. Baklavanın her bir katına yağ sürmeyi de kesinlikle unutmamalısınız.

Baklavanın kesinlikle önceden ısıtılmış fırına konulması gerekiyor. Fırın soğukken baklavayı koyarsanız diğer tüm detaylara dikkat etseniz dahi çıtır bir lezzet yakalamanız son derece zor olacaktır. Baklavanın şerbetinde de bir püf noktası gizli! Diğer şerbetli tatlı çeşitlerinde kullandığınız şerbetten çok daha kıvamlı bir şerbet elde etmeniz gerekiyor. Dolayısıyla şerbetin kıvamı da baklavanın çıtır olup olmayacağını etkileyen bir unsurdur. Ayrıca Doğru tarifi uygulamanız da önemli ve Yemek.com’daki baklava tarifi en doğru seçim olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz