Dyker Heights Noel Işıkları

0

Yılbaşı zamanı New York’a gitmek biraz cesaret işi benden söylemesi. Gerek hava durumu bakımından gerekse kalabalık ve güvenlik açısından insanı biraz zorlasa da dünyanın en keyifli yerlerinden bana göre. Central Park’ı bembeyaz bir dantel örtü gibi kaplayan kar, her yıl evimizden izlediğimiz Time Square’den yapılan canlı yeni yıl yayının bizzat içinde olmak, ışıl ışıl beşinci cadde, Rockefeller Center’ın dev çam ağacı, hepsi ayrı güzellikte idi. Fakat bu yıl New York’ta öyle bir yer keşfetti ki gerçekten bize yeni yıl ruhunu tüm güzelliğiyle yansıttı. Dyker Heights Noel Işıkları.

Artık kızım da annesi gibi gitmeden önce gideceği yerleri araştırıyor, ne mutlu bana. İlgi alanına giren yerler nerede, nasıl gidilir hepsini not almış bu gezimizde. Devletşah ve Barış da bizi arabayla oraya götürebileceklerini söylediklerinde, nadiren heyecanını gösteren bir ergenin tüm duygularını açığa vurmasına şahit olduk Dyker Heights sayesinde.

New York’ta yılbaşı zamanı görülecek yerler deyince bana göre ilk sırada yer alacaklardan Dyker Heights şehirdeki en şenlikli mahalle diye geçiyor. Brooklyn bölgesindeki pek çok ev özel olarak tasarladıkları ve on binlerce ışıklarla süsledikleri evlerini akşamları saat beş ile dokuz arasında bir renk şölenine dönüştürüyorlar. Işık dediğim öyle ağaç süsleme, balkon donatma filan değil; bunun için özel şirketlerle çalışıyorlar ve ona göre devasa dekorasyonlar yapılıyor. Müzik eşliğinde yanan sönen ışıklar, bahçeyi bir çocuk parkına ya da bale gösterisi yapılacak bir salona çeviren haneler, şişme dev noel baba balonları.

 

Dyker Heights’ı gezerken, o ışıklar mahallesinde attığım her adımda bir yanım cıvıl cıvıl iken bir yanım hep dünyadaki adaletsiz sistemi düşündürdü bana. Her çocuğun hakkı böyle güzellikleri yaşamak, böyle güzel evlerde yaşamak, refah seviyesi yüksek mahallelerde oturup iyi okullara gitmek, sağlıklı beslenmek ve daha pek çok şey. Düşündükçe mi üşüdüm, üşüdükçe mi içimdeki sorgulayan benlik coştu ve düşündürdü bilmiyorum ama etraf ışıl ışıl ve sıcacık bir görüntü sunarken içim buz gibiydi.

Siz bana bakmayın, bu ara yazmak istediğimle yazdığım, söylemek istediğim ile söylediğim havalarda uçuşabiliyor. Siz eğer olur da Aralık ayında New York’a giderseniz mutlaka Dyker Heights Noel Işıkları’nı görün ama sakın kalın giyinmeyi unutmayın.

Dyker Heights Noel Işıkları’na Ne zaman Gidilir?

Ev sahiplerinin çoğu ve profesyonel süsleme şirketleri, Şükran Günü’nden sonra hafta sonları Noel ışıklarını ve süslemelerini asıyorlarmış. Fakat, ışıkları görmek için bence en garanti zaman Aralık ayının on beşi ile otuz biri  arası.  Evlerin çoğu dokuzdan sonra ışıklarını kapatıyor, aman dikkat.

Dyker Heights Noel Işıkları Nerede?

Brooklyn’de, Dyker Heights’daki 83. ve 86. ile 11. ila 13. Bloklar arasında. Arabayla ya da yürüyerek çapraz şekilde gezebilirsiniz.

Dyker Heights Noel Işıkları’na Nasıl Gidilir?

O mevsimde New York’u düşündüğünüzde özel araçla gitmek en sıcak ulaşım yolu. Yalnız erken giderseniz park yeri bulma şansınız var, yoksa biraz zor. Bu linkte, Dyker Heights adresi var, toplu ulaşım için. Ayrıca buraya tur da yapılıyormuş, çok gereksiz pahalı olduğunu düşünsem de ilgilenenler için rehberli tur, yaklaşık 3.5 saat, yetişkinler için 50 $, 12 yaş altı çocuklar için 40 $.

İyi yıllar…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz