Fide Okulları

1

Çocuğu asıl yaşayacağı yere ve ortama göre hazırlamak. Fide Okulları bu misyonla yola çıkmış, bu yıl Eylül ayında ilk defa öğrencileriyle buluşacak, ilkokul ve ortaokulda uzmanlaşacak bir eğitim öğretim yuvası. Nereden mi biliyorum, gittim bizzat kurucusu Ali Koç’tan dinledim. Şahsen kızımın sekiz yıldır devam ettiği okuldan çok memnun biri olarak – şu an altıncı sınıfta – çevremdeki her şeyi çok kurcalayan, sürekli okula ve öğretmene müdahale eden veli arkadaşlarımdan tedirgin olup acaba ben mi çok rahatım diye düşünürken Ali Koç ile tanışmam öncelikle benim doğru yolda olduğumu ve kızım için doğru seçimi yaptığımın altını çizmek açısından çok faydalı oldu.

IMG_7580

Gelelim Fide Okulları hakkında konuştuklarımıza. Yıllarını bu işe vermiş, bir okulun mimarisinden yönetimine kadar her şeyi sıfırdan yaratacak kadar deneyimli, EğitimPedia‘nın kurucusu Ali Koç bence aynı zamanda çok da iyi bir satışçı. Yani ihtiyacı öyle iyi anlamış ve öyle güzel fayda sunuyor ki işinin uzmanı olduğunu konuşurken anlıyorsunuz. Bir de öyle her şeye kafa sallayan, farklı görüşte olsa bile siz de haklısınız diyen özel okul satışçısı değil ama, bana katılmadığı bir konuda gayet net verilerini açıklayarak aynı görüşte olmadığını kibar bir dille ifade eden samimi biri. Ben şimdi Ali Koç’u bırakayım Fide Okulları ne zaman açılıyor, Fide Okulları nerede, Fide Okullarının misyonu nedir biraz bunlardan bahsedeyim değil mi?

FullSizeRender

Şimdi siz akademik odaklı mı, sanat odaklı mı yoksa sosyal ağırlıklı bir okul mu diye merak ediyor olabilirsiniz. Ali Koç bu ayrımı duymak bile istemiyor. Hiç öyle şey olur mu, bunların her biri çocuk için bir bütün diyor. Fide Okulları beceri odaklı bir okul. Çocuğun asıl yaşayacağı yerde hayata tutunmasını sağlayacak becerileri vermek aslında misyonu. Çok iyi öğretmenlerle, bahçe ve oyunun olduğu iyi fiziksel koşullarla çocukları bir araya getirmeyi hedefliyor. Her çocuğun ilgi alanı, kapasitesi farklı olacaktır, çocukları bu yönde yetiştirip akademik olarak açık olan çocuğu testlerle çalıştırırken diğerini yetkin olduğu alanda geliştireceklerini söyleyen Koç, 15 dakikalık teneffüsler olacak diyerek beni benden aldı. Kızım duymasın.

Fide Okullarının ilki bu yıl Eylül ayında açılıyor. Maltepe ilçesine bağlı, İdealtepe Feyzullah Mahallesinde. İki yıl içinde Avrupa yakasında da açılacak ikinci okul da aynı ilki gibi 300 öğrenciyi barındıracak.

Fide okulları

Milli eğitim müfredatını uygulayacak olan Fide’de ayrıca kodlama, tasarım, görsel sanatlar, drama, masal gibi günlük programın içinde yer alacak etkinlikler de olacak.  Çocuklarla hafta sonu yapacakları kamplarda işbirliği, güven, problem çözme becerilerini geliştirecek aktivitelere yer verecekler.

Fide Okullarında yabancı dil eğitimi,

Bir kere kesinlikle ikinci dil olmayacakmış. İngilizce birinci sınıf için haftada sekiz diğer sınıflar için dokuz saat olacak. Biz bu konuyu konuşurken genelde dinleyiciler çocuklarının ana dilini iyi konuşması gerektiğini, buranın Türkiye olduğunu savundular. Biz kızımı özel okula vererek açıkçası İngilizce konusunda daha hızlı yol alması için tercih yaptık. Tabii ki kendi ana dili çok önemli ama ilerideki hedefler için bugün öğrendiği İngilizce ve ek dilinin önemini yadsıyamam.

Fide Okullarında eğitim kadrosu

Müzik öğretmeninin Starwars koleksiyonu olduğu veya  Notos’ta öyküleri yayınlananan beden eğitimi öğretmeni olan bir okul olacak. Yani öğretmenin de ilgi alanı, nefes aldığı, onu farklı kılan özellikleri olacak.

Bir ve ikinci sınıfta öğrenciler aynı sınıf arkadaşları ile devam edecek, üçüncü sınıfta çocuklar karışacak. Yine üçüncü sınıfta öğretmen değişecek. Birinci ve ikinci sınıf müfredatını aynı öğretmen, üçüncü ve dördüncü sınıf müfredatını başka öğretmen verecek. Aslında bu yöntem, çocukların mimlenmemesi açısından faydalı. Bir çocuk konuşkan olarak isim yaptığında bir daha o algıyı değiştirmesi kolay olmuyor. Oysa yeni bir öğretmen, yeni arkadaşlarla temiz bir sayfa açılacak okul hayatında.

Fide Okullarında 150 ilkokul, 150 ortaokul öğrencisi olacağını söyleyen Ali Koç sınıfları 20 kişi olarak belirlemiş. Bizim şirketlere verdiğimiz müşteri odaklı hizmet yaklaşımında olduğu gibi, Fide Okullarında da müdürün her çocuğu ismen tanıması ve onu sabahları ismiyle selamlayarak karşılaması şart.

Yani benim anladığım, fideler yetişecek sonra yaşayacakları alanlara dağılacak ve her biri kökleri sağlam, ne istediğini bilen, ne vereceği belli olan sağlam ağaçlar olarak hayatlarına devam edecek. Lise eğitimi olmayacak çünkü o zamana kadar yol haritasını vermiş olacaklar çocuklara ve ebeveynlere. Yani reçete belli olacak, bence reçeteyi alıp doğru kullananlar MUTLU olmayı başaracak.

Vallahi Ali Koç konuşurken de beğenmiştim, yazarken de çok hoşuma gitti. Beni sorarsanız ben kızımı yerinden oynatmam çünkü memnunum ama siz yeni bir hayata başlıyorsanız ve bu da ilkokul ise bir görüşün dinleyin derim. Ana sınıfı yok yalnız onu bilin.

Herkesin en çok da Fide Okullarının yolu açık olsun. Okulun peşindeyim seneye bu zamanlar ilk fidelerini göreceğim bakalım. Sonuçta hepsi yakın arkadaşlarımın çocukları. Olmuş mu olmamış mı olacak mı göreceğiz bakalım.

 

1 Yorum

  1. Merhabalar
    Biri 4 diğeri 2 yaşında iki çocuk annesiyim ve yazınız sayesinde Fide okulları aklımın bir köşesinde olacak. Rica etsem sizin çocuğunuzun gittiği okulu da öğrenebilir miyim?
    Sevgiler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz