Düşük bütçeyle uzun bir seyahat

1

Bilenler bilir bizi, vaktimiz ve naktimiz orta noktada buluşunca kendimizi yollara vururuz çekirdek aile olarak. Dokuz yaşındaki kızımın ilk seyahatini dokuz aylık Almanya ve Hollanda’ya yaptığını düşünürsek fena değiliz değil mi Çelebi Ailesi olarak? Geçenlerde yine kızımın Maldivler dahil olmak üzere bizimle her yere geldiğini ve bunu nasıl yapabildiğimizi konuşuyorduk bir arkadaşla. Ülkeleri gezerken kendi ülkemizi de ihmal etmiyoruz. Yine bir arkadaşla konuşurken, dünyada neredeyse gitmediği yer kalmadığını ama daha kız kulesini ziyaret etmediğini söylüyordu. Biz yurt içine de hakkını vermeye çalışanlardanız bu anlamda.

Çok okuyan mı bilir çok gezen mi sorusunun yanıtı benim için her zaman gezen olur bu nedenle. Gezip gördüğüm yerleri blogumda paylaşmak da ayrı bir tutkum. Hele bu yazılardan faydalananlar bana geri dönmüyor mu değmeyin keyfime. Hal böyle olunca ben de beğendiğim gezginlerin yazılarını / bloglarını memnuniyetle paylaşıyorum. İşte önümüzde uzun bir kurban bayramı tatili olduğunu düşünerek çok güzel hazırlanmış bir blog ve onun sahibi modern seyyah Güneş Akdoğan’dan bahsetmek istiyorum.  Yürüyerek birçok ülkeyi dolaşan ve bunu çok kısıtlı bir bütçeyle gerçekleştiren Akdoğan’ın amacı Türkiye’deki seyahat kültürüne farklı bir bakış açısı ve farkındalık getirmek, doğa yürüyüşü kavramının şehirlere de uygulanabileceğini göstermek, ekonomik fakat kaliteli seyahat etmenin ipuçlarını paylaşmak…

Akdoğan drummerlizard.com isimli internet sitesinde gezginlere yol gösteriyor, kendi deneyimlerini aktarıyor ve kendi seyahat videolarını paylaşıyor. Güneş Akdoğan’ın Ocak 2012’de başladığı seyahatinin asıl amacı vize uygulamasının dışında kalıp, düşük bütçe ile mümkün olan en uzun süre ile seyahat etmekti. Yeni yerler görmenin ötesinde farklı yerlerde yaşayan insanların hayatlarına dahil olmak, nasıl yaşadıklarını gözlemlemek isteyen Akdoğan’ın ilk durağı Sırbistan’ın Rudnik dağında bulunan sanat komünü oldu.
 
Güneş Akdoğan daha sonra Şubat 2012’de tanıştığı Fransız hemşire Sandrine Chamussy ile birlikte seyahat etmeye başladı. Sırbistan’dan Makedonya’ya; Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk’un dahil olduğu ve beş ay süren 1000 kilometre yolu Sandrine ile tamamen yürüyerek geçti. Çoğunlukla köylerden, kasabalardan, dağlardan yürüyen Güneş ve Sandrine çadırda konakladı, kendi yemeklerini odun ateşi ile pişirdi.
 
Yürüyerek seyahatin sonunda ise Akdoğan bir radyo programı aracılığı ile tanıştığı Amerikalı bir kaptan sayesinde Güney Amerika’ya yelkenli tekne ile yolculuğa çıktılar. Aralık 2012’de Fransa’dan başlanan yelken yolculuğunda Cebelitarık, Kanarya Adaları, Antigua Adası’ndan Trinidad & Tobago adasına kadar Akdeniz, Atlantik Okyanusu ve Karayip Denizi’ni geçmiş oldular. Toplamda üç ay süren yelken yolculuğu sırasında Antigua adasında bir ay mola verildiğinde Güneş ve Sandrine bu adayı baştan başa yürüme fırsatı edindi. Antigua’da sırtında çanta ile yürüyerek seyahat eden ilk turistler oldular.
 
Venezuela’da Delta Amacuro bölgesinde bulunan Orinoco Delta Lodge kampında gönüllü olarak çalışan Akdoğan Haziran 2013’te Türkiye’ye geri döndü. Kendi web sitesi olan drummerlizard.com’da ekonomik seyahat etmenin yolları, yürüyerek seyahat ipuçları, gezi rehberleri hazırlamaya başladı. Kısa süre içinde oldukça popüler olan web sitesi özgün içeriği ve seyahatlerle ilgili deneyimleri ve detaylı sıradışı bilgileriyle dikkat çekiyor. Akdoğan sitesinde ayrıca yol boyunca çektiği görüntülerden kısa videolar hazırlayıp başından geçenleri paylaşıyor.
Ekim ayından itibaren Akdoğan Türkiye genelinde üniversite ve derneklerde yolculuğunu anlatacak, ekonomik seyahat, yürüyerek seyahat hakkında bilgi ve deneyimlerimi aktaracak.
 
Akdoğan’ın yakın gelecekteki planlarına gelince…

Sırbistan’dan oturma izni alarak doğanın içinde bulunan köy evinde tamamen parasız bir yıl geçirmeye çalışacak. Bu süre içinde yatacak yer ve yemek karşılığında köy evindeki işlere yardımcı olacak ve Sırbistan’da oldukça sert geçen kış günlerinde hayatta kalmaya çalışacak. Akdoğan daha sonra deneyimlerini bir kitap haline getirecek.

Farklı vizyonları olan insanlara bayılıyorum, iyi ki bu insanlarla temas kuruyorum, gezesim geldi…

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz