Göçmen Kadın Günlüğü Belgeseli

1

Kanada’da tanıdığım en çalışkan kadınların başında gelen, yapımcı  Münire Armstrong ile beraber hazırladığımız “Göçmen Kadın Günlüğü” belgeselimiz Kanada’nın Türkçe yayın yapan tek kanalı Turkuaz TVde 5 Mayıs 2018 Cumartesi günü başlıyor. Her hafta,  ekonomik, toplumsal, siyasal, eğitim ve benzeri sebeplerle Kanada’ya zorunlu ya da isteğe bağlı göç etmiş bir göçmen kadının hikayesinin yer alacağı programda, tüm göçmen kadınların yaşadığı/yaşayabileceği sorunları mercek altına alacağız.

Ölmeden önce yapmak istediğim şeyler içinde, televizyon programı yapmak hep baş sıralarda yer almıştır. Hayalini kurduğum, kadına ait bir program. İçinde kadın olsun, üreten, çalışan, arkasında güçlü kişi ya da kişilere sırtını dayamadan, bileğinin hakkıyla, alın teri ile, emeği, zekası, sabrı, gerçekten girişimci ruhu ile ayakta kalan kadınları anlatsın.

Bu konuda çok kapılar açılmadan kapandı, kimi kapılar ünlü(!) olmadığım için aralanMIŞ gibi oldu, sosyal medya takipçi sayım tatmin etmedi, konular eğlenceli gelmedi, ben çok politik ol(a)madım, MIŞ gibi ilişkiler kuramadım filan.

Anlayacağınız çok hayal kırıklığına uğradım, çok moralim bozuldu ama hiç vazgeçmedim. Şimdi insanlık için küçük ama benim için büyük bir adımla, bu hayalim gerçek oluyor. Üstelik kimseye gebe kalmadan, istediğim gibi, istediğim kişilerle, istediğim şekilde, özgürce. Gerçekten takdire şayan, emekçi, mücadeleci kadınlarla.

 

Şimdilik Türkiye’de değil, Kanada’da gerçekleşiyor hayalim. Bir kadın olarak, başka bir kadınla, bambaşka kadınların hikayeleri ile. Bu kadınların ortak özelliği ise göçmen olmaları.

Programda; her bir kadının gerek farklı kültürden gerekse kendi kültürlerinden kaynaklı sorunlarına değinerek, sistemsel ve bireysel çözümler sunarak farkındalık yaratmayı ve kadınların kendilerini daha güçlü ve yeterli hissetmelerine destek olmayı amaçlıyoruz. Tüm göçmen aile bireylerini etkileyen konuların yer alacağı içerik Turkuaz Tv Omni 2 kanalından Cumartesi günleri 12:00de, Sali 11:00de, Çarşamba ise 10:30da yayınlanacak. Yayının Türkçe olduğu program, İngilizce alt yazılı olarak yayınlanacak. Bu da demek oluyor ki, sadece Türkler değil İngilizce bilen herkes programı izleyebilir. Ayrıca kaçıranlar, Turkuaz TV https://www.facebook.com/turkuaztv/ hesabından da izleyebilir.

Göçmen Kadın Günlüğü Belgeseli, izleyiciye ne kazandıracak? 

  • Kendi ülkesinden ayrılmanın getirdiği hüznü, yalnızlığı paylaşmak
  • Farklı bir kültürün yaratabileceği uyum sürecini kolay geçirmek
  • Göçmen olarak yaşanılan sorunların ortak olabildiğini görüp kendini daha güçlü hissetmek
  • Başına gelebilecek sorunlarla ilgili farkında olmak, gerekli yasal süreçleri ve kurumları tanımak
  • Kendi ülkesindeki yaşam standartlarından uzaklaşmanın getirebileceği stres kaynakları ile başa çıkabilmek
  • Eğitim/sağlık/hukuk gibi alanlarda haklarının farkında olmak
  • Tüm aile bireylerine yönelik farkındalıklar yaratmak

Göçmen Kadın Günlüğü, instagram hesabı @gocmenkadingunlugu

Bu program yaklaşık bir yıldır yaşadığım Toronto’da bana da çok şey kazandırdı. Bu konuda çok daha detaylı bir yazı yazacağım ama şunu söylemeden geçemeyeceğim. Hiçbir iş, hiçbir hayal çok çalışmadan olmuyor. Nerede olduğumuz önemli değil, ne düşündüğümüz, kendimizi nerede ve nasıl görmek istediğimiz asıl konu. Bir de önümüze çıkanları fırsat mı engel mi gördüğümüz. Nereye giderseniz gidin, sizinle tek gelen KAFANIZ. Bakalım bundan sonra ben nereye gideceğim…

İşte ekibimiz;

Atakan Murzoğlu; Yapımcı Asistanımız

Münire Armstrong-Yapımcımız

Iljo Kotorencev-Kameramanımız

Ve bendeniz…

Ayrıca danışmanlarımız Berrin Çalkavur ve Ann Louise Blaikie

Banu Tozluyurt, Mayıs 2018, Toronto

1 Yorum

  1. Banu, tesadufen karsima cikan yazilarini okudum, konularini cok guzel sunmussun , cumartesi gunu TV’deki programini da izliyecegim. Haberdar ettigin icin tesekkurler, basarili inceleme – arastirma gozlemlerini izlemek isterim, e-mail’imi yazacagim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz