General Uçtu

1

Uzun zamandır kitap önerisi yapmıyordum. Okumadığımdan değil tersine 2014 yazından beri o kadar çok kitap okudum ve hala okuyorum ki, sosyal medyada takip edenler bilir, sürekli paylaşımlarda bulunuyorum. Fakat elim değip de hiçbirini yazamadım çok istememe rağmen. General Uçtu ile bu yıl kitap önerilerine başlıyorum.

1,5 günde bitirdiğim General Uçtu beni o kadar etkiledi ki paylaşmadan edemedim. Çünkü ben de o zamanları kıyısından köşesinden yaşadım. Ailece karanlıkta teyzemlere giderken arabamızı durdurup arayan askerleri hala hatırlayabiliyorum. General Uçtu, işte tam o zamanları yani 12 Eylül döneminde yaşananları anlatıyor. Öğretmen karı koca, beş çocuğu, çekirdek ailenin yaşadıkları konu. Köy enstitülerinden, eğitim öğretimden, yazlık pansiyonlardan, Marmaris’ten, darbeden, işkenceden, kardeşlikten, aile sevgisinden, intikamdan kısaca hayatın her alanından bahseden kitabı Mehmet Zaman Saçlıoğlu yazmış.

Darbeye gidenler, darbenin sorumlusu General, ondan intikam almaya çalışanlar o kadar akıcı o kadar güzel bir dille anlatılmış ki, uyuduğum zamanları kitaptan ayrı geçen saatler olarak değerlendirdiğimden neredeyse kitabı hiç elimden bırakamadım.

Kitap bir biyografi olarak başlıyor ki çok severim bu türü, sonrasında farklı bir yapıya bürünüyor. Çok alışageldiğimiz bir tarz değil ama beni kitaptan hiç kopartmadı tam tersi kurguya bayıldım. Biraz daha yazarsam dayanamayıp tüm konuyu anlatacağım. En iyisi siz kitabı okuyun.

2014 yılı Yunus Nadi Ödülü almış kitabın yakında filmi de çekilecekmiş aldığım bilgilere göre.

Alttaki fotoğraf da kitap okumaya hiç vaktim yok diyenlere gelsin o zaman…

1506051_10152778691834335_8883483554559416464_n

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz