Esra İlter Demirbilek’ten Çılgın Deneyler Kulübü

0

Duru küçükken bu çocuk kitapları neredeydi acaba? Ne çok aranır dururduk, yaşına uygun, macera içerikli kitaplar bulmak için. Şimdi kitaplar çoğaldı hem de yazanlar arkadaşım olunca daha bir değerli oldu. İşte bunlardan biri de sevgili Esra İlter Demirbilek’ten Çılgın Deneyler Kulübü. Kendisini sosyal medyadan ve Duru’nun okuduğu bazı kitapların kapak çizimlerinden tanıdım.

Esra, uzun yıllardır çocuk kitapları ve dergiler için resimlemeler yapıyor.  Hem yurt içi hem de yurtdışında tanınan ve çok sevilen bir illüstratör. Benim için takdir edilesi bir yönü de  gönlündeki işi yapabilmek için asıl mesleği olan mühendislikten ayrılmış olması, yani cesur ve hayatın direksiyonunu eline almış bir kadın.

Pek çok kitaba renk veren Esra şimdi “Çılgın Deneyler Kulübü” ile çocukların hatta yetişkinlerin hayatını renklendireceğe benziyor. Çılgın Deneyler Kulübü’nün ilk serisi Işınlanma Kazası geçtiğimiz günlerde okuyucu ile buluştu.

Alp, Berk ve Mete, bir sahil kasabasında yaşıyorlar. Bilime çok meraklılar. Alp’e anne ve babasının desteğiyle bir laboratuvar kuruyorlar. Çocuklar, çöplerini sürekli sağa sola atan insanlardan şikayetçiler. Çöpleri ışınlayan bir alet tasarlamak istiyorlar. Kaynak ararken akıllarına Alp’in annesinin dayısı geliyor. Adam hakkında türlü garip söylenti var ve gizemli biçimde ortadan kaybolmuş. Eşyaları da bir depoda. Çocuklar gizlice giriyorlar ve gizemli bilim insanı Baha Dayı’ya ait içinde ilginç deneylerin, projelerin olduğu bir defter buluyorlar. Bu sayede ışınlama tabancasını yapıyorlar, baştan her şey yolunda gidiyor ama sonra bir terslik oluyor ve olaylar karışıyor.  

Devamı, kitapta sürpriz. 8 yaş ve üstü bu çocuk romanını yetişkinler de bu yaz merakla okuyacaklar eminim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz