Estetik, denge demektir!

0

Siz ciddi misiniz? Maddi imkânlarınız olmasına rağmen çağımızın nimetlerinden faydalanarak, daha uzun süre genç görünmek için büyük bir hamle yapmayacak mısınız? Yoksa yaptınız da sır gibi saklıyor musunuz? Doğru ya, bir kadına yaşını bile sormak ayıp sayılıyorken bu sorulara nasıl dürüstçe cevap verebiliriz? Hepimiz doğalız, hepimiz güzeliz, hepimiz yirmi yaşındayız! Gerisini kadınlara değil, Yeditepe Üniversitesi Hastanesinde plastik, estetik ve rekonstrüktif cerrahi anabilim dalı başkanı Prof. Dr. Cihat Nazmi Baran’a sorduk…

 

 

“Estetik gençleştirme operasyonları insanın ruhu ile bedeni arasındaki dengeyi sağlamak için yapılır.”

Kadınlar kendi aralarında pek “botoks yaptırdım”, “silikon taktırdım” diye konuşmuyorlar. Hatta onları dinleyecek olursak hemen hepsi doğaldan yana diye düşünüyoruz. Bir de size soralım istedik, çağdaş güzelleşme ve gençleşme metotlarına rağbet nasıl?

Estetik uygulamalar yaptıran hastalarımızın % 80 i ya bunu saklar ya da başka sebepler söyler. Biz de elimizden geldiğince yaptığımız işlemlerin doğal görünmesini sağlarız. Örneğin bir burun ne kadar düzgün, sivri uçlu, ince ve küçük olursa, kişi o kadar estetikli olarak değerlendirilir ve etrafında herkes ona, bunu belirterekhastaya sıkıntı yaratır. Dolayısıyla mutlaka estetik bir işlem yaparken aşırıya kaçmamak gerekir. Gençlestirme konusunda şunu da mutlaka belirtmek isterim ; insan kendisini kaç yasında hissediyorsa ayna karşısında da o yaşı görmek istiyor ve göremediği zaman mutsuz oluyor. Estetik gençlestirme operasyonları insanın ruhu ile bedeni arasındaki dengeyi sağlamak için yapılır. Hasta bu durumu kavradigi zaman, toplum tarafindan ortaya cikartilan estetik tabusunu da yıkmış oluyorsunuz. Genclestirme operasyonlari bedene yapılan işlemlerdir ancak tamir ettigimiz aslında ruhlardır.

 

Bir cerrah olarak sizi en çok büyüleyen, en çok işe yaradığını düşündüğünüz işlemler hangileri?

Bence Botox uygulamasıdır. Botoxuygun şekilde yapıldığında yüze sağlıklı bir görüntü sağlaması dışında ileriye yönelik kırışıklık koruyucu özelliğe sahiptir. Özellikle yüzdeki kırışıklıklar çıkmadan önce yapıldığında, ileriki yaşlarda, bu önceden yapılan alanda hiç kırışıklık olmamaktadır.Ayrıca yılda bir kaç defa yapılan basit cilt bakımı kişiyi ileri yaşlarında korur.Cerrahi olarak ise meme büyütme ameliyatı kadına öz güven sağlayan bir işlemdir. Memesi küçük olan bir bayanın büyütme ameliyatından sonra sıkıntısının nasıl bittiğini ve mutluluğunu görmek inanılmaz.

 “Botoks, baş ağrılarının tedavisine katkı sağlar”

Botokshangi bölgelerde ve ne amaçla kullanılabiliyor?

Botox özellikle alın, kaz ayakları ve kaş ortasında kullanılır. Böylece kırışmalara sebep olan bu kaslar durdurulunca yüzde aydınlık bir görüntü ortaya çıkar. Aşırıya kaçmadan uygun ve kişiye göre alanlara yapıldığında doğal bir görüntü olur. Çoğu zaman mimik kasları tarafından tetiklenen migren ve gerilim tipi baş ağrılarının tedavisine katkı sağlar.

 

Botoksta en çok acı veren bölgeler nereleri?

Her yapılan yerde acı olur ama katlanılmayacak bir acı değildir. En ince iğne kullanılıyor aslında hissedilen duygu iğne acısı degil , yanma ve basınç duygusu.

 

Botoks ve dolgunun yan etkileri var mı?

Botox bir çeşit mikrobun toksini ve miktarı o kadar az ki. Etkisinin olmaması yani hiç işe yaramaması bizi üzer ama hastaya hiç zararı yoktur. Normalde kullanılan geçici dolgular ise pahalı malzemelerdir ve su tutma özelliği vardır. Yapıldıktan sonra o bölgede su tutarak dolgunluk verirler. Diğer bir dolgu çeşidi ise hastanın kendisinden alınan yağdır. Bu daha bol miktarda kullanılabilir. Fakat bu bazı yerde uygun değildir. Normal şartlarda vücuda giren her şeyin (yiyecek, içecek dâhil) yan etkisi vardır. Bizim uyguladığımız botox ve dolgular bunlardan en hafif olanıdır. Çünkü geçicidir ve vücut tarafından emilip atılır. Bu doğal bir mekanizmadır.

 

Son zamanlarda silikon göğüslerle ilgili korkutucu iddialar çıktı ortaya. Nedir bu iddialar ve siz ne düşünüyorsunuz?

Bu olay bir Fransız firmasının sahtekarlığı sonucu olmuştur. Kullanılan malzeme tam medikal içerikli olmaması sebebi ile tüm doktor ve hastaları mağdur etmiştir. Bu hastaların doktorlarına kontrole gitmeleri gerekmektedir. Revizyon işleminin zorluğu olmayıp protez değişimi ile bu sorun ortadan kalkar. Hali hazırda bu protezler patlamamışsa bir sorun zaten yoktur.

  

“Vajina estetiği sanılanın aksine oldukça fazla!”

Bu güne dek sizi en çok şaşırtan işlem talebi neydi?

Penis büyütülmesi, kalınlaştırılması beni çok şaşırtmaktadır. Bazı hastalarımız bazen gereksiz isteklerde bulunmaktadır. Hastaya bu tür işlemlerin gereksiz olduğu sıkıntı yaratabileceği anlatılmalıdır. Tabii ki gereken durumlarda olmaktadır. Mesela bayanlarda perineal estetik bu durumda hakikaten gerekli olmaktadır. Doğumlar sonrası ve yaş ilerlemesi ile perineal bölgede özellikle iç yaprakçıkta sarkma ve dış yaprakta incelme olmaktadır. Bunun düzeltilmesi eski gençlik şekline getirilmesi mümkün olmaktadır. Bazen de vaginal sarkmalar olmakta ve bu da fonksiyonel kusurlara yol açmaktadır (idrar kaçırma gibi). Bu da aynı seansta kadın doğum doktorları ile birlikte düzeltilebilmektedir. Toplumumuzda vajina toplama talebi sanılanın aksine oldukça fazla. Önümüzdeki on yıl içerisinde en çok yapılan estetik operasyonlar arasına gireceğini düşünüyorum.

 

Erkeklerin bu tür işlemlerle araları nasıl?

Beylerde estetik konusunda eskiye nazaran istek artmiş durumda. Hastalarımızın % 30 u erkek ve her gecen yıl bu oran artıyor.. Genç yaşlarda burun, liposuction uygulamaları hatta laser epilasyon ile bazı bölgelerinin kılların alınması gibi işlemler yapmaktayız.

 

Bu tür işlemlerin insanları tek tipleştirdiği fikrine siz de yatkın mısınız?

Eğer bireyin kendi anatomik yapısına göre işlem yaparsan sonucu o kadar doğal ve farklı olur. Önemli olan altın kural ve ölçü yakalamaktır. Mesela kavisli ve kalkık burun her yüze yakışmaz ama bazı yüz tiplerinde çok güzel olur. Düz veya hafif kambur burunlar da bazı  kişilerde gayet güzel görünür. En güzel sonuç belli olmayan ama altın ölçülere uyan sonuçtur. Sonuçta orta dogu anatomisine sahip bir bireye anglosakson burun yaparsanız burun her ne kadar güzel yapılırsa yapılsın orada yabancı duruyor. Son donemin güncel aforizmasini kullanacagim ben de; burun, yüze Fransız kalıyor!

 

Botoks ve dolguda en ideal uygulama yaşı ne zaman başlıyor?

En güzelve basit örnek bir gömleği ütüleyip asarsanız hep öyle ütülü kalır eğer giyerseniz kırışır. Botox uygulaması ile oluşacak kırışıklıklar ileride engellenir. 25 li yaşlardan sonra botox ile yüzün üst kısmının kırışması önlenir.

 

Şu anda yaşı çok erken olmasına rağmen, kendini çok kurcalayan gençlere de rastlıyoruz. Size de geliyorlar mı, mutlaka botoks yaptırmam gerek diye? Onlara yaklaşım nasıl olmalı, yapılmalı mı gerçekten?

Tabii bu biraz da tüketim toplumunun ortaya çıkmasının sonucu. Biraz evvel bahsettiğim gibi kasların gücü ve cildin yapısı önemlidir. Kalın bir cildin kırışması geç olur fakat ince cilt erken yaşlarda kırışır. Çok genç olmadıkça yapılmasında zarar olmaz. Cerrahi işlemler için gerekmedikçe 20 li yaşları beklemek gerekir. Altını çizerek tekrarlıyorum Botoks 20 li yaslarda uygulamaya başlanırsa en iyi uzun dönem sonuçlar ortaya çıkar.

 

Bu takıntılı gençlerin annelerine ne önerirsiniz?

Fazla üstünde durmadan makul şekilde anlatsınlar. Eğer baş edemiyorlarsa doktorun anlatmasını sağlamalılar.

 

“Kilonuzu korumak, en başarılı estetik cerrahi işlemlerden daha güzel sonuç verir”

Son bir sorumuz var: Şu anda liposuction, liposhaping gibi yöntemler çok yaygın ve genç kızlarımız, “nasılsa ileride bu yöntemlere başvururum” diyerek yediklerine dikkat etmiyorlar. Dolayısıyla şişman bir nesil geliyor… Onlara ne önerirsiniz? Gerçekten bu yöntemler kesin çözüm mü ve herkese uygulanabiliyor mu?

Liposuction ve türevleri kilo verme yöntemi değildir , şekillendirme işlemidir. Ayrıca asırı kilo alımı sonrasında deride sarkma ve çatlaklar meydana gelir. Bir de bunun üzerine liposuction yapılırsa oldukça kötü görüntüler ortaya çıkar. Bir kadının kendi vücuduna yapacagı en büyük ihanet estetik acisindan da saglik acisindan da kilo almaktır. Kilonuza dikkat etmek yaptıracağınız en başarılı estetik cerrahi işlemlerden çok daha güzel sonuç verir. Bir konu daha var değinmeden edemeyeceğim: Sıfır beden vücutlar da estetik değil! Estetik; denge demektir. Ne çok ne de az ve denge düzgün DNA’yı temsil eder. Sonuç olarak karsı cins tarafından güzel görünüm olarak algılanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz