Görmeden Dönmeyin; Eyüboğlu Konağı, Tarsus

0

Eyüboğlu Konağı, Tarsus’a gidip de görmeden dönmeyin diyeceğim bir yer ama Tarsuslu olup da o kadar çok bilmeyen, görmeyen var ki yazmadan edemedim bu tarihi ve film platosunu andıran konak müzeyi. Evet burası bir konak ve aynı zamanda müze. Osmanlı dönemine ait olan üç katlı yapı 2022 yılında Eyüboğlu Ailesi tarafından satın alınıyor ve bir müze haline getiriliyor. 2 Kadın Anadolu’da ve Tourjuva olarak Tarsus gezimizin en renkli duraklarından biriydi diyebilirim.

Asıl hikaye burada başlıyor sevgili okur. Biriktiren, atamayan, istif etmeyi seven, antikaya meraklılar bu yazıyı özellikle okusun isterim çünkü “işte benim hayalim” diyecekleri şeyi birileri hayata geçirmiş. Eyüphan Eyüboğlu bir koleksiyoner ve iş insanı. Geçmişe dair  neredeyse her şeyi yaklaşık 35 yıldır biriktiren, eşi Pervin Hanım ile seyahat ettikleri her yerden topladıklarını  sahibi olduğu tuğla fabrikasında koruyan Eyüphan Bey’in en büyük hayali tüm bunları sergileyeceği bir müze açmakmış. Aslında tuğla fabrikasında şu andaki müzenin küçük bir versiyonunu kurmuş ama iş yeri olduğu için burayı ziyarete açamamışlar.

Üç yıl önce fabrikayı satmışlar ve Tarsus’un tarihi sokaklarında, kültürel mirasın önemli bir parçası olan üç katlı konağı satın almışlar. Geçmişi yaşatmak, gelecek nesillere geçmişte nasıl yaşanıldığını, nelerin kullanıldığını anlatmak için bu müzeyi açmışlar. 2 yıla yakın süren restorasyon sonrasında burası yerli ve yabancı turistler için keyifli vakit geçirilecek bir mekan olmuş. Üst katlarda 1890’lardan günümüze kadar gelen pikaplar, gramofonlar, radyolar, mutfak gereçleri, sobalar, telefonlar ve aklınıza gelebilecek her türlü antikalar bulunuyor. Yaşınız 40 ve üstü ise çocukluğunuza gidip büyüklerinizle geçirdiğiniz günleri yad edeceğiniz garanti. Hele bir de Eyüphan Bey size eşlik edip güzel müzikler çalıyorsa nostaljiye buyurun. Babaannemin kıyma makinası, anneannemin horozlu saati, dedemin tıraş takımı, kapı arkasında duran gırgır süpürge ve daha niceleri. Bir film şeridinde gibi hissediyorsunuz kendinizi.

Giriş katta seyahatlerden topladıkları kibrit kutuları, rozetler, çanlar, mini sabunlar ve daha neler neler. Müzede bulunan hiçbir şey satılık değil.  100 yıllık kağnı tekerini ağırlığından dolayı asamadıkları için masa olarak kullanıyorlar. Masa demişken giriş katta bir de şahane bir kafe var. Pervin Hanım’ın yaptığı kek, kurabiye, limonatanın yanında çay ve kahve servisi de var.  Pervin Hanım da Eyüphan Bey de görebileceğiniz en tatlı insanlardan. Kapıyı güler yüzle açıp sizi hoşgörüyle ağırlıyorlar ve sevgiyle uğurluyorlar.

Koleksiyonlara ilgi duyuyorsanız, geçmişi özlemle anıyorsanız ve ev yapımı kek yiyip limonata içmek istiyorsanız Tarsus’ta bulunan Eyüboğlu Konağı’nı mutlaka listenize alınız.

Pazartesi günleri kapalı.

Hafta içi 13.00 – 19.00

Hafta sonu: 12.00 – 19.00 arası açık

Öğrenci: 30 TL

Tam: 50 TL.

Instagram: konak_eyüboğlu

Adres: Şehitkerim mah. 3408 sok. No:20 Kadın Doğum Hastanesi Arka Sokağı, Tarsus/MERSİN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz