Grand Bazaar-Toronto’ya Yeni Yıl Geldi

0

Kadın elinin değdiği her şey farklı oluyor. Hele ki o eller birleşip bir şeyler yaratıyorsa. Kadının kadına verdiği destek ile oluşmuş ve göçmen kadınların Kanada günlük hayatına uyum sağlamasını kolaylaştırmayı amaç edinen Project North 44’ün yaptığı Grand Bazaar adlı etkinliğinden bahsetmek istiyorum.

Project North 44’ün yaptığı onlarca aktivitenin belki de en eğlenceli, renkli, uzun süreli olanı Grand Bazaar. El emeği ile farklı ürünler yapan kadınların bunları satışa dönüştüreceği ortamlar yaratmayı amaçlayan etkinlik için PN44 tarafından, konusunda uzman kişiler tarafından eğitimler de veriliyor.  El yapımı ürünler yapan, sanata yatkın, yaptıklarını başkalarıyla paylaşmaktan çekinmeyen kadınlar bir araya geliyor, kendilerine ait stantlarda ürünlerini sergiliyorlar. Bunun için de satış tekniklerinden tutun da, etkili ürün sunumu nasıl yapılır, fuarlarda ürünler nasıl sergilenir gibi farklı eğitimler alıyorlar. Bu eğitimlerden sonra kendi işini kuran, online satış siteleri açan ve para kazanmaya başlayan pek çok kadın var.

Bu yıl 4-17 Aralık tarihlerinde üçüncüsü yapılacak olan Grand Bazaar’da yine takıdan yastığa, seramikten keçeye kadar her biri el emeği göz nuru olan parçalar olacak. Tam da yılbaşı üzeri sevdiklerine özel, anlamlı ve kalbe dokunan hediyeler almak için bundan daha güzel fırsat olamaz.

Grand Bazaar’ın en güzel  yanı ise, katılımcılarının hobi olarak yaptıkları ürünlerin bir yerlerde kullanılması kadar, hobilerinin mesleğe ve kazanca dönüşmesi. Şöyle ki yaptıkları ürünleri evlerinde depolamak yerine sergiliyorlar ve satıyorlar. Sattıklarından elde ettikleri kazancın miktarı hiç önemli değil. İnsanın kendi kazandığı üç kuruşun değeri hiçbir şeyle ölçülemez. Kendi parasını kazanan kadının duruşu, düşüncesi, hayata bakışı bile farklı olur.

Birisine hediye alırken, yenidoğana armağan seçerken, bir yere akşam yemeğine giderken alacağım tatlıya kadar hep kadın emeği olmasına dikkat ederim. Mağazadan alacağım bir patik yerine, kadın arkadaşımın ördüğü patiği her zaman yeğlerim. Pastaneden alacağım malzemesini bilmediğim pasta yerine bir kadın dostumun sipariş üzerine yaptığı pastayı tercih ederim. Ben çok daha kişiye özel hediye vermiş olurken, yaptığı işin karşılığını alan kadın da en az benim kadar mutlu oluyor.

İşte bundan dolayı Grand Bazaar’ı 4-17 Aralık tarihlerinde ziyaret edin, eminim çok beğeneceksiniz. Daha da önemlisi 21 kadının katılımcı olduğu etkinlikte ne hikayelerle karşılaşacaksınız.

Grand Bazaar’da benim de masam olsun diyorsanız bir masa bedeli ödüyorsunuz. Katılımcılardan toplanan paralar ile PN44, kiralanan yerin ücretini, duyuruların, sosyal medya paylaşımlarının ücretini ödüyor. Masa bedeli dışında herhangi bir ücret ödemiyorsunuz ve kazandığınız sizin oluyor.

Project North 44 grubunun etkinliklerini ve Grand Bazaar hakkındaki detayları www.projectnorth44.com ve facebook/projectnorth44 sitesinden öğrenebilirsiniz.

Grand Bazaar, 4-17 Aralık,2017

ART SQUARE, 334Dundas St W, Toronto M5T 1G5

Pazar-Perşembe: 11am-6pm

Cumartesi-Pazar: 11am-8pm

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz