Gönül ne tweet ister ne fb gönül hoş tutulmak ister sosyal medya bahane

3

Sabah gözünüzü açar açmaz ne yaparsınız diye sorsam muhtemelen su içerim, elimi yüzümü yıkarıp, gerinir kalkarım, ayılmaya çalışırım dersiniz. Ben ise alarm çalar çalmaz önce alarmı susturur sonra ilk olarak twitter’a bakarım. Önce bana gelen iletilere kısaca bir göz atar sonra hemen toplu yazılanlara bakarım. Ardından instagram gelir. Bunlar öyle çok uzun sürmez en fazla üç dakika ama her sabah rutinim bu. Çok sonra facebook gelir. Twitter’da biliyorsunuz ya da bilmiyorsanız bilin, 140 harf sınırınız var. Herseyi 140 harf ile anlatmalısınız. Oysa facebook böyle değil, yaz ne kadar istersen. Üstelik yazmayıp beğen de yapabiliyorsunuz. Seni like ettim diyorlar ya işte o.

Twitter, facebook derken bir yandan da çok güzel gözlem yapıyorsunuz aslında. Günlük hayatta bırakın övgüyü birbirinin yüzüne bakmayan insanlar aman efendim facebook’da bir muhabbette. İltifatlar, çok güzelsin, özledim, günaydın, canım, cicim…Asla kendi takipçilerime değil sözüm. Herkes bilir, sosyal medyada arkadaşım olup iletişimde olduğum kişiler sürekli görüştüğüm, konuştuğum, birbirimize güzel sözler söyleyip, iltifat etmekten çekinmeyen insanlarız. Biz böyleyiz. Ama bakıyorum bazı kişilerin bazı kişilere yaptığı yorumlara da   ağzım  açık kalıyor. Normal hayatta bırakın takdiri, teşekkürü, beğeniyi fırsatını her bulduğu anda iğneleyen insanlar sanal ortamda bir şirin, bir sevgi böcüğü oluyorlar ki sormayın gitsin.

Şimdi diyeceksiniz ki, bırak sanal ortamda iyi olsunlar yeter ki olsunlar. Sahi niye yüzyüze söyleyemediğimiz şeyleri, sanal ortamda hemen söylüyoruz. Niye günlük hayatta eline sağlık, bugün ne güzel olmuşsun, saçın çok yakışmış demiyoruz da facebook’da , twitter’da, instagram’da kolayca yazıyoruz. Like etmek kolay da bir sımsıkı sarılmak o kadar mı zor?

Son moda; takipçi satın almakmış. Hatta geçenlerde bana bu konuda hizmet veren bir firmanın maili geldi. Şu kadar takipçi şu kadar fiyat diye. Benim milyonlarca takipçim olmuş, hiçbiriyle tanışmamışım bunun bana faydası ne anlamıyorum. Anlayanı da anlamak istemiyorum.

“Gönül ne kahve ister ne kahvehane gönül sohbet ister kahve bahane” nin güncel hali gönül ne tweet ister ne facebook gönül hoş tutulmak, ilgi görmek ister sosyal medya bahane.

Unutmayalım her birimiz yapılan övgülerde kendimizi iyi hissediyoruz, bunun için bir ig fotografı ya da fb iletisi ya da dm beklemeyelim.

Okuyucu için sözlük

ig: instagram, bir çeşit fotograf albümü

fb:facebook

dm: Twitter’da birine özel mesaj göndermek Direct Message baş harfleri

3 YORUMLAR

  1. Hayat nasıl hızla ilerliyor… Rutinimiz değişti resmen… Demek ki neymiş, FB’tan, Twitter’dan öğrendiğimizi hayatımızın içine iyice alacakmışız… Beğendiğimizi hemen söyleyecek, iltifatlarımızı esirgemeyecek, görüştüğümüz zaman da sımsıkı sarılıp hasret giderecekmişiz… Yaşa sen Banu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz