Dekoratif Mutfak Halı Modelleri ve Öneriler

0

Dekoratif Mutfak Halı Modelleri ve Öneriler

Birbirinden lezzetli yemeklerin hazırlandığı ve keyifli sohbetler eşliğinde, ailecek bir arada yemeklerin yenildiği yerler; mutfaklar. Evin her bölümü için olduğu gibi mutfak için de şık ve dekoratif bir halı seçimi yapmak gerekir. Yalnız salon ve diğer odalardan farklı olarak mutfak için halı seçimi yaparken bir takım noktalara dikkat etmek oldukça önemlidir. Mutfak halısı ısı, buhar ve lekelere evin diğer halılarına oranla daha fazla maruz kalır. Bu yüzden çok çabuk kirlenebilir ya da kısa sürede deforme olarak yıpranabilir. Ayrıca yemek pişirilen yerler olduğu için hijyenine ve temizliğine çok özen gösterilmesi gereken mutfaklarda, mutfak halısı tercihini kir ve tozu uzak tutan aynı zamanda kolay temizlenebilir bir yapıya sahip olan modeller arasından yapmak gerekir. Tabii, mutfak dekorasyonuna uygun bir seçim gerçekleştirmek de şık bir görünümün olmazsa olmazlardandır.

Mutfak Dekorasyonuna Uygun Halı Modelleri

Mutfak halısı modelleri arasında her türlü zevke uygun birbirinden şık modelleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Desen ve renk açısından oldukça zengin seçenekler barındıran mutfak halısı modelleri mutfak dekorasyonunun vazgeçilmez parçaları arasında yer alır.

Mutfağınıza uygun bir halı tercihi yapmak için öncelikli olarak dekorasyon tarzını göz önünde bulundurmanız gerekir. Mutfak halıları arasında modern, klasik, etnik, urban, İskandinav, country ve art deco olmak üzere her stil seçeneğine uygun bir model bulabilirsiniz.

Klasik bir görünümden hoşlanıyorsanız daha yoğun desenli modelleri seçerek mutfağınızda daha gösterişli bir hava yaratabilirsiniz.

Mutfağınızı modern bir tarzda dekore ettiyseniz düz, geometrik desenli ya da soyut resimlerden ve doğadan izler barındıran modelleri kullanabilirsiniz.

Birbirinden farklı motiflerin bir arada kullanıldığı halılar, mutfağınızda etnik bir dekorasyon oluşturmak istiyorsanız en ideal seçeneklerdir.

Farklı farklı çiçek ve yaprak desenleriyle doğayı mutfağınıza taşıyacak olan halılar, country tarzından hoşlanıyorsanız mutlaka tercih etmeniz gereken alternatifler arasında yer alır.

Günümüzde oldukça revaçta olan İskandinav tarzını mutfağınıza uygulamak için beyaz, bej ve gri tonlarının hakim olduğu düz ya da geometrik desenli halıları tercih edebilirsiniz.

Halı seçimini herhangi bir dekorasyon stiline bağlı kalmadan özgürce yapmak istiyorsanız manzara, doğa, meyve ve çeşitli objelerin resimlerinin yer aldığı halı modellerine de göz atabilirsiniz.

Mutfak İçin Halı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Mutfak halıları sadece dekoratif özelliklerine göre değil, başka önemli hususlar da göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Peki mutfak halısı nasıl olmalı? Bu sorunun cevaplarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Mutfak halısının toz ve kiri hapsetmeyecek yapıda olması gerekir. Bu yüzden shaggy halı gibi yüksek havlı halılar mutfak için uygun değildir.
  • Mutfak halısının leke tutmaz özelliğinin bulunması oldukça önemlidir. Mutfak gibi sürekli yemek pişirilen ve yenen bir yerde, halılar lekelenmeye daha müsait olacaktır. Dolayısıyla mutfak için lekelendiğinde bir bez yardımıyla kolayca silinebilen ve inatçı lekelerin bile rahatlıkla çıkarılabileceği bir halı seçmek gerekir.
  • Mutfak halısının kolay bir şekilde temizlenebilir olması gerekir. Bazı halıları yıkayarak temizlemek mümkün değildir. Bu tarz halılara sadece silme işlemi uygulanabilir. Bunun yerine daha derinlemesine bir temizlik için yıkanabilir mutfak halısı seçmenizde fayda vardır. Elde yıkanabilir halılar dışında makinede yıkanması mümkün olan modeller de mevcuttur. Bu tarz bir seçim yapmak temizlik yapmanızı ve mutfağınızda hijyen sağlamanızı oldukça kolaylaştırır.
  • Mutfak halısının dayanıklı ve sağlam bir malzemeden üretilmiş olması gerekir. Mutfaklar yemek pişirilen yerler olduğu için ısı ve buhar halının yapısını etkileyerek daha çabuk yıpranmasına sebep olabilir. Bu durumu engellemek için halı seçimini malzeme açısından dikkatli yapmak oldukça önemlidir.

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz