Galapagos Adaları’na gittiniz mi?

0

Yok yok kesin güzel şeyler yapılıyor artık ülkemizde. Duyarlı, faydalı, donanımlı insanlar artık daha çok uğraşıyor, çabalıyor. Önümüzdeki günlerde sık sık paylaşacağım bu güzelliklerin ilkini sanatçı Fulya Pirim’in sergi etkinliği ile açmaktan gurur duyuyorum.

15 Ocak 2013 Salı günü Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde çok özel bir açılış kokteyli ile ziyaretçilere açılacak olan “Galapagos Adaları: Yeryüzünün Dokunulmamış Köşesi’ adlı fotoğraf sergisi; Pasifik Okyanusu’nun doğusunda yer alan, benzersiz jeolojik yapıya ve yaban hayatına sahip Galapagos adalarını ve Ekvator’un farklı kültürel yapısını keşfetmemize olanak sağlıyor.

Birbirinden ilginç canlı türlerine ev sahipliği yapan, Darwin’in evrim teorisini biçimlendirmesinde ilham kaynağı olan ve UNESCO tarafından “dünya kültür mirası” olarak koruma altına alınan Galapagos Adaları, yeryüzündeki cennet olarak biliniyor.

Ekvator Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve  Beyoğlu Belediyesi işbirliği ile hazırlanan sergi, insanlığın bu ortak doğal ve kültürel mirasının tanıtımı ve gelecek nesillere aktarılması için farkındalığın arttırılmasını amaçlıyor.

Sanatçı Fulya Pirim, dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan bu mucizevi zarif takımadalara ve endemik sakinlerine duyduğu hayranlığı, ışık ve renkle boyanmış çarpıcı doğa manzaralarını ve gördüğü yerlerdeki deneyimlerini bu sergiyle gözler önüne seriyor. Resme de ilgisi olan, karma ve kişisel bir çok sergisi olan sanatçının kendine özgü bakış açısı ve kompozisyon anlayışı, sergide yer alan fotoğrafların da resim kaynaklı olduğunun altını çiziyor ve ziyaretçileri fotoğrafların ötesinde bambaşka bir yere; dünyanın bu saklı ve el değmemiş köşesine taşıyor.

Olağanüstü canlıları barındıran adaların fenomenal karakteri karşısında, bir dalgıç ve bir fotoğrafçı olarak etkilenmemenin imkansız olduğunu belirten sanatçının sualtı fotoğrafları da sergide yerini almakta.

Galapagos Adaları: Yeryüzünün Dokunulmamış Köşesi”ni, elbette bir yazıya sığdırmak zor. Bu nedenle sergi 26 Ocak 2013 tarihine kadar Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde mutlaka görülmeli.

Not: Fotoğrafların satışından elde edilecek tüm gelir, ağaçlandırma, muhtaç hayvanları koruma altına alma vb. faaliyetlerde bulunan “Meliha Yılmaz Doğal Hayatı Koruma Vakfı’na” bağışlanacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz