Eğlence Ve Öğrence Şehri KidzMondo

4

Eğlence ve öğrence şehri diye bir şey duydunuz mu? Çocukların 40’a yakın mesleği deneyimleyip her birinden pek çok şey öğrenip para kazandığı, para harcadığı, eğitim aldığı bir şehir burası: KidzMondo. İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Trump Alışveriş Merkezi’nde Ocak 2014’de açılan Türkiye’nin ilk çocuk şehri.

sokak

Duru ile son zamanlarda yaşadığım en büyük sıkıntı ben kendim için alışveriş yaparken onun sıkılması, sürekli söylenmesi, ilgi alanına girmeyen konularda sabırsız olup surat asması ve ikimizin de mutsuz şekilde eve dönmesi. Birisine bıraksam içim rahat etmiyor, bunun için yardımcı çalıştırsam bütçeme fazla geliyor derken KidzMondo’yu duydum. Çocuğunuzu onun çok hoşlanacağı bir şehre bırakıyorsunuz, moda merkezinden itfaiyeye, marketten hastaneye kadar pek çok yerde çalışıp para kazanıyor, kazandığı paraları harcıyor, yemek yiyor, arkadaşlarıyla eğleniyor ve siz o eğlenirken bir kafede oturup kitabınızı okuyabiliyor, alışverişinizi acele etmeden yapıyor hatta çok istediğiniz filmi izleyebiliyorsunuz. Üstelik çocuğunuz davranış bilimleri eğitimi almış eğitmenler eşliğinde güvenlik sınırları içinde geçiriyor tüm zamanını. Nasıl kulağa hoş geliyor değil mi, inanın bizzat deneyimleyince daha da hoşlanıyorsunuz. İlk açıldığı zaman sömestre tatiline denk geldiği için KidzMondo’ya hemen gitmiştik ama aradan geçen dokuz ay boyunca değişiklikler, yeni eklemeler olmuştur diye geçtiğimiz günlerde yine Duru ve arkadaşını götürdüm. Gerçekten de iki büyük yenilik var ki çocuklar bayılacak. İlki, artık doğum günü organizasyonları yapılıyormuş. Önceden başvuru yapmak kaydıyla çocuğunuzun doğum gününü KidzMondo’da kutlayabilirsiniz, bunun için üç ayrı paket hazırlamışlar. Doğum günü pastası ve park kullanımı paketlere dahil olan seçenekler. Bir diğer yenilik de, iki ayrı birim daha açılıyor. Biri dans ve müzik birimi, burada karaoke söyleyip, DJ’lik yapabiliyorlar. Diğeri de uzay birimi, astronot adayları için uzay mekiği deneyimi de burada.

biz

4-14 yaş arası çocuklara hitap eden KidzMondo’ya 8 yaşa kadar olan çocukların ebeveyn ile girme zorunluluğu var. 8 – 12 yaş arası çocukları velileri bırakıp, sonra çıkabiliyor, 12 – 14 yaş arası ise kendileri girip çıkabiliyor. 0-3 yaş arasındaki çocuklar, sadece Minik Kidizen Oyun Odası’na ebeveynleri ile kabul ediliyor.

Güvenlik konusunda çok başarılı bir sistem kurmuşlar. Öyle ortada gezen güvenlik görevlisi göremezsiniz ama önemli noktalarda devriye gezen görevliler bulunuyor. Kapıdan girerken size ve çocuğunuza takılan bileklikler giriş ve çıkışlarda alarm veriyor, yani hiçbir şekilde giriş ve çıkıştan kaçabilmeniz mümkün değil. Üstelik istediğiniz an danışmaya gelip çocuğunuzun o an hangi aktivitede olduğunu ya da en son hangi aktiviteden çıktığını ya da en çok hangi aktivitede vakit geçirdiğini öğrenebilirsiniz. Bunun için sadece çocuğunuzun ismini söylemeniz yeterli.

Çocuk şehri deyince öyle basit bir park gibi algılamayın, burada gerçekten çocuklar pek çok şeyi de öğreniyor. Öncelikle tercihlerini özgürce yapabilecekleri bir ortam sunulmuş. Para birimi olan Kidlar’ı istediği yerde istediği şekilde kullanıyor. İster güzellik salonunda çalışıp Kidlar kazansın ister markete gidip Kidlar harcasın, tamamen kendi seçimi. Hesap yapması gelişiyor, Kidlar hesabı yapıyor. Tasarrufu öğreniyor, biriktirdiği Kidlar beğendiği oyuncağı almasına yetmiyorsa bir dahaki sefere kadar elindeki Kidlarları saklıyor. Arkadaşlık, kendine ve başkalarına saygı, yaratıcılık ve işbirliği duygusu gelişiyor. Bu arada ebeveynlerin çocuklar için sıraya girmesi yasak, her çocuk çalışacağı, deneyimleyeceği alanda kendi bekliyor. Bu konuda bizim koruyucu TÜRK anne baba modeli devreye giriyormuş pek tabii. Ebeveynler çocuklar yorulmasın diye kendileri sırada beklemek istiyormuş ki kesinlikle bu konuda anlayış bekliyor yetkililer.

Tüm KidzMondo çalışanları son derece eğitimli, çoğu üniversite, çocuk gelişimi mezunu. Yüksek lisans yapanlar var, üstelik işe başlayınca önce oryantasyon sonrasında da davranış bilimleri eğitimi alıyorlarmış.

Gelen tüm çocuklara ya ismi ile ya da Hanımefendi Beyefendi diye hitap ediliyor. Bu da çocukların kendini özel ve değerli hissetmesini sağlıyor.

Dışarıdan yiyecek içecek getirmek yasak fakat çocuğunuzun özel bir yiyeceği ya da alerji durumu varsa bunu açıkladığınız ve yiyeceğini yanına verdiğiniz takdirde sorun yok. İçeride sadece Burger King ve Cafe Nero bulunuyor. Her aktivite alanında bir su sebili bulunuyor. Tuvaletleri geldiğinde eğer çocuk arzu ederse bir görevli tuvaletin kapısına kadar çocuğa eşlik ediyor fakat kesinlikle çocukla içeri girmiyor.

inşaat

dişçi

manikü

Hafta içi daha çok okul gruplarını misafir ettiklerini söyleyen yetkililer, anaokullarında mutlaka öğretmenlerin de çocuklarla birlikte içeri girmeleri gerektiğini ekliyor.

Aktivitelerde bulunan çocukların fotoğrafları KidzMondo fotoğrafçıları tarafından çekiliyor. Çekilen fotoğrafları çocuklar park içinde, ebeveynler ise hemen çıkıştan ya da www.photoprd.com dan satın alabiliyorlar. Bunun için çocuklara verilen kartın üzerindeki şifrenin girilmesi yeterli. Hijyen koşulları sağlanmış, güvenli bir ortamda, eğitimli kişiler eşliğinde çocuğunuzu gönül rahatlığıyla bırakacağınız KidzMondo tam bir çocuk cenneti. Ne düşündüğünü özgürce söyleyebilecekleri gazete çıkarmaktan tutun da, kahramanlıklarını gösterebilecekleri itfaiye istasyonuna, şarkı söyleyip yeteneklerini çıkartacakları müzik kulübünden iyi görünmelerini sağlayacak güzellik salonuna kadar her türlü mesleği deneyimleyecekleri eğlence ve öğrence dolu bu şehirden kolay kolay ayrılamayacaklar.

radyo

KidzMondo, Trump Alışveriş Merkezi B3 Katı Şişli/İstanbul

www.kidzmondoistanbul.com

Pazartesi,Salı, Çarşamba,Perşembe 10:00 – 18:00

Cuma 10:00 – 20:00

Cumartesi, Pazar ve Tatil Günleri 1.Seans 10:00 – 14:30 2.Seans 15:30 – 20:00

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz