Evrim Kuran-Telgraftan Tablete

0

Telgraftan Tablete. Bu kitap çimdik attırdı kendime.  Özellikle Z kuşağı kızıma, X kuşağı olarak yaklaşımımla akıl verirken havaya konuştuğumu, yine Y kuşağından bilgi işlemci genç arkadaşımın niye bu kadar yavaş ve bireysel olduğunu bir kez daha düşündürdü.

Telgraftan Tablete kitabının yazarı Evrim Kuran, kuşak araştırmacısı. Türkiye’de konusunda bence tek isim. “Bir kuşağı anlamak, bir dönemi anlamaktır” diyen Evrim’i ben aynı sektörde olduğumuzdan dolayı uzaktan hep izliyordum. Gezi zamanında Y kuşağını ondan dinlemek, tanımak bana çok şey katmıştır. Evrim ile Türkiye’de tanışmayı çok isterken, hayat işte, bizi tersine mentorluk sistemini kullanan –ne olduğunu kitapta çok iyi anlatmış- bir liderin başbakan olduğu bir ülkede buluşturdu. Çok fazla kıyaslayacağımız konunun, irdeleyeceğimiz örneğin, sorgulayacağımız davranışların, yalnızlığın dibine vurup soğuktan birbirimize daha çok yakınlaştığımız ülke Kanada’da.

Evrim’le ilk buluşmamızda bana bir kitap yazdığını söylemişti ve aradan on bir ay geçti, kitap bugün elimde. Ben şanslıyım, Evrim ile sohbetlerimizde onun uluslararası araştırmalarından, örneklerinden, aile hikayelerinden, okuduğu kitaplardaki güzel paylaşımlarından çok şey öğreniyorum. Benim kadar şanslı olmayanlar için de Telgraftan Tablete kitabını kesinlikle öneriyorum.

Kitap, Türkiye’nin yaşayan beş kuşağını anlatırken, Evrim’in kendi ailesindeki kahramanların da hikayeleri ile bezenmiş. Büyükbabası Ali Gürbüz ve oğlu Ali’nin anıları, efsaneler, yazar ve şairlerin cümleleri, mısraları kitabı öyle akıcı ve yaşamın içinden bir hale getirmiş ki, başladığınızda bırakamıyorsunuz.

Evrim’e kitap hakkında söyleyeceğin en önemli şey nedir diye sorduğumda bana şunları söyledi;

Kitabımda jenerasyon sistem teorisini ve Türkiye’nin yaşayan beş kuşağını dedem Ali’den oğlum Ali’ye uzanan aile hikayelerimle harmanladım. Bir nesli anlamak için, hayata ideolojik kulelerimizden değil, o kuşağın gerçeklerinden bakmalıyız. Benim bu yaşamda kendime biçtiğim görev de kendi neslinden olmayanları hızlıca yargılayanları o gerçeklerle buluşturmak. Çünkü gerçekleri söylemek dostluktandır. Bir kuşağı anlamak suya atılan taş gibi, etkisi dalga dalga büyüyen, yaşama, geçmişe ve geleceğe dair müthiş bir kavrayış sağlar. Hoşgörü sınırlarınızı genişletir, zamanın ruhuna yaklaştırır ve her adımda yargılayan değil öğrenen olmaya yönlendirir.

İçinde istatistiki veriler, grafikler bulunsa da gözünüzü korkutmasın her yaştan pardon her kuşaktan insanın çok rahat okuyacağı bir dile sahip.  Kitabı okuyunca ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Evrim Kuran’ın Telgraftan Tablete kitabını özellikle paylaşmak istedim, çünkü Evrim bu kadar faydalı bir kitabın tanıtımını yapmaktan, reklam olarak algılanmasından çekinen, yani  alışageldiğimiz ünlülerden değil. Oysa bu kitap reklamı da, boy boy afişleri de, imza günlerini de kısacası çok satmayı hak eden bir kitap.  Çünkü, kitapta geçen bir Çin atasözünde söylendiği gibi “Bir kuşağın diktiği ağacın gölgesinde öteki kuşaklar serinler.”

Telgraftan Tablete İmza Günleri

10 Haziran 2018 16:00 – İstanbul, D&R Akasya AVM

6 Temmuz 2018 17:00 – İzmir, Kitapsan, Balçova Egepark Mağazası

14 Temmuz 2018 16:00 – Ankara, Arkadaş Kitabevi, Atlantis Mağazası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz