Dreamkiddoh by Nilay Cinisli

3

Kişiye özel parti organizasyonu deyince aklıma gelen ilk isim Dreamkiddoh olur her zaman. Bundan yaklaşık bir yıl önce tanıdığım Nilay Cinisli gerçekten tasarımları, zevki, müşteri odaklılığı ile her zaman farklılığını ortaya koymuştur. Ben de önümüzdeki yıl özel bir parti vereceğim ve tabii ki bu işi Nilay’dan başkasına teslim edemem. İşte hem arkadaşımın yeni ofisine yaptığım hayırlı olsun ziyareti hem de yaptığı partilere dair aklıma gelen her şeyi sorduğum rengarenk sohbetimiz. 

Dreamkiddoh by Nilay Cinisli karşınızda…

Klasik bir soru olacak ama nasıl doğdu bu kişiye özel organizasyon yapma fikri?

Uluslararası İlişkiler okudum daha sonra bir firmanın Zincir Mağazalar yöneticiliğini yaptım uzun yıllar. Oğlum Efe doğunca ona kendi bakma isteğimle işten ayrıldım ama çalışmaya alışmış biri olarak ben de uzun zaman evde oturmaktan sıkıldım. Ne oğlumu bırakıp işe başlamak ne de işsiz olmak istiyordum. Önce kendime bir yemek bloğu açtım. Daha sonra profesyonel bir fotoğraf makinesi alıp yaptıklarımı çekmeye başladım, sonraları ufak ufak şeker hamuru ile süslemeler derken kendimi bu işi yaparken buldum diyebilirim özetle.

İlk başta http://www.dreamkiddoh.com/ açtım ve kişiye özel parti malzemeleri hazırlayıp satmaya başladım. İnan ilk bir sene telefonum hiç  çalmadı. Burada telefonum çalmıyorken ben ürünlerimi sipariş üzerine sektörün çıkış yeri olan ve en iyi yapan Amerika’ya bunun yanında Uzakdoğu’ya, Avusturalya’ya satmaya başladım. Bir gün birisi geldi ve kızının prenses temalı 1 yaş organizasyonunu yapmamı istedi. İşte o gün bugün bu işi yapıyorum.

Kişiye özel organizasyon deyince tam olarak ne yaptığını hayal edemeyenler olabilir, biraz anlatır mısın?

Karşımdaki kişinin yapmak istediği partiyle ilgili hayalini dinleyip o hayali hayata geçiriyorum. Yani olmayan bir şeyi ortaya çıkarıp, o kişiyi bu ortaya çıkan şeye ikna etmek işim. Çünkü kişiler kafalarındaki hayalin nasıl olacağını çok da kolay anlatamıyorlar, adı üstünde hayal…

Zor olsa gerek. Onun istediğini kurgulayıp, iyi olacağı konusunda onu ikna etmek ve sonunda mutlu olmasını sağlamak…

Ben kişinin isteklerini çok iyi anlamaya çalışıyorum. İşin özü bu. Onun fikirlerini kendi hayal gücümle birleştirip tekrar ona sunuyorum. Yani fikir bazında sanal olan bir şey söz konusu olan. Hoşuna giderse kağıda döküyorum, yazıyorum, çiziyorum. Her partiye kendi partim ya da çocuğumun partisi gibi bakıyorum. O zaman çok daha güzel sonuçlar alıyorum.

Müşteri nasıl geliyor sana? Yani tam olarak ne istediğini bilen mi geliyor?

Aslında kimse benden sınırları çizilmiş net bir şey talep etmiyor. Benim parti temam bu olsun deyip gerisini bana bırakıyor. Zaten çok sınırlar koyan, “şu renkler olsun başka bir şey kabul etmem” gibi isteklerle gelen kişilerle çok çalışamıyorum. Bu tip sınırlamalar benim yaratıcılığımı da engelliyor.

Ne tür organizasyonlar yapıyorsun? Bir de şu şişelerine bayılıyorum, üstünde isim yazan… Onlara benzer başka neler var partilerde kullandığın?

Hamileler için baby shower, doğum odası süsleme, diş buğdayı,  çocuk doğum günleri, 1 yaş partileri -ki en çok talep edilen organizasyonumuzdur-, özel tema partileri, bekarlığa veda partileri, kına geceleri, vaftiz törenleri, senin için seneye yapacağımız özel organizasyon J

Su şişelerini temaya uygun süslüyoruz, peçetelikler, isim banner’ları, kapı süsleri, cup cake şeritleri, pipetler… Aklına gelen her şeyi süsleyebiliyoruz ve konseptle tüm detayların uyum içinde olmasına özellikle dikkat ediyoruz. Konsepti hayata geçirmekte detaylar çok önemli…

1 yaş için ne yapılıyor, sonuçta çocuk çok bir şey anlamıyordur herhalde.

Evet 1 yaş partisi daha çok anne babaların ilk sevinçleri ilk heyecanları için yapılıyor aslında. Çünkü daha sonraki yaşlarda çocuk bilinçlendiği için kendi isteklerini görmek istiyor partide ama 1 yaş öyle değil. Çok özel bir an anne baba için 1 yaş, onu coşkuyla yaşamak ve sevdikleriyle paylaşmak istiyorlar.

Sonra peki, daha çok ne tarz doğum günleri istiyor çocuklar?

Kızlar prenses, Minnie erkekler Mickey, Şimşek Mc Queen temalı partileri tercih ediyor. Ama beni en çok heyecanlandıran sıra dışı konseptler.

Bugüne kadar yaptığın organizasyonlar içinde seni çok etkileyen bir organizasyon var mı?

Yedi  yaşında bir erkek çocuğu KORKU PARTİSİ istedi. En büyük hayali buymuş. Her şeyi buna göre tasarladık. Cake popları kesik parmaklar, patlamış gözler şeklinde hazırladık. Havada Azrail’i uçurduk. Bir tarafta kesik başlar duruyordu ama çok farklı, yaratıcı ve etkileyiciydi. Müşterimiz üstelik ilk görüşmeye geldiğinde “hiçbir tasarım örneği görmek istemiyorum, bana da sürpriz olsun orada göreyim her şeyi” demişti. Hiç unutamadığım, hazırlarken de çok keyif aldığım bir partiydi.

Siz vaftiz törenleri de organize ediyorsunuz. Arada hiç fark var mı organizasyon, talep açısından?

Törenlerdeki gidişat ve ritüellerde farklılıklar oluyor tabii. İlk yaptığımda çok farklı gelmişti bana çünkü benim de bilmediğim bir kültürdü. Yere halının serilmesinin anlamı, kuş temasını kullanmanın özel anlamı gibi bir takım bilgileri öğrendim ben de bu törenlerde. Farklı bir kültürü öğrenmek başka bir duygu. Şimdi artık vaftiz töreni organizasyonu için insanlar bana ulaşıyor çünkü bu konuda deneyimimiz var. İnsanlar da sonuçta denenmiş, bu işi yapmış kişilerle çalışmayı tercih ediyor.

 

Kendini, ürünlerini nasıl geliştiriyorsun? Sonuçta şu anda bile bu işi yapan birçok firma tanıyorum. Nasıl bir farklılık yaratıyorsun?

Ben herkesin yolunun farklı olduğuna ve bir tarzı olduğuna inanıyorum. Bu iş yaratıcılıkla ilgili bir şey çünkü. Tabii ki her alanda olduğu gibi bu alanda da benzerler olacaktır. Ben yurtdışında ki yenilikleri daha çok takip ediyorum. Maalesef Türkiye çeşit ve malzeme konusunda  o kadar zengin değil. Bu sebeple konseptle uyumlu olabileceğini düşündüğüm bazı malzemeleri yurtdışından temin yoluna da gidebiliyorum. Bunun için de sitemizde belirttiğimiz gibi müşterilerimizin mümkün olduğunca önceden bizimle iletişime geçmelerini rica ediyoruz. Yıllardır takip ettiğim Amerikalı bir ustanın üç günlük bir workshop una katılacağım önümüzdeki günlerde. Bu konuda çok açıklama yapmayım, döndüğümde zaten yakından göreceksiniz eğitimin sonucunu.

Biraz da yeni başlayacak olan work shoplarından bahsedelim mi?

Özellikle anneler, çocuklarının partilerini kendileri yapmak, her türlü detay ile uğraşmak istiyorlar.  Bundan zevk alacak aileler için hazırladığımız workshopta isim bannerları yapmayı, su şişesi, peçete şeritleri hazırlamayı anlatacağız ve sohbet eşliğinde bunları hep birlikte uygulayacağız. Böylece aileler kendi partilerini kendileri tasarlayacak ve workshop sonunda evlerine kendi hazırlamış oldukları parti ürünleri ile dönebilecekler.

www.dreamkiddoh.com adresinden bugüne kadar yapılmış çalışmalara ve www.dreamkiddohshop.com adresinden de kendi partini kendin yarat (printable party collections) ürünleri ile hazır parti aksesuar ve yardımcı ürünlere ulaşabilir ve online alışveriş yapabilirler…

Bizim sohbetimiz burada bitti sevgili okur, bundan sonraki kısım özele giriyor. Benim özel partiyi konuşacağız şimdi. Seneye Dreamkiddoh by Nilay Cinisli’yle bu tarihlerde burada görüşmek üzere…

Bu arada işiniz düşerse kendisine, kendisine adımı verebilirsiniz…

Tel: 0216.999.95.58

 

3 YORUMLAR

  1. Çok güzel bir sohbet olmuş ellerinize sağlık.
    Dün arkadaşım doğum günü için ne yapabilirim diye sormuştu ve hemen linkinizi göndermiştim bugünde sizi görmek çok güzel oldu benim için :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz