Edinburgh Dükü Uluslararası Ödül Programı Nedir?

1

Kızım Duru liseye başlayınca daha önce yaptığı etkinliklerden farklı olarak ve daha çok üniversiteye hatta hayata yönelik neler yapabilir diye birlikte araştırırken Edinburgh Dükü Uluslararası Ödül Programı ile tanıştık. Aslında Türkiye’de pek çok okulun programında bu gelişim imkanı mevcut ve işin güzel kısmı da bu. Genç, okulu ile paralel olarak tüm gelişim aktivitelerini yapabiliyor.

Edinburgh Dükü Uluslararası Ödül Programı 14-24 yaş arası gençlerin kendilerini daha iyi tanımaları, kendilerine emek verme becerisini destekleyen bir bireysel gelişim programı. Şöyle söyleyeyim, Duru ilk Ödül Kategorisi Bronz’u tamamladığı 6 ay içinde inanılmaz bir farkındalık kazandı. Özellikle de Macera ve Keşif Yolculuğu bölümü onun için sabır, zorluklarla mücadele, öfke kontrolü açısından çok faydalı olmuş, tamamen kendi yorumu.

14 yaşını dolduran her genç programa katılabilir, 18 yaş üstü her birey, ödül projesi kapsamında gönüllü olup gençlere dokunabilir. 1956 yılında Edinburgh Dükü Prens Philip tarafından hayata geçirilen “The Duke of Edinburgh’s International Award” Türkiye’de 15 yıldır Akfen Holding’e bağlı TİKAV Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından temsil edilmekte. 15 yılda 15.000’den fazla katılımcıya ulaşmışlar. Dünya’da 130’dan fazla ülkede uygulanan Ödül Programı sayesinde gençler, hayatlarında, yaşadıkları toplumda ve Dünya’da bir fark yaratmalarını sağlayacak yaşam becerileriyle donanıyorlar.

Edinburgh Dükü Uluslararası Ödül Programı’nın İçeriği Nedir?

Ödül Programı, süresi arttıkça sorumluluğun da arttığı 3 kategoriden oluşuyor.

Bronz: Duru’nun da Aralık 2018’de başlayıp Haziran 2019’da bitirdiği Bronz kategori 14 yaş ve üstü gençler için. Bu kategoride, katılımcılar Fiziksel Gelişim, Beceri Geliştirme, Gönüllü Hizmet ve Macera Ve Keşif Yolculuğu bölümlerini tamamlarlar. Bu ilk 3 bölümde, kendi belirledikleri hedeflerine ulaşmak için 3 ayrı faaliyette bulunurlar. Bu faaliyetlerin ikisine en az 3’er ay, bir diğerine en az 6 ay ayrılmalı. Bu kategorideki Macera ve Keşif Yolculuğu 2 Gün, 1 Gece sürüyor. Bronz kategori en az 6 ayda tamamlanıyor.

Daha somut olması açısından Duru’nun bronz kategori programını anlatayım. Fiziksel Gelişim’de pilates seçti ve her hafta bir saatini ayırdı. Beceri Geliştirme için piyano seçti, zaten devam eden dersleri ile bu bölümü tamamladı. Gönüllü Hizmet için Kadıköy Belediyesi geçici hayvan barınağında altı ay her Pazar gönüllü olarak çalıştı. Tüm bunları her hafta Ödül Lideri’ne raporladı, özel bir yazılım aracılığıyla. Ödül Programı sürecinde her katılımcıya mentor olarak bir Ödül Lideri destek veriyor. Ödül Lideri, Ulusal Ofis tarafından verilen eğitimler sonunda sertifika almaya hak kazanmış gönüllü yetişkindir.  Macera ve Keşif Yolculuğu’nu da Eylül ayında tamamlayarak Bronz Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Gümüş: Bu kategoriye katılmak için en az 15 yaşında olmak gerekiyor. Bu kategorideki bölümler de Bronz ile aynı.  Katılımcılar, bu faaliyetlerin ikisine en az 6’şar ay, bir diğerine en az 12 ay ayrılmalıdır. Bu kategoride Macera ve Keşif Yolculuğu 3 Gün 2 Gece sürüyor. Bu kategori en az 12 ayda tamamlanır.

Altın: Bu kategoriye başlamak için katılımcıların en az 16 yaşında olması gerekir. Diğerlerinden farklı olarak, bu kategoride tamamlanması gereken 5 bölüm var. Fiziksel Gelişim, Beceri Geliştirme, Gönüllü Hizmet, Macera ve Keşif Yolculuğu bölümlerinin hedeflerine ulaşıldıktan sonra, katılımcılardan bir “Toplumsal Uyum Projesi” gerçekleştirmeleri beklenmekte. Katılımcı Gümüş Kategori’den devam ediyorsa, ilk üç bölüm için faaliyetler en az 12 ay sürer. Katılımcı Ödül Programı’na Altın kategoriden başlamışsa en az 18 ayda tamamlanır.

 Edinburgh Dükü Uluslararası Ödül Programı’nın Faydaları

 • Yurt içi, yurt dışı üniversitelere girerken gençlerin elinde çok kapsamlı, uluslararası geçerliliği olan bir dosyası oluyor
 • Bedensel sağlık ve zindelik
 • Toplum hizmeti ve hayırseverlikte artış
 • Sosyal dayanışma
 • Tüm zorlukların insanların birleşmesiyle aşılabileceğini öğrenme
 • Karşılık beklemeden yardım etme
 • Kişisel ve sosyal gelişim
 • Öz disiplin
 • Hayat becerileri edinme ve özgüven
 • Boş zamanını etkin şekilde değerlendirme
 • Hedef belirleme
 • Takım çalışması
 • Planlama

Kızımda 6 ay boyunca öz disiplin gelişiminde, toplumsal duyarlılıkta, hedef belirleme ve plan yapmada çok ciddi gelişmeler gördüm. Gümüş kategoriye geçmeyi kendi istedi ve şu an seçeceği faaliyetleri kendi belirliyor, görüşmeler yapıyor. Gönderdiği e-postayı takip etmeyi, geri bildirim almayı ve vermeyi öğrendi. Kısacası hayatı, sorumluluk almayı ve işini takip etmeyi öğrendi.

Siz de çocuğunuzun Edinburgh Dükü Uluslararası Ödül Programı’na katılmasını isterseniz önce okuduğu okula danışın, orası bu sisteme dahil mi? Değilse bağımsız aday olarak devam edebilir.

Ayrıca siz de bir Ödül gönüllüsü olabilir ve Ödül sürecinde gençlere rehberlik ederek gençlerin programı tamamlamasına yardım edebilirsiniz.

Sosyal sorumluluk çalışmalarında yer almak isteyen tüm şirketler ve kurumlar “Kurumsal Bağışçı” olabilir.

Detay için www.intaward.org.tr

instagram: intawardtr

twitter: intawardTR

facebook: InternationalAwardTR

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz